Belgický král Leopold byl jedním z největších vrahů historie. Zotročení Konga z něj udělalo boháče

Otrokářství pod velením Leopolda II. stálo život až 15 milionů místních obyvatel
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Vláda Leopolda II. Belgického se projevila hned dvěma extrémy. Svou krutou a neúprosnou politikou pomohl Belgii k obrovskému bohatství, které však bylo vykoupeno neuvěřitelným počtem mrtvých. Za jeho vlády bylo zavražděno více jak 15 milionů Afričanů. Za vznikem Svobodného státu Kongo je tak šokující utrpení, které v dějinách nemá obdoby. 

 

Leopold II. Belgický nastoupil na trůn po svém zesnulém otci v roce 1865. Vládnul dlouhých 44 let a jeho hlavní motivací bylo zanechat Belgii bohatou a mocnou. To se mu také podařilo, ale cena byla příliš vysoká. Proto je namístě připomenout, jak se stal ve své době možná vůbec nejbohatším člověkem na světě a čím byl způsoben tak radikálně strmý hospodářský růst "jeho" malé evropské země. 

Krutý kolonizátor

Slovo filantropie má spíše pozitivní nádech. Bohatý mecenáš vykonává dobro a investuje své prostředky na zlepšení světa. Pod touto záminkou také Leopold II. zabral neuvěřitelných 905 tisíc kilometrů čtverečních deštného pralesa ve střední Africe. Filantropická společnost se na první pohled tvářila, že její činnost bude mít misionářský charakter. Stal se však přesný opak. 

Leopold II. skrze tuto iniciativu začal zotročovat místní obyvatele v oblasti řeky Kongo a zabíral velmi lukrativní území bohaté na kaučukové plantáže. Z hospodářského hlediska se tak ono území stalo obrovským zdrojem bohatství. Ve svém krutém plánu však nepočítal s tím, že do země vyšle belgické pracovníky, nýbrž zotročí africké domorodce. To se také stalo a započal tím jednu z nejděsivějších kapitol kolonialismu v dějinách. 

Svobodný stát Kongo

V roce 1885 se stal neomezeným vládcem a vlastníkem Svobodného státu Kongo. Díky tomu, že za otrokářstvím stála jeho filantropická iniciativa, tak přicházely všechny zisky do jeho kapsy. Rázem se díky výrobě pryže z bohatých kaučukových plantáží stal možná nejbohatším člověkem na světě. Kromě toho těžil v Kongu také slonovinu. Jeho majetek se vyšplhal na tři miliony liber, což odpovídá dnešní částce jedné miliardy liber. 

Nejhorší na celé jeho vládě v Kongu byl však způsob, jakým svého bohatství dosáhl. Otrokářský režim byl opravdu přehlídkou krutosti. Vykořisťování místních obyvatel, kteří v nelidských podmínkách pracovali zcela bez odměny, si vybíralo svou daň. Počty mrtvých se však liší, nicméně některé zdroje uvádí 10 až 15 milionů obětí jeho hrůzovlády. 

Sám se na půdě Konga nikdy neobjevil, ale přesto se nechal titulovat jako král tamních obyvatel. Ty však vůbec nepokládal za lidi, což vysvětluje neuvěřitelně obrovské číslo mrtvých a způsob, jakým se svými otroky zacházel.

Kromě mrtvých má na základě svých šílených rozkazů na svědomí také tisíce zmrzačených domorodců, kterým většinou nechával usekávat ruce. Jeho mocenské ambice však byly mnohem větší. Tragické události, které však zanechal na území Konga, z něj dělají jednoho z největších masových vrahů historie. 

Ovládnout Čínu

Pod dojmem obrovského bohatství si narýsoval Leopold II. ještě šílenější plán, jak expandovat do jiných koutů světa. Od Velké Británie se pokoušel koupit území dnešního Súdánu, aby ze zdejších obyvatel vytvořil armádu, která by mohla zaútočit a dobýt Čínu. 

Z plánu však sešlo ve chvíli, kdy se na veřejnost dostala informace o jeho krutovládě v Kongu. V roce 1908 totiž novinář a politik Edmund Dene Morel zveřejnil, co se vlastně pod jeho vedením ve střední Africe děje. Obrovská aféra vedla k tomu, že kontrolu nad Kongem přejal stát a role neomezeného vládce Leopolda II. tím skončila. Definitivně byl jeho šílený vliv na tamější obyvatele ukončen jeho smrtí, protože ve své závěti odkázal vlastnická práva koňžských kolonii belgickému státu. 

Když se tak ohlížíme do minulosti a připomínáme si krutost Adolfa Hitlera, Stalina a jiných zločinů našich dějin, je dobré nezapomenout, jaká zvěrstva stojí za Leopoldem II. Belgickým.


Životní styl

Zdraví

Hobby