Atomový výbuch smějícího se Buddhy. Indové šokovali svět a hlavně americké tajné služby

Smějící se Buddha byl program, kterým nastartovala Indie svůj úspěšný atomový výzkum
  |   zajímavost

Dalo by se říct, že Indové vytřeli celému světu zrak. Pětice jaderných mocností musela s nelibostí přijmout do svého unikátního klubu dalšího člena. K USA, Velké Británii, Francii, Rusku a Číně se připojila Indie, a to zcela nečekaně. Velké investice amerických tajných služeb neodhalily, co se chystá, a asijský region se ohledně moci obrátil vzhůru nohama. Operace s názvem Smějící se Buddha úspěšně vyvrcholila v květnu roku 1998. 

Po tiskové konferenci indického premiéra 13. května roku 1998 se mezinárodní diplomatické vztahy doslova otřásly v základech. Tehdy totiž bez velkých emocí prohlásil Atal Bihárí Vádžpejí, že Indie provedla sérii pěti úspěšných jaderných výbuchů a stává se tak šestým členem ve společnosti států, které by mohly přivést život na Zemi k totální apokalypse. Byť se indická aktivita v tomto směru dostala pod drobnohled tajných amerických služeb CIA, ani náznakem nevytušili, jak samozřejmě se ocitla zbraň hromadného ničení v jejich rukou. 

Smějící se Buddha

Poněkud cynický název celé operace by sám Buddha asi jen těžko posvětil. Spojit své jméno a náboženský odkaz se zbraní, která je ve vteřině schopna zlikvidovat stovky tisíc životů, lze asi jen složitě slučovat s realitou. Indové se ovšem neštítili v roce 1974 tento atomový program nazvat “smějící se Buddha”. Političtí reprezentanti Indie se možná začali usmívat, ale celý svět se spíše zděšeně díval, jak svět a jeho potenciální hororové scénáře získávají novou úroveň. 

Vše vycházelo hlavně z dlouhodobého konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Nespočet válek o území, ale také náboženských konfliktů se s atomovou zbraní v ruce stalo velmi nestabilní. Pákistán tak pochopitelně napnul všechny síly k tomu, aby svého nenáviděného souseda dohnal. 

Spojené státy americké v reakci na odhalení jaderné operace uložily Indii tvrdé sankce a embargo na zboží, podobně se zachovaly i jiné státy včetně Japonska. Paradoxem celé situace ovšem byl fakt, že nikdo o jejich záměru a úspěšných pokusech nevěděl… 

Přání od prvního výbuchu

USA a její zpravodajské služby po odhalení úspěšných indických testů konstatovaly svou misi za největší propadák své tajné rozvědky. Byť žily v pocitu, že mají vše pod kontrolou, ani jeden z pěti testů nikdo nezaregistroval. 

Indie přitom vyslovila přání být mezi jadernými mocnostmi už v roce 1944. Od té chvíle všechny ostatní státy namířily vůči lidnaté zemi embargo v rámci technologií, které by mohly přispět k výrobě atomové zbraně. 

Už úplně plně relativně úspěšný pokus s využitím radioaktivního materiálu sehnaného z Kanady provedli právě na začátku operace Smějící se Buddha už v roce 1974. Indie tak upadla v nemilost mezinárodního obchodu, protože jí materiály z radioaktivního jádra byly prodány za účelem energetiky, a nikoliv k vojenskému využití. 

Pod sérii skvělých krycích kroků se tak až v roce 1998 povedlo přelstít hlavně americkou CIA. Indie v tomto ohledu nastavila tak sofistikovaná pravidla, že svou informační “válkou” zvítězila. Země Buddhy je tak v kategorii mocností, jež patří ve světě mezi obávanou skupinu. V současném konfliktu na Ukrajině je tak ve vzduchu více jaderné munice, než by si planeta a naše lidstvo přálo.

Zdroj: idnes.cz, babylonrevue.cz

KAM DÁL: Nenalezený nacistický poklad u řeky Sázavy. Státní bezpečnost mučila svědky, nadšenci hledají marně

 


Životní styl

Zdraví

Hobby