Nacistický masakr v Úsobské ulici. Ženy a děti byly vražděny brutálním způsobem

Některé události během Pražského povstání šokují dodnes
 

Konec druhé světové války proměnil Prahu ve válečnou zónu. Podle hesla po nás ať přijde potopa začali také jednat nacističtí vojáci. Nemilosrdně se totiž v posledních dnech konfliktu mstili na obyčejných lidech, ten nejbrutálnější incident se odehrál během Pražského povstání, a to konkrétně v Úsobské ulici.

Duben roku 1945 už jasně naznačoval, kam se stáčí kolo válečných dějin. Ze západu nacisté podléhali americkému vojsku a z východu zase velmi rychle postupovalo vojsko sovětské. Němečtí okupanti tak při malé šanci na úspěch drasticky zradikalizovali represe vůči českému obyvatelstvu.

Ulice obětí

Tvrdé tresty nedopadaly jen na partyzány, povstalce, či osoby, které těmto lidem pomáhaly, ale brutalita a nesmyslné vraždění se mohlo dotknout v podstatě kohokoli. Kromě několika poprav v dubnu se však situace na začátku května začala stávat doslova šílenou. Krvavým symbolem brutálního vraždění se stal masakr v Úsobské ulici.

Tehdejší název ulice však v Praze nenajdete. Dnes nese pojmenování právě podle masakru, který se tady během Pražského povstání odehrál. Ulice nese název Obětí 6. května, právě tento den v roce 1945 se odehrál další důkaz toho, že lidé umí zajít v brutalitě vůči vlastnímu druhu opravdu daleko. Co se tehdy stalo?

Lidské dno

Masakr měla na svědomí jednotka Waffen-SS, což byla jednotka určená k vojenským operacím. Norimberský tribunál ji označil jako zločineckou organizaci. V kontextu následujících řádků byl však ještě shovívavý.

Několik mužů této jednotky nejprve vniklo do domu č. 255, když údajně podnapilí přišli z nedaleké školy na Zelené lišce. Zde našli ve sklepě schovávající se civilisty, které bez milosti postříleli. O tom, že se jednalo o akt nemilosrdné popravy, svědčí také fakt, že se nenechali uprosit těhotnou Němkou s dvěma malými dětmi.

Celkem zde postříleli 37 lidí a 12 dalších se jen zázrakem zachránilo, protože předstírali smrt. Byli tak svědky toho, jak příslušníci Waffen-SS ještě bodali do ležících mrtvol. Dalším šokujícím prvkem tohoto lidsky tragického příběhu je fakt, že 10 obětí byly děti od 6 do 15 let, 13 žen, z nichž dvě byly těhotné.

Vojákům tato nemilosrdná poprava nestačila, a tak vyrabovali ve stejném domě 21 bytů, které následně vypálili. Během tohoto řádění narazili také na hluchého a nemocného starého pána, kterého bez váhání zastřelili. To však nebylo všechno…

Nikdo nebyl dopaden

Běsnící vojáci pokračovali do vedlejšího domu, kde na své brutalitě neslevili. Zde postříleli 16 lidí, z toho 6 dětí. Ti se také nejprve schovávali ve sklepě, odkud je vojáci SS vyhnali ven na zahradu, kde je postavili před zeď a začali střílet. Podle přeživších svědků události se zraněný Milan Procházka snažil prosit, aby nechali jeho maminku a čtrnáctiletou Janinu. Bestiální čin tak vojáci podtrhli tím, že muže ubili pažbami pušek a mladé dívce vypíchli zaživa obě oči.

Celkový počet obětí v Úsobské ulici se vyšplhal na 51 civilistů. Žádný z pachatelů šíleného masakru nebyl dopaden ani vypátrán. Druhá světová válka přinesla velké množství nemilosrdných aktů násilí, které končily nesmyslným vražděním z obou stran, ale to, co se odehrálo v dnešní ulici Obětí 6. května, patří k těm úplně nejhorším.

KAM DÁL: Ničivé bombardování Hamburku. Cílem bylo vytvořit ohnivé peklo a paralyzovat civilní obyvatelstvo

 


Životní styl

Zdraví

V obraze