Brutální policejní zásah na bílé louce. Jiří Paroubek z CzechTeku udělal politické téma

Obrázky z CzechTeku 2005 šokovaly společnost
 

Už uběhla pěkná řádka let, kdy na legendární techno party CzechTek proběhl tvrdý zásah policie, který vyvolal silnou reakci veřejnosti. Neúměrný zásah policie si lidé spojují hlavně s rozkazem tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka. Proč tehdy policie zasáhla tak tvrdě?

„Technaři nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé,” pronesl tehdy Jiří Paroubek. Dnes se od celého zásahu distancuje s tím, že rozkaz padl ze strany ministra vnitra a policejního prezidenta. Už tento citovaný výrok však naznačuje, že míra zodpovědnosti a hlavně způsob, jakým následně celý zásah sám bývalý premiér ospravedlňuje, padá hlavně na jeho hlavu.

Jeden z bývalých ministrů vnitra Milan Pecina dokonce tvrdí, že premiér celý zásah schválil hlavně, aby si získal hlasy starších voličů, pro které byla subkultura technařů něco jako čert, feťák nebo samotný satan.

Celý brutální zásah však paradoxně znamenal jistou reformu ve způsobu, jak takové akce hlídat či řešit konflikty podobného ražení. Jen to některé hodně bolelo. Co se vlastně v roce 2005 na louce poblíž Mlýnce na Tachovsku stalo?

Světové techno

Festival CzechTek se na hraně ilegality v České republice pořádal každoročně už od roku 1994. Na počátku se jednalo o událost, kde se sešly stovky lidí, ale později už se jednalo o celosvětovou masivní zábavu. Třeba v roce 2003 přišlo na CzechTek kolem 40 tisíc milovníků techna.

Trošku překvapivě se první ročníky odehrávaly na legálně pronajatých plochách, ale v roce 2000 se poprvé na veřejnost i díky veliké návštěvě zvedla vlna zájmu médií a následně kritiky ze strany veřejnosti. Policie byla pod tlakem většinové společnosti, která si žádala rozehnání celé akce.

Tehdy však velmi rozumně k ničemu takovému nedošlo a jeden z argumentů byla právě zcela logická hrozba násilného střetu s početným davem. To si však policie bohatě vynahradila v roce 2005. Co se vlastně stalo?

Politické body

Ještě předtím, než festival vůbec začal, se téma CzechTeku stalo politickým tématem. Jiří Paroubek zdůrazňoval svou nelibost a evidentně si tím chtěl získat sympatie veřejnosti.

Dokonce to došlo tak daleko, že vznikaly záměrné dizinformace ohledně ilegálně pronajatých ploch. Dodnes není zcela jasné, do jaké míry byl tento důvod relevantní. I kdyby se však celá akce odehrávala na cizím pozemku bez povolení, to, jakým způsobem se celý zásah policie zvrhl, je neomluvitelný.

První větší komplikace vznikaly na výjezdu z dálnice D5, který policie záměrně uzavřela. Technaři tak zůstali stát na dálnici a postupně vznikla až 10kilometrová kolona, kterou nechtěli návštěvníci CzechTeku opustit. Zde poprvé začala akce, kdy byla použita vodní děla a zásahy těžkooděnců. Ti se následně přesunuli na louku, kde mezitím probíhala technoparty.

Cesty byly hlídané a odříznuté, ale přesto se skrze polní cesty na místo dostalo něco kolem 5 tisíc lidí. Auta zaparkovaná v přilehlých obcích dokonce donutila některé místní obyvatele k sepsání petice, aby policie nechala techno party běžet a automobily tak mohly z improvizovaných parkovišť v okolí zmizet. Policejní akce se však neodvratně spustila s požehnáním Jiřího Paroubka.

Policejní zásah

Jiří Paroubek prohlásil, že rozehnat akci je nutné tím nejrazantnějším způsobem. Ještě ve 4 hodiny ráno policie obvolává majitele pozemků, přes které se na pronajatou plochu dostalo tisíce technařů, aby získali právně neprůstřelné alibi.

Kolem poledne bylo kolem celého festivalu sešikováno přes 1 000 policistů i s vrtulníkem. Rojnice těžkooděnců se po pěti hodinách na přímém slunci a po spršce nadávek účastníků pustila do akce.

Příkaz zněl jasně. Vytlačit všechny z louky, aby se tím akce definitivně ukončila. Policie tak učinila brutálním způsobem. Proti technařům byl použit slzný plyn, dělobuchy a obušky.

Hlavně zásah konkrétních policistů na bezbranné a někdy zcela ochromené lidi vypovídal o tom, že akce je zcela nezvládnutá. Technaři totiž policii vyprovokovali tím, že se bránili třeba i svrháváním balíků slámy či házením různých předmětů. Frustrace tak vyplavala na povrch velmi brutálně.

Zásah, který trval až do půlnoci, měl na svědomí desítky těžce zraněných osob, ale také policistů. Výdaje policie na celou akci činily 31 milionů korun. V porovnání s tím se škody technařů pohybovaly maximálně do půl milionu.

Do médií se dostalo mnoho šokujících záběrů policejní brutality a celý zásah rozdělil společnost. Jedni v něm viděli ozvěnu tvrdých zásahů komunistické diktatury, ale další tuto policejní akci schvalovali. Nikdo za tento zásah ze strany policie nebyl nikdy odsouzen ani trestán. CzechTek se od té doby konal už jenom jednou a také naposledy.

Zdroj: Česká televize, Český rozhlas

KAM DÁL: Olympijské hry a politické tragédie: Mnichovský masakr nebyl zdaleka jediným ohavným útokem

 


Hobby