Masový vrah svého vlastního lidu: Oslavovaný Mao Ce-tung má na svědomí miliony obětí

Vrah svého vlastního lidu jako posvátný symbol doby minulé
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Je to paradox, ale také dobrá ukázka fungující propagandy. Čínský vůdce Mao Ce-tung byl jedním z nejkrutějších diktátorů v historii lidstva. Na jeho rukou je krev několika milionů občanů komunistické Číny. Přesto je jeho osoba zcela nedotknutelná a dodnes oslavovaná.

Obrovské portréty muže, který se stal symbolem komunistické Číny, se dodnes posvátně objevují na náměstí Nebeského klidu a Číňané se s ním denně potkávají, protože je vyobrazen na čínských bankovkách.

Mao Ce-tung je nejenom stále “živým” obrazem kultu osobnosti, ale také ztělesněním té největší lidské krutosti, kterou je náš (sou)druh schopný. Společně se Stalinem a Adolfem Hitlerem se totiž stal jedním z největších masových vrahů a diktátorů historie.

Přitom je podle veřejného mínění Číňanů z 85 % vnímán kladně a podobně na něj navazuje současné vedení Komunistické strany Číny. To jen dokazuje, jak silné umí být lidem i v 21. století vtlouct propagandou do hlavy nesmysli a lži. Krutý vládce by si totiž za svoje činy zasloužil spíše zatracení.

Brána Nebeského klidu

Pokud se Mao Ce-tung na pozemský život kouká z nebe, je asi něco v nepořádku. Za své činy a politická rozhodnutí by si zasloužil spíše pekelné plameny. Dnes ho však můžeme najít na jednom z nejpamátnějších míst Číny.

V Pekingu na náměstí Nebeského klidu vzhlíží jeho monumentální portrét zavěšený nad jednou z bran, aby nadále jeho tvář podporovala pohádku o hrdinovi, který stál za komunistickou revolucí.

Když 1. října roku 1949 slavnostně ohlásil vznik komunistické Čínské lidové republiky, asi jen málokdo čekal, jaký masakr občany čeká. Díky jeho kruté a nekompromisní politice zemřelo až 80 milionů občanů tohoto asijského “ráje “na zemi.

Velký kormidelník

Mao Ce-tung, kterému se přezdívalo Velký kormidelník, za své vlády rozhodl experimentovat. Lidé pro něj byli ideální figurky, nikoli lidské bytosti. Když se Čína vydala cestou komunismu, rozhodl se Velký kormidelník vydat jiným směrem, než tomu tak učinil Sovětský svaz.

V roce 1958 se tak rozhodl pozměnit socialistický systém ve svůj vlastní ničivý vynález. Oficiální název této politiky zněl Velký skok vpřed. V rámci druhé pětiletky chtěl Mao Ce-tung pomocí radikálních ekonomických a politických plánů dovést Čínskou lidovou republiku během 15 letům k tomu, že bude komunistickou velmocí celého světa.

Výsledkem jeho experimentu byl největší lidmi vyvolaný hladomor v dějinách a brutální popravy a represe těch, kteří se proti tomuto plánu bránili. Zcela narušená logika s vidinou rychlého nastartování průmyslu a ekonomiky ztroskotala. Rozdělení Číny na desetimilionové komuny, které jsou zodpovědné samy za sebe a jsou nuceny všemi prostředky vyrábět vysoké pece na ocel, způsobilo drastický pokles zemědělské výroby a místo vzácného kovu byl z nedostatku kvalifikace a materiálu vyráběn nekvalitní produkt.

Během tzv. Tří horkých let (1959-1961) v některých oblastech vinou hladu vymřelo až 40 % obyvatelstva. Na mnoha místech Číny se lidé uchylovali ke kanibalismu či pojídání kaolinu. Tento kámen svojí nasládlou chutí utiší hlad, ale jedná se o nestravitelnou horninu.

Zdevastovaná země se zemědělskými paskvily dostala další ránu, když ji přestal podporovat Sovětský svaz. Kormidlo Mao Ce-tunga muselo uznat, že se vydalo špatným směrem.

Miliony mrtvých

Účty Mao Ce-tunga s lidskými životy dosahují neuvěřitelných 80 milionů obětí. Co nedokázal tvrdým a neústupným systémem Velkého skoku vpřed, dokončil během 50. letech popravami svých odpůrců a v 60. letech pokračoval ještě s větší chutí a krutostí. Vraždy, mučení a popravy údajně stály život až osm milionů lidí.

I tak je dnes současnou komunistickou stranou Číny a podstatnou většinou obyvatel vnímán jako velký vůdce, jehož myšlenky pokládají za správné.

Kouzlo propagandy tak nadále funguje a bohatá a lidnatá země nadále žehná svému největšímu zločinci a vrahovi, aniž by si uvědomila, že svými nerozumnými a krutými kroky se mu podařilo Čínu skoro definitivně zlikvidovat.


Životní styl

Zdraví

Hobby