Nacistický generál, který se vzepřel Hitlerovi. Odmítl vypálit ikonická místa v Paříži

Generál, který si zamiloval Paříž natolik, že odmítl rozkaz samotného Hitlera
 

Architektonická krása Paříže na nacistického generála Dietricha von Choltitz zapůsobila natolik, že se vzepřel vůdci Adolfu Hitlerovi. Ten chtěl celé město včetně největších památek hlavního města Francie srovnat se zemí. Jindy loajální generál tak riskoval život svůj a vlastní rodiny, aby si vysloužil přezdívku Zachránce Paříže

Už Napoleon uvažoval o její demolici a ke konci druhé světové války ji chtěl vidět Adolf Hitler v plamenech, ale nedočkal se. Pařížská katedrála Notre-Dame se nakonec v plamenech ocitla před dvěma lety, a to nešťastnou náhodou. Jeden z největších symbolů Francie a zároveň nejnavštěvovanější památka Paříže však už několikrát v minulosti přežila plánovanou likvidaci a několik požárů.

Vzpoura generála

Když nacistické Německo postupně ztrácelo svoje válečné kořisti, nařídil již kompletně šílený Adolf Hitler zvrácený rozkaz. Okupovaná města se musí bránit za každou cenu a když už je jejich obrana nemožná, je nutné je srovnat se zemí. Paříž nebyla výjimkou. Nacistický generál Dietrich von Choltitz se však vzepřel rozkazu a vysloužil si tak přezdívku “Zachránce Paříže”.

Proč už nehoří Paříž?

Do té doby loajální nacistický generál, který sloužil v bitvě u Kurska, Adolfa Hitlera překvapil, rozzuřil a hlavně zradil. Když spojenecká vojska klepala na dveře, tak podminovaná Paříž čekala na masivní demolici.

Vůdce se nemohl smířit s tím, že by nechal svému nepříteli město v původní podobě, a tak se rozhodl ikonické stavby jednoho z nejkrásnějších měst na světě definitivně odstranit. Že se nejednalo o lacinou výhrůžku, bylo výmluvné z toho, že Notre-Dame, ale také Eiffelova věž byly kompletně osázené výbušninami.

Generál Choltitz si po svém krátkém úřadování ve funkci gubernátora Paříže uvědomil hned několik podstatných věcí. Paříž je nádherné a okouzlující město, vývoj války nahrává definitivní prohře nacistického Německa a rozkazy Adolfa Hitlera už jsou zcela mimo zdravý rozum.

Podstoupil tak riziko, kvůli kterému vystavil sebe a celou svoji rodinu hrozbě smrti. Odmítl uposlechnout rozkaz z Berlína a Adolf Hitler v údajném telefonickém rozhovoru na generála řval: “Proč už nehoří Paříž?!” Co mu Choltitz odpověděl, není známo. Hitlerovo přání však nebylo vyslyšeno. Kdyby se tak stalo, pravděpodobně by Paříž opravdu lehla popelem.

Já se vzdávám

Nabízí se v tomto odvážném příběhu vzdorného generála hledat romantiku a odvahu, ale také čistý kalkul. Nejpravděpodobnější variantou je, že generál Dietrich von Choltitz se nechtěl do dějin zapsat jako ten, co zlikvidoval poklady evropské kultury. Zároveň pravděpodobně tušil, jaké šance má nacistické Německo v boji se spojenci. O tom také vypovídá fakt, že se 25. srpna 1944 vzdal jednotkám Svobodných Francouzů a spolu s ním 17 tisíc vojáků.

Generál si tak vysloužil přezdívku Zachránce Paříže, ale je nutné dodat, že se nejednalo o žádného svatouška. Během svého zajetí v anglickém Trent Parku se do odposlechu prořekl, jak vedl popravy několika desítek Židů ve východní Evropě.

V kontextu šíleného nacistického běsnění a zcela smyslu zbavených rozkazů Adolfa Hitlera je však zázrak, že se Paříž dochovala se všemi svými ikonickými památkami. Kdyby podle nich Dietrich von Choltitz jednal, asi by Pařížané zahlédli poněkud apokalyptičtější obrázek milovaného města, než je k vidění dnes.

Tragédie, která se aktuálně v Paříži odehrává, je nešťastnou náhodou, která bolí o to víc, když si připustíme, že i úhlavní nepřítel byl díky kráse Notre-Damu ochoten riskovat svůj vlastní život navzdory rozkazu velkého vůdce…

Zdroj: thetimes.com, valka.cz

KAM DÁL: Nejkontroverznější aktivisté na světě. Jejich nebezpečné akce ohrožují život v zájmu záchrany planety

 


Životní styl