Čtvrtina firem blokuje zaměstnancům internet

 

Podle výzkumů stráví zaměstnanci v průměru 52 minut vyřizováním soukromých věcí na internetu. Zaměstnavatelé to vědí, a proto celých 47 procent firem má nastavená pravidla pro využívání internetu k soukromým účelům. Polovina z nich ho zcela zakazuje, 19 procent blokuje alespoň sociální sítě.

Češi tráví na internetu v průměru 52 minut, které nesouvisí s pracovními aktivitami. V době lednových výprodejů míra prokrastinace prudce stoupá. Zaměstnanci prosurfují až dvě hodiny pracovního času. (Trápí vás prokrastinace? Tipy, co dělat, abyste byli produktivnější, prozradil autor knihy Konec prokrastinace Petr Ludwig.)

 

Kontrola nebo zásah do soukromí?
Personalisté přitom donedávna prakticky nemohli sledovat, co zaměstnanci na internetu skutečně dělají. Nový rozsudek Evropského soudu jim v tomto ohledu rozvázal ruce. Stále není možné systematicky získávat údaje o soukromí. Při podezření a nahodile ale mohou k monitoringu přistoupit. Monitoring pak může provádět pouze pracovník personálního oddělení, nejlépe za přítomnosti zástupce zaměstnanců či odborů. Monitoring se přitom může týkat i sociálních médií. Při nástupu však musí být zaměstnanec seznámen se směrnicí, která možnost kontroly a její případný průběh vysvětlí.

Nevhodný obsah na Facebooku vás může stát místo
„Stejně jako v případě hledání zaměstnání, tak i v době zaměstnaneckého poměru se nevyplatí sdílet na sociálních sítích nevhodný obsah,” říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. „Když kandidát hledá práci a sdílí fotky z bujarých večírků či šíří pomluvy předchozího zaměstnavatele, může to celé řadě personalistů zavdat důvod, proč kandidáta například ani nepozvat na osobní pohovor. Dle našeho nedávného šetření se to týká až 35 procent kandidátů. V případě sdílení dehonestujících informací o zaměstnavateli či zveřejňování obchodních tajemství zase zaměstnanec riskuje ztrátu pracovního místa.”

 

Proč zaměstnancům neblokovat sociální sítě?
Nastaví-li ale firma příliš striktní pravidla, má zaděláno na problém. Na počítači zaměstnance může zablokovat vše, co nesouvisí s prací. Takový zákaz lze snadno obejít chytrým telefonem. Příliš svazující pravidla navíc vysílají negativní signál směrem k zaměstnanci. Podrobnější informace si můžete přečíst ve článku 5 důvodů, proč je blokování Facebooku v práci špatný nápad.