Atlet, který rozhněval Hitlera. Jesse Owens po olympijském úspěchu závodil s koňmi

Jesse Owens svými výkony nadchl svět, ale Adolfa Hitlera určitě ne
 

Jednalo se o jednu z nejkontroverznějších olympiád v historii tohoto svátku sportu. Berlín 1936 se stal příležitostí pro propagandu nacistické ideologie a Adolf Hitler musel sledovat, jak mu jeho plán kazí největší hvězda těchto her Afroameričan Jesse Owens.

Plán, který hrubě nevyšel. Berlínská olympiáda se měla stát důkazem Hitlerovy ideologie o vyvolené árijské rase. Vše obrátil vzhůru nohama Afroameričan Jesse Owens. Ten se stal hlavní sportovní hvězdou olympijských her. Osud Jesseho Owense však nebyl růžový ani před ani po tomto historickém milníku. Jak dopadl muž, kterému Adolf Hitler nepodal ruku kvůli barvě pleti?

Kluk z Alabamy

Ještě na začátku 20. století to černošská komunita v USA neměla vůbec lehké. Už od dětství byl James Cleveland Owens nucen pracovat, aby pomohl své početné rodině s chudobou. Pomáhal sbírat bavlnu i kukuřici a dělal ještě mnoho drobných prací. Zároveň se u něj projevoval atletický talent a na přípravce střední školy patřil již do školního běžeckého týmu.

Zajímavá historka se vztahuje k situaci, kdy byl v podstatě přejmenován na Jesseho. Když se ho nová učitelka ve škole zeptala, jak se jmenuje, odpověděl J. C., ale kvůli jeho jižanskému přízvuku si učitelka myslela, že se jmenuje Jesse. Přezdívka mu tak zůstala do konce života.

První úspěšné běžecké krůčky, které vešly do širšího společenského povědomí, jsou spojené s jeho výkonem na národním mistrovství středních škol v Chicagu roku 1933. Tehdy vyrovnal světový rekord v běhu na 100 yardů a rovněž zazářil ve skoku dalekém s výkonem 7,56 metrů.

Díky svým výkonům se dostal na Ohio State University, ovšem život mu v tehdejší společnosti komplikovala jeho barva pleti. Byť sbíral jednu zlatou medaili za druhou, musel žít mimo univerzitní kampus a při cestách na turnaj musel jíst v restauracích a spát v hotelech pro barevné.

25. května poprvé vstoupil do historie tím, že během pouhých 45 minut pokořil tři světové rekordy a čtvrtý vyrovnal. Cesta na olympijské hry v Berlíně v roce 1936 byla otevřená.

Hitlerovo ponížení

Oslava nadřazené árijské rasy nevyšla tak, jak si Adolf Hitler představoval. Dokonce po zkušenostech s výkony afroamerických sportovců požadoval, aby se v dalších hrách sportovalo bez nich. Jeden z mnoha šílených výkřiků Adolfa Hitlera vycházel z faktu, že Jesse Owens doslova celé hry ovládl svými čtyřmi zlatými medailemi v kategoriích běhu na 100 metrů, ve skoku do dálky, v běhu na 200 metrů a také v běžecké štafetě na 400 metrů.

Owens se také stal miláčkem publika a v průběhu her ho museli kvůli bezpečnosti a davům lidí doprovázet vojáci. Už před začátkem olympijských her ho navštívili bratři Adi Dassler a Rudi Dassler, kteří  mu nabídli sponzorskou smlouvu jejich značky Adidas. Stal se tak vůbec prvním Afroameričanem, který podobnou smlouvu dostal a podepsal.

Další kontroverzi má na svědomí znovu Adolf Hitler, který se s Owensem odmítl setkat a potřást mu rukou, aby mu pogratuloval. Následně se Hitler neúčastnil žádného ceremoniálu, který oslavoval vítěze z USA. Paradoxně Owensovi pšenka nekvetla ani na domácí půdě. Kvůli rasové segregaci nebyl nikdy pozván prezidentem Roosveltem do Bílého domu jen na základě barvy pleti.

Když se po návratu do USA konala oslava Owensova úspěchu v pětihvězdičkovém hotelu, musela hlavní atletická hvězda vejít bočním vchodem pro zaměstnance.

Závod s koňmi

Po skončení olympijských her se Jesse Owens stal profesionálním reprezentantem USA. Toto spojení nevydrželo dlouho. Kvůli hledání obchodních příležitostí odmítl v roce 1936 odletět na závody do Švédska a následně ho asociace vyloučila. Podnikatelský úspěch se nedostavil. Musel tak improvizovat. S jazzovou skupinou nějaký čas objížděl zemi a stával se celebritou sportovních akcí.

Postupně se z něj spíše stávala karikatura a bavič než vážený sportovec. O vzácné pokusy na podnikatelském trhu se však pokoušel nadále. V roce 1946 založil černošskou West Coast Baseball Association, kde zastával roli viceprezidenta ligy a byl zároveň majitelem klubu Portland Rosebuds. Během zápasů svého týmu bavil lidi tím, že vystupoval jako závodník s koňmi. Liga fungovala jen dva měsíce a měla velký neúspěch.

Štěstí zkoušel jako sportovní promotér, ale znovu skončil jako bavič, který soupeřil s koňmi. Otevřel si dokonce čistírnu, ale ta skončila krachem. Od úplné chudoby ho nakonec zachránila vláda USA, která z něj učinila světového vyslance dobré vůle a byl ambasadorem pro značky Ford Motor Company a United States Olympic Committee.

Jesse Owens zemřel v 66 letech na rakovinu plic. Byl totiž vášnivým kuřákem, kdy každý den vykouřil minimálně krabičku cigaret.

KAM DÁL: Televizní disciplína, která není pro každého. Late night show bodují v USA a v Česku drží monopol jeden člověk.

 


Zdraví

Hobby