Nepodceňujte přezutí auta: Už kolem 7 stupňů ztrácejí letní pneumatiky účinnost i na suchu

Přezutí z letních pneumatik na zimní byste rozhodně neměli podceňovat. Letní gumy ztrácejí svou účinnost už kolem sedmi stupňů nad nulou díky přirozenému tuhnutí jejich směsi. Nebezpečí tak může hrozit už nyní, a to během ranních a nočních hodin. 

27.09.2018 - 08:30   |  
Víte, jak zní zákon? Od kdy musíte mít zimní pneumatiky?
Zobrazit fotogalerii (6)

Zimní pneumatiky mají měkčí směs, která má nejlepší vlastnosti při teplotách pod 7 °C. Pneumatiky tak lépe sedí na vozovce pokryté sněhem a ledem než ty nejlepší pneumatiky letní. Neprotáčí se, nepodkluzují a zkrátka lépe plní svou funkci. Zimní pneumatiky jsou podle zákona označovány piktogramem zobrazující skálu a vločku.

Jezdit v zimě na letních pneumatikách při zhoršených klimatických podmínkách je risk nejen kvůli možné pokutě, ale především kvůli bezpečnosti posádky celého auta a okolního provozu. Problémy můžou nastat také v otázce krytí způsobených škod při nehodě, které vám pojišťovna, v případě nepřezutých nebo sjetých pneumatik, nemusí proplatit. V těchto dnech je ideální čas na výměnu pneumatik ještě předtím, než se servisy přeplní klienty a začne platit zákonná povinnost. A hlavně, než se servisy přeplní.

Zákon hovoří jasnou řečí

Zákon totiž ukládá povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky, pokud je mezi
1. listopadem a 31. březnem a na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy mohou tyto podmínky vyskytnout. "Dávejte si také pozor na dopravní značku zobrazující zimní výbavu, která na vybraných úsecích zavádí bezpodmínečnou povinnost zimních pneumatik," upozorňuje Michal Knor, marketingový ředitel společnosti Auto Kelly.

Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit v blokovém řízení pokutu do 2 000 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávněni zakázat řidiči další jízdu.

Servis vybírejte pečlivě

Není možné mít zimní pneumatiky pouze na jedné nápravě. "Zákon jasně stanovuje, že vozidla s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg musí mít zimní pneumatiky na všech kolech. Pokud jezdíte spíše výjimečně a chcete ušetřit, doporučujeme spíše celoroční pneumatiky," informuje Knor. Zákon také definuje minimální hloubku dezénu zimních pneumatik, která musí být minimálně 4 mm. Zákon se však nevztahuje na rezervu. V případě nouzového dojetí můžete použít letní.

Jako nejjednodušší formu nákupu doporučujeme využít vybraný e-shop specializovaného prodejce. Ideálně si vyberte takový, kde vám zboží doručí do nejbližší kamenné pobočky téhož obchodu. Některé servisy navíc garantují správné skladování pneumatik, a to, že jejich datum výroby nepřesáhne zákonem stanovený limit, po kterém se již pneumatika nesmí prodávat jako nová (pneumatiky stárnou i časem, nejen ztrátou dezénu).

Vybírejte takové servisy, kde vám pneumatiky přezují a které motoristům poskytují moderní vybavení, vyškolené odborníky a individuální přístup. Tyto autoservisy nabízejí cenově výhodnou alternativu k autorizovaným servisům. 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Hana (neověřeno)

Zdravím všechny, tak jsem zjistila, kolik lidí kolem mně jezdí se zimními pneumatikami, které už mají dávno sjetý vzorek a je jim to absolutně jedno. Zrovna jsem nedávno také řešila koupi nových pneumatik. Nechtěla jsem za ně utratit nesmysl peněz, ale zároveň jsem chtěla kvalitní pneu.

Valerie Polášková

Díky za článek. Přesně toto jsem si už několikrát také potvrdila. Od té doby se snažím na zimní přezouvat co nejdříve. Super je také to, že se pak člověk vyhne dlouhému čekání v pneuservise. Já například letos přezouvala na úplně nové pneu z https://www.pneuok.cz/ a musím říct, že jsem byla velmi překvapená, jak skvěle se na nich jezdí.