Diktátor, který chtěl rozvrátit svět. Husajn šel na šibenici jako zlomený stařík k nepoznání

Saddám Husajn před soudním tribunálem
 

Bývalý vůdce iráckého lidu Saddám Husajn byl obávaný muž Blízkého východu. V minulosti vedl válku s USA a likvidoval etnické menšiny v zemi za pomoci chemických zbraní. Stal se v jednu dobu symbolem zla a patřil k těm nejobávanějším diktátorům. 19. října roku 2005 s ním začal soud, který skončil jeho popravou na šibenici. 

Dodnes se jedná o diktátora, který částečně rozděluje společnost. Na den jeho smrti se někteří milující příznivci scházejí u jeho hrobu, zato většina z obyvatel Iráku oslavuje dobu v částečné svobodě. Žádný Iráčan však bezesporu neprojevuje svou vděčnost právě USA, která za celým dopadením ukrývajícího vůdce stojí. Kde byl Husajn schován a kolik měl u sebe peněz? 

Diktátor smrti

Saddám Husajn byl typickým produktem kultu osobnosti. Na náměstích stály jeho sochy, on v uniformě a s doutníkem budil dojem neohroženého válečníka, z kterého jde strach, ale zároveň budí dojem silného vůdce, který se o svůj národ postará i třeba ve chvíli, kdy jde dobrovolně bojovat s obrem. 

V čele Iráku stál mezi lety 1979-2003, za tuto dobu toho stihl opravdu požehnaně. Při několika čistkách a genocidách obyvatel bylo zabito něco kolem 250 tisíc obyvatel. K tomu připočtěte dvě války v Perském zálivu, několik let tyranie nad obyvatelstvem a třeba také hromadná poprava šíitských vesničanů z Dudžailu. Tento zločin proti lidskosti mu byl osudným. 

Právě za něj byl totiž odsouzen k smrti oběšením. Konkrétně se jednalo o masakr 148 šíitských obyvatel. Husajn však naplňoval funkci diktátora beze zbytku, i když ho USA v jeden moment historie zásadně přecenila. 

Schován v podzemí

Když George W. Bush potřeboval silný argument pro vstup amerických vojsk na území Iráku, přišel s údajně uloženými zbraněmi hromadného ničení. Vzhledem k historii Saddáma Husajna se tyto informace zdály být věrohodné. Americko-britská invaze v roce 2003 byla neúspěšná. Zbraně se nikdy nenašly. Režim však padl a Husajn zmizel, stejně tak jeho sochy z ulic. 

Diktátor byl nakonec dopaden 13. prosince 2003 a v ten den se rozhodně nejednalo o diktátora, ze kterého by šel strach. Šedivý, špinavý a uhnaný starý muž schovaný se zbraněmi a balíkem peněz v hodnotě tři čtvrtě milionu dolarů byl spíše zoufalým staříkem než vůdcem, kterého se bály okolní země. 

Rudý úsvit

Saddám Husajn se schovával v malé díře v podzemním krytu u jeho rodného města Tikrítu. Jeho polohu prozradili lidé blízcí bývalému diktátorovi. Spolu s ním byli popraveni i tři další pohlaváři tyranského režimu. Bývalý šéf tajných služeb Barzán Ibráhím Tikrítí, bývalý předseda revolučního tribunálu Avád Ahmad Bandár a někdejší viceprezident Tahá Jasín Ramadán. Pro USA a velkou část Iráčanů se jednalo o symbolickou tečku nad dlouhým obdobím, kdy byl budován kult jedné osobnosti, která měla svými rozhodnutími na svědomí životy tisíců lidí.

 Zdroj: Česká televize, BBC, CNN 

KAM DÁL: Tajná ruská špionka v USA. Muže sváděla krásou a vybudovala podezřelou realitní kancelář


Životní styl

Zdraví

Hobby