Einstein a jeho milovaná Praha. Až v Česku se naplno věnoval vědě a zajistil finančně rodinu

Albert Einstein poslal telegram s žádostí o milost prezidentu Klementu Gottwaldovi
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Není slavnějšího vědce než Albert Einstein, tvůrce revoluční teorie relativity; nositel Nobelovy ceny a na pohled dobře zapamatovatelná osobnost spojila svůj život na několik intenzivních měsíců také s Prahou. Slavný vědec zde učil tři velmi plodné semestry, a byť nešlo o závratně dlouhou etapu jeho života, byla mnohem zásadnější, než se na první pohled může zdát. 

Když si američtí filmaři v čele s oscarovým režisérem Ronem Howardem vybrali Prahu na natáčení seriálu Génius pro National Geographic, možná ani netušili, jak blízko jsou spojení opravdového života Alberta Einsteina a našeho hlavního města jako takového. Při výběru bezesporu zvítězily krásné historické kulisy podobné pro filmaře poněkud dražší Vídně. Praha se však stala v životě slavného vědce opravdu důležitou kapitolou, která významně ovlivnila jeho další osud. 

Profesorem z ješitnosti

Albert Einstein v Praze strávil celkem 16 měsíců. Během této nikterak dlouhé doby se mu stověžaté město dostalo pod kůži. Nastoupil zde jako profesor teoretické fyziky na tehdejší německou část Karlo-Ferdinandovy univerzity. Když komise vybírala adepta na uvolněné místo, vznikla malá lidská a poněkud úsměvná kolize. 

Byť byl původně favoritem právě Einstein, nakonec dostal nabídku fyzik Gustav Jaumann z brněnské technické univerzity. Když se dozvěděl, že byl původně favoritem Einstein, z ješitnosti mu přenechal uraženě svoje místo. 

Krásná Praha, divní lidé

Slavný, ale v té době ještě ne tolik uznávaný Einstein tedy zavítal pracovně do Prahy. Nové prostředí a hlavně charakter práce mu umožnil naplno rozvinout génia. Konkrétně bydlel na Smíchově nedaleko Palackého mostu v dnešní Lesnické ulici. 

Z dopisů je patrné, že si Einstein Prahu oblíbil. Svým přátelům psal pozitivně hlavně o nádherném výhledu na Vltavu a její krásné mosty. Zároveň byl velmi spokojený s funkčním moderním činžovním domem, který měl už v té době elektřinu a výtah. 

Krásná architektura a genius loci města je jedna věc, o čem už slavný vědec poněkud pochyboval, byli místní lidé. V jednom dopise dokonce napsal: "Jen lidé jsou mi cizí, je to směs poníženecké loajality a namyšlenosti. Záleží na tom, jaký byl jejich osud," dále také sdělil přátelům narůstající nacionalistické tendence místních Němců. 

Dle profesora Jiřího Podolského, který se kromě jiného podílel jako konzultant pro zmíněný seriál Génius, se Einstein považoval za světoběžníka a nacionalismus mu byl cizí. K tomu také přispíval fakt, že jeho žena pocházela ze Srbska. 

Oblíbená místa

Einstein měl v Praze tak konečně čas na vědeckou práci. Ve smíchovském bytě se věnoval také slavné teorii relativity. Profesura mu kromě svobody pro vlastní práci a soužití ve vědeckém podhoubí přinesla i dostatečné finanční zdroje, jež ho na významnou část života zajistily. Nejednalo se o žádné horentní sumy, ale jako vědec měl své pevné zázemí. 

Nejčastěji se pracovně pohyboval na půdě Klementina, kde měl pět přednášek do týdne a dvě hodiny cvičení týdně pro dvacet studentů. Zajímavostí je, že mezi posluchači byly i dvě dívky, což na tuto dobu bylo stále ještě neobvyklé. 

Kromě akademické půdy se velmi často pohyboval také mezi společností kavárníků a hospodských. Nejčastěji tak pobýval v legendárním Café Louvre, kde pravděpodobně vysedával s místními intelektuály, a také občas nepohrdl nabídkou zajít na zábavu do podniku s názvem U jednorožce na Staroměstském náměstí. Zde také visí jedna ze dvou pamětních desek, které Einsteinův pobyt připomínají. 

Za brzkým odchodem jednoho z největších géniů 20. století údajně může jeho žena, které se v Praze vůbec nelíbilo. Po šestnácti měsících se tak Einstein stěhuje do Curychu. Později už Československo navštívil ještě jednou v roce 1921. Za zmínku také stojí, že v roce 1950 napsal telegram prezidentu Klementu Gottwaldovi, aby zrušil rozsudek smrti nad opoziční političkou Miladou Horákovou. 

KAM DÁL: Praha jako předražená bublina. Vysoké nájmy se nemění ani v době koronavirové krize

 


Hobby