Primátorka označila plány za neomarxismus: Výtvarná soutěž na stanice metra D nebude

Jaká bude finální podoba metra D?
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Pražský magistrát a dopravní podnik (DPP) zatím nemohou vyhlásit výtvarnou soutěž na podobu stanic metra D. Město a podnik se na tom nedohodly s projektantskou firmou Metroprojekt. Hovoří se o velké ostudě metropole, za kterou prý může i primátorka Adriana Krnáčová.

Metro D má v první fázi vést z Pankráce do Písnice a odlehčit trase C. "Jsme ve fázi, kdy víme, že ji nebudeme moci vyhlásit. V pátek k tomu bylo jednání, kde se nepovedlo najít řešení. Myslím si, že je to ostuda tohoto města," řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská. Důvodem je chybějící svolení od firmy Metroprojekt, aby se vzdala autorských práv a umožnila vybrat novou výtvarnou podobu stanic.

Primátorka Adriana Krnáčová slíbila, že se do jednání osobně vloží. "Já se pokusím s Metroprojektem vyjednat dohodu," řekla. Nevěděla prý, že se měsíce jednalo bez úspěchu.

Někde se stala chyba

"Staré stanice pražského metra jsou ukázkou špičkové architektury. Namísto toho, aby se současná Praha pokusila navázat na stejné úrovni, bude opakovat chyby nevkusných a nepraktických stanic prodloužení metra A," uvedl pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Pražští radní z pozice valné hromady podniku pověřili jednáním s Metroprojektem dopravní podnik zhruba před dvěma roky. Podnik měl domluvit změnu smluv tak, aby šlo soutěže na výtvarnou podobu uspořádat. Ta se měla týkat stanic mezi Pankrácí a Písnicí. Na stanice plánované v budoucnu - Náměstí bratří Synků a Náměstí Míru - může vypsat klasickou architektonickou soutěž.

Lidé podepisovali petici

Vypsání architektonických soutěží žádaly v petici tisíce lidí. Město poté přislíbilo alespoň výtvarnou soutěž, která by nezasahovala do již schváleného projektu, ale spíš jen do jeho vzhledu, například použitých povrchů nebo osvětlení.

"K mému překvapení paní primátorka stanovisko Metroprojektu vzala na vědomí a výtvarné soutěže označila za produkt neomarxismu. Těžko očekávat, že Metroprojekt změní svoje zaběhnuté postupy, nebude-li vůči němu zadavatel a objednatel prací důsledný a jednotný. Dokud členové rady hlavního města nebudou vyžadovat plnění svých usnesení, těžko se dočkáme lépe fungujícího města," kroutila hlavou Petra Kolínská.

Metro D spojí centrum s jižní částí města. Nejprve se začne stavět úsek z Pankráce do Písnice. V další fázi pak zbylé dvě stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Stavba první části by měla být hotova do roku 2022, zda bude předpokládaný termín dodržen, ale není jasné. Zatím se nepodařilo vykoupit všechny pozemky nutné pro stavbu za odhadovaných 51,4 miliardy korun.

Co kromě vymodlené přípravy stavby metra D čeká Prahu v roce 2018, čtěte zde.