Klavírní virtuóz o svém nadání přesvědčoval okolí už od dětství. Svými skladatelskými i hráčskými schopnosti natolik fascinoval, že s ním rodina cestovala po celé Evropě, kde mladý Mozart představoval svůj geniální um. Za tu dobu se během tříletého turné dostal do mnoha zemí západní Evropy. Koncertoval v Londýně, Paříži, Nizozemsku, Švýcarsku a samozřejmě v Německu. Zažil dokonce studijní pobyt v Itálii. Domov měl však ve Vídni. Překvapivě se však v jeho životě objevila jiná nečekaná milenka, kterou byla stověžatá Praha.
Mozartova Praha
Geniální skladatel a hudební virtuóz byl na našem území celkem pětkrát. Dvě návštěvy byly zanedbatelné, ale v ostatních případech tu dokonce několik měsíců žil. Důvod byl prostý, Mozart si hlavní město zamiloval a Pražané zase milovali jeho hudbu.
Při první návštěvě, kterou strávil ubytován u hraběte Thuna v dnešní Thunově ulici, zde v Nosticově (Stavovském) divadle uvedl Figarovu svatbu, kterou musel pro velký úspěch neočekávaně opakovat ještě v dalším termínu. Začátek roku 1787 tak byl pro Mozarta pevně spojen s pozitivními zážitky z Prahy. Domluvil se zde také na další nové opeře a hned po návratu do Vídně začal pracovat na Donu Giovannim.
Ve stejném roce se na podzim Mozart vrátil s hotovou operou a 29. října 1787 zažil další obrovský úspěch potvrzený bouřlivým potleskem návštěvníků. V Praze se tak znovu opakoval obrovský úspěch a po premiéře údajně prohlásil: “Moji Pražané mi rozumějí.”
Poslední návštěva
To poslední poctivá návštěva Mozarta v Praze byla poněkud nešťastná. Bylo to v létě roku 1791, jen několik měsíců před jeho smrtí. Dostal zde zakázku na složení opery na objednávku českého krále Leopolda II. K tomu tu dirigoval Dona Giovanniho a zároveň pracoval na jeho Requiem a Kouzelné flétně.
Málo času a velké pracovní vytížení Mozartovi při poslední návštěvě Prahy neprospělo. Nová opera Titus neslavila u císařského dvora takový úspěch a Mozart začal trpět psychicky, fyzicky i finančně. Pojďme se však vrátit k poněkud radostnějším chvilkám z pražského života Amadea Mozarta.
Noční zábava
Mozart a Praha, to byl také noční život. Během několika měsíců si zde našel mnoho oblíbených míst, kde trávil nejednu noc. Jedna zapadlá krčma, která byla spíše vinárnou, se nacházela na Starém Městě. Zde údajně seděl u dřevěného stolu, z kterého uřezával dřívka na párátka. Ten stůl se také později stal vzácným artiklem.
Při druhé nejdelší návštěvě se Mozart ubytoval v hostinci U Tří zlatých lvů na Uhelném trhu, později na usedlosti Bertramka, kde nacházel klid na práci. Noční život byl spojen hlavně s první pražskou kapitolou. Kousek za Prašnou bránou už v neexistujícím Štupartském domě. Jednalo se o špitálskou hospůdku - tedy vinárnu, ve které Mozart zažil nejedno pražské dobrodružství. Scházela se zde umělecká elita a Mozarta byste zde našli skoro každý večer.
Údajně zde také probíhala hudební improvizace s ostatními návštěvníky, kteří uměli ovládat hudební nástroje. Také se zde stala historka o tom, jak Mozart věnoval pouličnímu umělci jednu skladbu, kterou následně hrál a zpíval po Praze. Mozart tak v Praze nepůsobil pouze pracovně, ale uměl žít naplno i po krčmách a vinárnách. Jistě se něco málo z jeho přítomnosti do hlavního města obtisklo.
Zdroj: Český rozhlas, Česká televize
KAM DÁL: Neskutečné začátky filmu. Vše začala hloupá sázka a bláznivý kouzelník