Vyrážíte za hranice? Jízda bez emisní známky vás může vyjít i na desetitisíce

Emisní známky zažívají v posledních letech v mnoha evropských městech velký boom. V současné době je nejčastěji omezován vjezd automobilů s vyššími emisemi převážně do center vybraných západoevropských měst, do budoucna se počítá možná i s úplným zákazem vjíždění aut s naftovými motory do všech hlavních letovisek starého kontinentu.

22.04.2018 - 11:00   |  
Jízda bez emisní známky v zahraničí může vyjít velmi draze
Zobrazit fotogalerii (4)

Pokud vyrážíte do zahraničí, vlastníte dieselový automobil a nemáte emisní známku, je dobré si zjistit, kam lze zajíždět a kam nikoliv. V případě porušení zákazu totiž riskujete velký problém, zejména pro svou peněženku. 

Největšími emisními regulacemi prošlo v posledních letech Německo.

První regulace ve Švédsku, vévodí Německo

Trend zákazu vjezdu automobilů s vyšší mírou znečištění ovzduší začal už v devadesátých letech. Jako prvním státem, který tuto regulaci přijal, bylo Švédsko. Jednalo se o města Stockholm a Göteborg a hlavním smyslem této regulace bylo zlepšit prostředí center jednotlivých měst nejen pro místní obyvatele, ale i samotné turisty.

V současné době největší objem vyhlášených zákazů vjezdů pro vybraná vozidla je v sousedním Německu. První zákaz se tak objevil před 11 lety a od té doby rok co rok výrazně přibývá nových omezení. V současnosti se to v Německu týká zhruba 70 měst a pro vjezd do centra je potřeba mít na vozidle nalepenou emisní známku, která dokládá, jak je vaše vozidlo k životnímu prostředí šetrné.

Problém s vjezdem do vybraných oblastí budou mít zejména řidiči starších vozidel, které splňují pouze emisní normy Euro 2 a nižší. 

V případě porušení pokuta přes 50 tisíc korun

Největší problém s vjezdem do center mají vozidla vyrobená před rokem 1997 a dále ty, která splňují pouze normu Euro 2. Pokud tato i další vozidla, která nesplňují emisní požadavky, vjedou do vybraných oblastí a budou přistižena, jejich řidiči mohou zaplatit pokutu až do výše téměř 2 200 euro. Zmíněná omezení samozřejmě platí i pro české řidiče, kterým je doporučeno si náležitě přečíst, ideálně ještě před cestou, kam lze se svým vozidlem v Německu vjet a kam nikoliv.

Emisní známku lze vystavit za 300 korun

Pro vystavení známky pro váš vůz budete potřebovat několik věcí - zejména velký technický průkaz vozidla a poplatek v přibližné výši 300 korun. Je nutné dodat, že co se týče například sousedního Německa, nemusí jít pouze o centra vybraných měst. Omezení se totiž vztahuje i na celkem 19 oblastních území.

Absolutní zákaz dieselových aut?

Je možné, že v blízké budoucnosti se dočkáme v některých městech i zavedení absolutního zákazu vjezdu pro všechna dieselová vozidla, která splňují emisní normy Euro 5 a nižší. Pro vozidla, která do vybraných center moci nebudou vjíždět, bude potřeba vymyslet objízdné trasy a upravit značení odpovídajícím způsobem. Hlavní důvod, proč se tato omezení začala rozšiřovat, je snaha o zlepšení životní prostředí.

Podobný vývoj jako v západních zemích se dá očekávat v následujících letech také v České republice.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.