Historie mučicích nástrojů. Vynalézavost lidského násilí, které nemá mezí

Několik mučících nástrojů a mezi nimi tzv. Železná panna
 

Lidstvo je od podstaty druh velmi vynalézavý. Ne vždy se však jedná o nápady, které přináší civilizaci užitek. Až děsivě kreativní umí být náš druh ve chvíli, kdy dojde na mučení. Ať už jde o dobu před Kristem či období středověku, člověk vždy našel způsob, jak svému nepříteli bolestivě ublížit. Pojďme si projít historii těch nejděsivějších mučicích nástrojů…

Kromě toho, že si lidé velmi často v historii způsobovali nesnesitelnou bolest, patří k vlastnostem lidí také zvědavost a fascinace násilím. Pochopitelně se tak při rozboru některých mučicích metod můžeme ošívat, ale tak nějak nás to vlastně podvědomě zajímá. O jakých mučicích nástrojích je řeč?

Sicilský býk

Přibližně kolem roku 550 př. n. l. jej sestrojil athénský sochař Perill. Podoba skutečného býka z mosazi určitě nesloužila jako estetický či umělecký prvek k pokoukání. Jeho účel byl mnohem drastičtější. Do duté sochy byli uzavřeni odsouzenci, kterým byl na začátku vyříznut jazyk. Pod sochou pak kati zapálili oheň.

Bolesti a silný křik se ven dostával velmi důmyslným systémem. Socha byla vytvořena tak, aby zvuk bolesti umírajících zněl hlasitě jako skutečné bučení býka. Byť přihlížející neviděli, jak odsouzenci na smrt umírají, šílený zvuk jim tento dojem bohatě způsobil šok a strach.

Sochař údajně toto děsivé dílo vytvořil pro tyrana Falarise z Akragantu. Legenda také hovoří o tom, že sám autor byl první, na kterém byl tento šílený mučící nástroj vyzkoušen.

Jidášova kolébka

Nový zákon jasně stanovil, že Jidáš Iškariotský není zrovna představitel dobra. Jeho zrada tak vedla k tomu, že si jeho jméno vysloužil i děsivý mučicí nástroj. Jidášova kolébka nebo také Jidášova stolice však v důsledku přinesla mnohem horší věci, než stihl o sám.

Zrada Ježíše Krista je jedna věc, ale vytvořit tak hrůznou věc, jako je tento mučicí nástroj, je bezesporu mnohem horší. Na vrcholu malé pyramidy je posazena spoutaná oběť. To by ještě nebylo tak zlé. Brutální bolest přicházela až ve chvíli, kdy byl přivázaný člověk tlačen k zemi. Pyramida se tak zatlačila na konečník oběti, který se tak roztahoval a byl bolestivě napichován zaživa.

Bolest a ponížení bylo podtrhnuté faktem, že člověk byl svlečen do naha. U žen byla Jidášova stolice používána vaginálně.

Železná panna

Když už se o nějakém mučicím nástroji začalo povídat, že musí být vymyšlený, jednalo se o opravdu brutální vynález. Jedním z takových je tzv. Železná panna. Ta byla vynalezena na konci 18. století. Jedná se o ďábelský sarkofág s dvojitými dveřmi. Na jednom křídle bylo rozmístěno osm bodců a na druhém třináct.

Rozmístění bylo tak důmyslné, že když se oběť zavřela dovnitř, bodce se zapíchly do životně důležitých orgánů. Hrůza však spočívala v tom, že ostré výrůstky byly velmi krátké, takže trvalo velmi dlouho, než onen nebožák v děsivé skříni zemřel. Nejznámější železná panna pochází z Norimberku.

Hruška úzkosti

Ani v nejhlubší fantazii by vás pod tímto názvem nenapadla skutečná podoba a účel tohoto hrozivého a ponižujícího mučícího nástroje. Hruška úzkosti vznikla pravděpodobně na začátku 17. století.

Nástroj ve tvaru hrušky byl složen ze čtyř částí listů připevněných pantem. Otáčením zabudovaného závitu spustilo bolestivé peklo. Stačilo si vybrat otvor a hruška už konala svůj šílený úkol. Většinou se však nejednalo o vraždící nástroj, ale spíše jako začátek dalšího mučení. Trestáni tímto způsobem byli hlavně homosexuálové a smilníci.

KAM DÁL: Bitva na Vítkově jako znamení od Boha. Husité rozdrtili obrovskou přesilu

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru