Giuseppe "Nino" Farina byl prvním šampionem F1. I proto způsob jeho smrti všechny šokoval

Titul prvního světového šampiona Formule 1 získal Giuseppe Farina v roce 1950
 

Giuseppe Farina byl prvním šampionem Formule 1. Zvládl to i bez podpory své ženy a i přesto, že mu válka vzala nejlepší roky života. Po celou jeho kariéru ho na dráze pronásledovaly tragické nehody, zemřel ale daleko od závodiště. Jeho způsobu smrti se těžko věří.

První šampion Formule 1 Giuseppe Farina se narodil do rodiny známých koučů. Na začátku 20. století byl důstojníkem, lyžařem, fotbalistou, jezdcem, dále také studoval práva a politickou ekonomii na univerzitě v Turíně.

První závod a první nehoda

Spekulovalo se, že se dokonce věnoval i obchodu na burze, kterým poté zafinancoval koupi auta Alfa Romeo 1500, ve kterém on i jeho otec závodili na Aosta-Grand St. Bernard hillclimb v roce 1925.

Jeho otec skončil v závodě jako čtvrtý, ale Nino, jak se Giuseppemu přezdívalo, s autem narazil do stromu a skončil se zlomeninou ramene a ranami v obličeji. Přitom své první auto řídil již v 9 letech. Tento závod se tak stal prvním z mnoha závodů, ve kterých Farinu provázely různé nešťastné nehody.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by F1Geeks.com (@f1geeksofficial)

Závodní tým

Začátkem 30. let si ho všimnul legendární závodník Tazio Nuvolari a stal se jeho mentorem. To teprve odstartovalo jeho závodnickou kariéru na plné obrátky. Roku 1939 se dokonce stal součástí závodního týmu Scuderia Ferrari a absolvoval slavný závod Mille Miglia ve tmě, bez použití světel, a skončil na druhém místě.

Následující rok vyhrál závod Naples GP a svou pozici upevnil i na závodech v Turíně a Miláně. Na konci této sezony z něj byl italský závodní šampion, což byl tehdy naprosto neuvěřitelný úspěch.

Poté ale přišla válka a okradla ho o jeho nejlepší roky. Farina se ale nevzdal a po válce, již jako 40letý, se k závodění vrátil a vyhrál prestižní automobilovou soutěž GP des Nations v Ženevě.

První světový šampion Formule 1

Nakonec ale ve svém týmu skončil kvůli nedorozumění ohledně jeho vedení. V tomto období si také vzal Elsu Gieretto, která automobily a závody neměla v lásce a snažila se ho přesvědčit, ať skončí. Farina ale tři dny po svatbě odletěl závodit do Argentiny.

To, že se závoděním neskončil, se mu ale nebývale vyplatilo, v roce 1950 se totiž stal prvním světovým šampionem Formule 1.

Osudová nehoda

Za jeho kariéru ho potkalo neuvěřitelné množství nehod, dokonce byl několikrát jedním z účastníků těch smrtelných. Jeho osudová nehoda se ale kupodivu nestala na závodní dráze a všechny tak tehdy šokovala její tragická ironie.

Když v roce 1966, ve svých 59 letech mířil na závod French Grand Prix, tak ztratil kontrolu nad řízením v Alpách, narazil do telegrafní tyče a na místě zemřel.

Zdroj: Formula1

KAM DÁL: Keanu Reeves: Po letech zármutku konečně našel tu pravou