Masakr v Dachau. Jak Američané nemilosrdně mstili tisíce mrtvých věznů

Masakr v Dachau
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Hrůza a děs. Když 45. divize amerických vojáků přesně před 74 lety osvobodila koncentrační tábor Dachau, nemohli uvěřit svým očím. Odhalení jednoho z největších zvěrstev v dějinách lidstva bylo potrestáno hned na místě. Vojáci vzali spravedlnost do svých rukou a neznámý počet dozorců z řad SS bylo nekompromisně popraveno. 

Nacistický koncentrační tábor v Dachau byl úplně prvním, který byl postaven pro politické vězně. Přibližně 16 kilometrů od Mnichova tak vznikl modelový tábor podobného typu, který nacisté následně vytvořili na likvidaci Židů a všech dalších nepohodlných občanů. Tábor byl otevřen již v roce 1933 pod vedením Heinricha Himmlera. Za jeho existenci prošlo táborem celkem 200 tisíc lidí, avšak původně byl stavěn pro 5 tisíc vězňů. 

Jedná se zároveň o druhý koncentrační tábor, který byl osvobozen západními vojsky. Stal se tak mementem hrůzy, která byla odhalena až během konce druhé světové války. Američané v den osvobození objevili 30 tisíc vězňů v žalostném stavu. Děsivé odhalení vedlo americké vojáky k vlastní iniciativě. Jejich pomsta získala jméno Masakr v Dachau. Nebyl však tak šokující a za hranou morálky jako samotná existence tábora. 

Místo smrti

Když se Američané dopracovali až do zmiňovaného tábora, nalezli hromady mrtvých těl ve vagonech. Celkem se jednalo o 2 310 lidí. Zápach smrti zamořil celou oblast, protože další těla hromadně hořela, a tak se v Dachau pro vojáky zjevil šílený obrázek jako z apokalypsy. V tomto kontextu není překvapením, když se vojáci rozhodli porušit vojenské zákony. Přítomní důstojníci SS byli všichni nemilosrdně a hromadně postříleni. 

Celý incident se stal předmětem vyšetřování, ale dlouho se nedařilo odhalit pravdu. Dodnes není jasné, kolik mrtvých si pomsta vyžádala. Spekuluje se o čísle mezi 30 až 50 mrtvých důstojníků SS. Výpovědi vojáků se diametrálně lišily, a tak bylo nemožné utvořit si o situaci reálný obrázek. Až za několik desítek let se masakr v Dachau poodhalil díky knížce jednoho z pamětníků. 

Jako zvířata

Za celou existenci koncentračního tábora zde zahynulo 25 613 vězňů a dalších 10 tisíc zemřelo v sousedních táborech. Nejčastější důvody smrti byla epidemie tyfu, podvýživa, sebevraždy a samozřejmě popravy. Naddimenzovaný počet zničených vězňů působil mezi mrtvými těly jako výjev z pekel. 

Američané na nic podobného nebyli připravení a tato zkušenost v nich vybudila touhu po pomstě. Nečekalo se tak na řádný soud a ortel smrti byl vykonán ihned. Jeden z mála pramenů, podle kterého jsme schopni vytvořit konkrétnější obraz popravy v americké režii, nabízí právě kniha jednoho z pamětníků. Ten popisuje, že celkem 19 amerických vojáků shromáždilo přítomné důstojníky SS do kruhu a zde je postříleli stejně jako jejich strážní psy. 

Minimálně dva strážci byli ubiti samotnými vězni. Američané jim dali do ruky lopatu, aby se pustili do krvelačné pomsty. Všichni přítomní neprotestovali, protože celou záležitost chápali. Násilí plodí násilí a v tomto případě se není čemu divit. 

V tichosti bez viny

Byť bylo jednání amerických vojáků zcela mimo zákon, samotné vyšetřování nemělo za cíl někoho potrestat. Žádný z pachatelů nebyl nikdy odsouzen ani souzen. O tom, že se celá skutečnost měla uklidit pod koberec, svědčí i fakt, že legendární generál Patton, který byl na konci války jmenován guvernérem Bavorska, rozkázal ukončit vyšetřování.

Motivace najít viníky v těchto těžkých dnech končící války byla zbytečná. Zda bylo jednání americké divize v pořádku, je samozřejmě otázkou. Nicméně šokující odhalení jednoho z nejhorších koncentračních táborů si říkalo o podobně nestandardní reakce.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru