Když chtěl stát zachránit loterii v Československu. První losování proběhlo před 101 lety

"Naše" loterie je zde již 101 let
13.10.2020 - 16:00  

Dnes je to zcela běžný fenomén. Velký počet českých občanů pravidelně zkouší štěstí v loterii s tím, že jednoho dne se možná právě on stane vítězem neuvěřitelné částky peněz, která mu zcela změní život. Přirozeně se tak sázení na našem území objevuje již více jak sto let. Sázení je však mnohem starší “sport”...

 

V České republice se každý rok prosází kolem 300 miliard korun. Nejvíce doslova polykají hrací automaty, ale významný podíl zastává také tipovací loterie. Naděje na obrovské výhry však většinou končí v neúspěchu. Přesto se lidé snaží stále dokola. Nikdy totiž nevíte, kdy právě vaše čísla budou ta vítězná. Podobně už to zkouší v místní loterii českoslovenští a čeští občané více jak 101 let. 

Už za Rakouska-Uherska

Na našem území bylo možné sázet už v dobách, kdy zde vládla monarchie. Za Rakouska-Uherska si lidé oblíbili tzv. malou loterii, tedy lidově lotýnku. V této loterii přišel výherce o pětinu částky. První losování “lotýnky” proběhlo v Praze v roce 1754. Na čistě československou loterii si lidé museli počkat do 22. července roku 1919. 

Stát se tímto rozhodnutím bránil, aby velké množství peněz, které byli schopni lidé utrácet za hranicemi, utráceli přímo v Československu. Tento přístup byl zapsán i v zákoně: "ochrániti stát před tím, aby se hrálo v cizině a poskytnouti mu určitý zdroj příjmů.”

Vznikla tak Československá třídní loterie. Ta probíhala dvakrát do roka. V prvním roce bylo možné si koupit 60 tisíc losů a maximální výhra byla 50 tisíc Kčs, což na tuto dobu byly opravdu velké peníze. Člověk si tak mohl za výhru postavit klidně celý dům. Losování trvalo velmi dlouho. Výherce tak nebyl znám tak rychle jako dnes. I proto se loterie konala jen dvakrát do roka. 

Popularita této soutěže rostla a dokonce v květnu roku 1939 se hrálo o milion Kčs. Československá třídní loterie byla také unikátní v tom, že výhru vyplacela v hotovosti a bez srážek. 

Peníze na kostel

Zajímavostí je, že Československou třídní loterii využívalo mnoho organizací s vidinou úspěšného financování. Podle historických zdrojů se jednalo třeba o Husův sbor, který skrze loterii chtěl zafinancovat výstavbu kostelů. 

Největší zisky loterie evidovala v letech 1926-1927, kdy vyšplhaly až čistému zisku 22 milionů Kčs. Úspěšná léta však skončila s nástupem velké hospodářské krize ve 30. letech. Ještě pro zajímavost, podle archivu České televize byla v těchto dobách evidovaná jako největší výhra 100 tisíc korun. 

Samotná loterie pokračovala i po druhé světové válce až do osudného roku 1953, kdy přišla tolik bolestivá a pro mnohé nečekaná měnová reforma. O tři roky později, tedy v roce 1956, vznikla Sazka. Značka, kterou zná v České republice každý. Ta za minulého režimu cíleně své zisky propojila se státním rozpočtem. Od roku 1957 pak přišla Sportka. Číselná loterie, která si masivní oblibu drží dodnes. Výhry jsou totiž opravdu velmi lákavé. Vždyť nejvyšší výhru, kterou Sazka eviduje, patří muži z Chrudimska, který v roce 2014 vyhrál 399,9 milionů Kč. Historicky nejvyšší jackpot byl v roce později stanoven na 250 milionů korun.

Do českého rybníčku sázek vstoupil v roce 2014 také evropský gigant loterie Eurojackpot, kde sázkař z Pardubického kraje získal neuvěřitelných 2,466 miliard Kč. 

KAM DÁL: Slavné české osobnosti, které utekly za hranice. Úspěch světového rozměru a bolestivé odloučení s vlastí

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru