Kontroverzní skupina bratrů Mašínů. Jedni je mají za vrahy, druzí za hrdiny

Skupina bratří Mašínů škodila komunistickému režimu
Zobrazit fotogalerii (3)
03.10.2019 - 07:00  

Není známější odbojová skupina než ta kolem bratrů Mašínů. Ti se postavili na odpor totalitnímu komunistickému režimu a za své mnohdy kruté zacházení jsou dodnes mnohými pokládáni za obyčejné vrahy. Proč je naopak dobré si připomenout, že šlo o hrdiny?

Ohnout záda, sklopit hlavu a poslouchat nově nastolený řád a režim. Po Vítězném únoru roku 1948 se Československo ocitlo v kruté kapitole moderních dějin. Po katastrofálním životu v protektorátu, kdy nacisté postupně zlikvidovali elitu národa, se k moci dostali komunisté plnící kruté rozkazy ze Stalinova Sovětského svazu.

V lágrech se tak ocitali zemědělci, inteligence, hrdinové z druhé světové války a všichni nepohodlní, v jejichž DNA nebyla vlastnost se podvolit. Komunisté tak vyhlásili všemi možnými prostředky válku vůči těm, kteří nesouhlasili s nově nastoleným socialistickým rájem.

Většina lidí volila útěk za hranice a jen málokdo se postavil zlu čelem. Skupina bratrů Mašínů si však stávající režim nepřipustila a pokusila se mu několika drastickými prostředky čelit. Proč je mnoho lidí odsuzuje za jejich činy a co to o nás jako národu vypovídá?

Oběti…

Ano, za skupinou bratrů Mašínů zůstávaly mrtvoly. První obětí byl příslušník SNB v Chlumci nad Cidlinou Ctirad Kašík. Nejdříve byl napaden tyčí, ale rána ho neusmrtila, tak byl zastřelen. Motivací bylo získat zbraně.

Stejně tak v druhém případě, kdy přepadli služebnu SNB v Čelákovicích. Zde Ctirad Mašín zvolil popravu, která je dodnes nejkontroverznější. Příslušník Jaroslav Honzátka byl vylákán k falešné dopravní nehodě, kde ho skupina svázala a odvezla zpět na služebnu. Omámeného chloroformem ho Ctirad Mašín podřízl dýkou.

Třetí vražda přišla v roce 1952, kdy skupina přepadla vůz, kde byly převáženy mzdy pro zaměstnance společnosti Kovolis Hedvikov. Během přepadení proběhla potyčka, při které byl zabit účetní Josef Rošický.

Údajně bylo ukradeno až  884 tisíc korun. Skupina si za ukradené peníze pořídila motorky Jawa, které jim měly pomoci k rychlejším přesunům při jejich odbojové činnosti. Ctirad Mašín, Josef Mašín, Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda však měli čím dál tím víc svázané ruce, a tak se rozhodli pro útěk do západního Německa.

Válka

Nutno dodat, že Mašíni celou svoji odbojovou činnost vnímali jako akt války. Kdo je s nimi, je nepřítelem. Druhá strana totiž reagovala stejně. Režim odsuzoval lidi na smrt, jak se mu zachtělo. Sedlák, který měl bohaté zemědělství, slavný generál či opoziční politik. Pro komunisty nehrála roli pravda a spravedlnost. Jejich jediný zájem bylo uplatnit moc proti možné hrozbě a opozici. Většina se tiše uzamkla do tichého nesouhlasu či byla naivně ovlivněna tehdejší propagandou.

Tomu se skupina bratří Mašínů nechtěla podvolit. Ostatně jejich otec Josef Mašín byl jedním z hrdinů odbojové skupiny Tři králové, která zatápěla nacistům v okupovaném Československu.

Útěk

Ožehavé téma, které o naší společnosti leccos vypovídá, má svůj epický konec. Útěk do západního Německa neproběhl bez výstřelu. Zbyněk Janata a Václav Šeda byli zadrženi a vydáni zpět do Československa, kde je čekala poprava.

Proti skupině bylo mobilizováno kolem 20 tisíc příslušníků Volkspolizei a Sovětské armády. Smrt potkala na německé straně celkem čtyři příslušníky ozbrojených složek, které zastřelil Ctirad Mašín. Další tři Němci zemřeli střelbou z vlastní strany.

Krvavá tečka za příběhem neměla být definitivní. V hlavách bratrů Mašínů a Milana Paumera se rodil plán na záchranu zajatých kolegů. Všichni se také následně angažovali v řadách americké armády, kde chtěli pokračovat v boji proti komunismu.

Dnes se stále najde mnoho kritiků, kteří mají o skupině kolem bratrů Mašínů jasno. Jen je nutné si uvědomit, že se na našem území nenašel v podstatě nikdo, kdo by se nastupujícímu komunismu postavil se zbraní v ruce. Hledat důvody, proč nejsou členové skupiny bratří Mašínů hrdinové, spíše potvrzuje vlastní zbabělost…


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru