Původně pokrývka stanů, nakonec nejslavnější kalhoty na světě. Poklad z Tuzexu slaví výročí

Džíny byly hitem československého Tuzexu
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Stal se z nich symbol západního světa. Pro mladší ročníky v socialistickém Československu to byl ten největší tuzexový poklad. Džíny Levi’s chtěl mít každý a dodnes nemají konkurenci. Původně však zakladatel Levi Strauss měl zcela jiné plány…

Dnes je tomu 136 let, kdy německo-židovský imigrant Levi Strauss získal patent na výrobu džín. Produkt, který je dnes zcela samozřejmou součástí našich šatníků, se v době socialismu proměnil v poklad, který chtěl mít každý. Všechny bony šly na levisky, ale přitom jen málokdo ví, že na počátku příběhu slavné značky byl zcela jiný nápad.

Zlatá horečka

Po smrti otce v rodném Německu rodinu Leviho Strausse nečekala žádná zářivá budoucnost. Rozhodli se tak následovat dva jeho bratry, kteří už ve městě San Francisko založili obchod s textilem. Nejdříve se zde vyrábělo hrubé plátno na pokrytí stanů a vozů. Mladý Levi však přišel s jiným nápadem, který do budoucna změnil svět módního průmysl. To však v tu chvíli ještě nikdo nevěděl.

Město na západním pobřeží Severní Ameriky bylo tehdy centrem obchodu, protože se tímto směrem na sever vydávaly tisíce pracovníků, které pohltil sen o zlaté horečce. Tvrdá práce ve složitých přírodních podmínkách vyžadovala kvalitní oblečení.

Levi Strauss jim tak nabídl kalhoty, které splňovaly právě to, co každý z dělníků potřeboval. Nechal se inspirovat kalhoty, jež vznikly už v 17. století v Janově. Odtud také plyne název jeans, který odkazuje právě na italské město.

Kalhoty samy o sobě jistě zaujaly, ale důvod, proč je chtěl mít každý, tkvěl úplně jinde. Nešlo ani tak o modrou barvu, jako o geniální nápad s měděnými nýty, které zaručovaly to, že kapsy nešly vytrhnout. Pro někoho, kdo v nich nosí zlato, je to celkem zásadní informace.

Zlatá padesátá

Značka Levi Strauss však měla ještě větší ambice než sloužit jako kvalitní pracovní oděv, a tak šly nýty stranou. Tím se více otevřela možnost pracovat s džíny jako módním prvkem a v padesátých letech tomu šli zákazníci na ruku.

Nutno dodat, že hlavně ti slavní. Elvis Presley, James Dean či Marylin Monroe postupně dopomohli posunout kult značky zase o něco dál. Značka Levi Strauss se tak naplno usídlila na trhu a stala se zajímavým produktem úplně pro všechny.

V Americe přibývalo továren a v Evropě se otevřelo hned několik poboček s tímto kultovním produktem. Džíny Levi’s doslova změnily svět oblékání a pro státy za železnou oponou se staly nedosažitelným pokladem…

Kult kalhot

Jak kdyby Tuzex nenabízel nic jiného. V socialistickém Československu se džíny Levi’s staly doslova kultem. Šetřivci se občas prostě plácli přes kapsu, protože tento nákup vnímali jako investici na kalhoty na dvacet let dopředu.

Nešlo však pouze o kvalitní materiál, ale hlavně o módní záležitost. Džínová móda se v Československu usadila poněkud později než v Severní Americe, ale o to víc to byla láska na celý život. I dnes si nelze nevšimnout džínových kompletů, které se promenádují po českých městech.

Bony se tak měnily za džíny a levisky byly československý tuzexový poklad. Mladí absolvovali nekonečné brigády a ti o něco starší obětovali dovolenou.

Veksláci byli před Tuzexem zabalení v džínovině od hlavy až k patě, aby provokovali a zároveň se stali učinou reklamou na svoje bony, co měli po všech těch Levi’s kapsách.

Z USA do Číny

Jeden ze symbolů Ameriky se postupně přizpůsobil i neúprosnému kapitalismu. Postupně zavřel všechny americké továrny a svoji výrobu kompletně přesunul do Číny.

Jen těžko si lze představit výraz Levi Strausse, kdyby se dozvěděl, že jeho produkt nabral kurz východ. Přesně to se po roce 2000 stalo a označení Made in USA už není zcela tak pravdivé. Nic to však nemění na faktu, že je firma Levi’s Strauss vnímána stále jako nedostižná ikona ve výrobě džínových produktů.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru