Stanice metra, o které nikdo neví. Plechové dveře skrývají jedno velké pražské tajemství

Vchodové dveře do utajovaného objektu
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Byla to úplně první stanice, ale metro ji nikdy nenavštívilo. Stanice na Klárově, která sousedí se Strakovou akademií, sloužila hlavně jako potenciální úkryt. Její existence je však veřejnosti dlouhodobě skryta. Proč?

Místo, které působí dojmem jako z dobrodružného filmu, je ukryto v úplném centru našeho hlavního města. Nástupiště tajné stanice metra na Klárově se neblýská novotou, ale skrývá záhadu, která byla vybudována v letech 1952 až 1959. Vzhledem velmi podobná stanice jako ty následující byla veřejnosti poprvé poctivě odhalená díky povodním v roce 2002. Stále připravená však čeká dodnes.

Kryt pro papaláše

Dodnes není zcela jasné, jestli se první nezprovozněná stanice metra Klárov koncipovala pro běžný provoz, nebo byla od svého počátku určená pouze k vládním účelům. Utajený objekt je označován jako vládní kryt K-111. Záhadný prostor je stále k dispozici jako efektivní kryt, který je napojený na přilehlou linku metra A. Je tedy připravená k ochraně našich politických špiček. Vstup je schován v barokních hradbách pod letenskými sady a ze Strakovy akademie je to jen přes ulici.

Tajný archiv

Úplně první stanice v dějinách pražského metra je zahalena tajemstvím a díky tomu také přitahuje pozornost tvůrců různých konspiračních teorií. Veškeré informace o stavbě jsou přísně utajené a v archivu je přísně zakázáno složku o stanici na Klárově otevřít. Zjistit tak, jestli byla od začátku plánována jako úniková trasa do Moskvy, nebo měla být zapojena do konceptu podzemní dopravy pro běžné občany. Složka s názvem Přísně tajné se tak neobjevuje pouze v kriminalistických seriálech, ale také v reálném světě pražského metra.

Kamufláž

Jedna z konspiračních teorií pracuje s tím, že byla stanice budována jako kamufláž při stavbě krytu pro úřad vlády. Realita je pravděpodobně velmi pragmatická. Stanice měla sloužit současně jako regulérní stanice metra a v případě ohrožení jako bezpečnostní kryt pro politiky z nedalekého úřadu vlády. Nejvyšší představitelé KSČ tak v období studené války měli kam uprchnout.

Sklad zeleniny

V šedesátých letech se poměry v komunistickém Československu pomalu měnily. Nedokončená stanice metra či vládního krytu neměla praktické využití, a tak se političtí představitelé rozhodovali, jak s tímto prostorem naložit. Zcela seriózní návrhy počítaly se skladováním zeleniny a ovoce. Jeden z nápadů dokonce zněl, že by bylo vhodné prostor využít ke kulturním účelům. Nové pražské kino mohli Pražané navštěvovat v unikátních prostorech. Ani jeden z těchto nápadů se nakonec nerealizoval, a tak je dnes stanice využívána pouze jako technické zázemí dopravního podniku.

Archiv je však stále uzamčen a za plechovými dveřmi se v úplném centru Prahy schovává záhada, která bude stále budit zájem a prostor pro konspirační teorie.

Pražský prátr minulosti. Gigantický zábavní park Eden dnes žije jen na fotografiích. Více čtěte zde.

Hobby