Masový vrah z Jugoslávie. Vůdce bosenských Srbů byl nalezen se skrytou identitou jako léčitel

Radovan Karadžič nakonec dostal od soudního tribunálu v Haagu doživotní trest
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Krvavé ruce, které mu vysloužily doživotí. Radovan Karadžič se spolu s Ratkem Mladičem stali hlavními iniciátory a viníky masových válečných zločinů. Jeden z největších zločinců moderní historie stále odpykává svůj trest a z vězení už živý neodejde. Co všechno stojí za tímto bývalým politikem, básníkem, psychiatrem a masovým vrahem?

Pohled do životopisu největších psychopatů historie vždy odhalí nějakou zvláštní pikantnost. U Adolfa Hitlera šlo o vegetariánství a nesplněný umělecký sen a Radovan Karadžič byl ordinující psychiatr. Během občanské války v Jugoslávii se však projevil jako nelítostný psychopat.

Z medicíny k politice

Mladý Karadžič se původně vydal na dráhu lékaře. Chvilku studoval dokonce v USA, ale nakonec zakotvil v Sarajevu, kde ordinoval v nemocnici jako psychiatr, který byl odborníkem na deprese. Už v roce 1987 byl podezřelý ze zpronevěry státních peněz na stavbu své horské chaty, ale po 11 měsících ve vazbě byl pro nedostatek důkazů propuštěn.

O dva roky později se naplno věnuje politice, kdy je zvolen předsedou Srbské demokratické strany a o tři roky později povýšil na předsedu bosenské Republiky srbské. To už se však pohybujeme v období, na které se na Balkáně vzpomíná se slzou na víčku a nenávistí v koutcích.

Válečné zločiny

V tuto chvíli se životopis bývalého lékaře s láskou pro poezii poskvrnil krví nevinných zajatců. Válka sice bez ohledu na okolnosti přináší oběti, ale plánované masové vraždy jsou v období šílených tragédií ještě něco navíc.

Ten nejbrutálnější se odehrál v Srebrenici, kde bylo zavražděno kolem 8 tisíc lidí, výhradně obyvatel Bosny muslimského vyznání. Převážně se jednalo o muže a chlapce, ale zatím konečné číslo 8 373 lidí obsahuje i 74 žen a 33 dětí. Zločin spáchaný v červenci 1995 tak je zcela pochopitelně označen za genocidu.

Radovan Karadžič byl obviněn společně s Ratkem Mladičem, jenž byl generálem, který plnil jeho rozkazy. Alespoň takový je ortel mezinárodního tribunálu v Haagu, kde byl Karadžič nejdříve obsouzen na 40 let, ale tento rok mu byl trest prodloužen na doživotí. Tématem soudu však nebyl jen masakr v Srbenici.

Život proti lidskosti

Soudní dokument, který popisuje zodpovědnost Karadžiče za válečné zločiny, obsahuje přes milion stránek. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii ho obvinil celkem z 11 prohřešků, které podléhají kategorii zločinů proti lidskosti, genocidy a válečným zločinům.

Po Srebrenici totiž zazněla další okolnost války, která se nesla na vlně psychopatického rozhodnutí. Události při několikaletém obléhání Sarajeva měly znamenaly až 10 tisíc mrtvých. S délkou trvání 1 429 dní se jedná o nejdelší obléhání města v moderních dějinách válečnictví. V roce 1995 byl celý konflikt oficiálně ukončen podepsáním Daytonské smlouvy a Radovan Karadžič jako prezident Republiky srbské opustil svoji pozici až v červenci roku 1996. Podařilo se mu utéct a trvalo velmi dlouho, než si pro něj přišla spravedlnost.

Léčitel Dragan

Ve skryté identitě unikal polici dlouhých 13 let. Za tu dobu si vytvořil až neuvěřitelný druhý život. Jeho falešná identita pod jménem Dragan Dabič mu procházela až do zatčení v červenci 2008. Celou dobu se vydával za guru léčitele a jeho vizáž této image na věrohodnosti neubírala.

Z Bělehradu, kde pracoval na soukromé klinice, byl 30. července převezen do Haagu, kde dostal 30 dní na prostudování celého svého případu a všech obvinění. Sám přiznal, že nese morální zodpovědnost jako politický vůdce ve válečné době, ale trestní odpovědnost odmítl a tvrdil, že o masakru v Srebrenici vůbec nevěděl.

Dnes se tento odsouzený masový vrah zodpovídá spravedlnosti v cele a jiný život už ho ani nečeká. Muž zodpovědný za vraždy tisíců nevinných lidí se díky tomu dostal do nelichotivé společnosti největších válečných zločinců od druhé světové války.

 


Životní styl

Zdraví

Hobby