Elitní nacistický zrádce miloval luxus a ženy. Pro Československo byl nenahraditelný, jeho osud nevyhnutelný

Tajný agent Thummel byl nakonec odhalen a popraven pod jménem Petr Toman
 

Pracovat mezi dvěma mlýnskými kameny. Tak to Paul Thummel uměl mistrně. Jeden z nejproslulejších tajných agentů druhé světové války se pohyboval hlavně v Československu. Miloval luxus a propadal krásným a náročným ženám. Vysoké finanční nároky na život tak musel zajistit za jakoukoli cenu. Třeba i nekompromisní zradou.

Historici Paula Thummela popisují jako chytrého, sečtělého a vzdělaného muže. Zpočátku se jeho kariéra ubírala úplně jiným směrem. Vyučený pekař a cukrář si v rodném Sasku otevřel živnost, ale existence Adolfa Hitlera mu vytvořila příležitost otočit svůj život na poněkud dobrodružnější cestu. 

Patřil k vůbec prvním členům NSDAP, protože v rodném Nauhausenu zakládal místní politickou buňku již v roce 1927. Housky pekl až do chvíle, než se nacisté dostali k moci. Následně je to úplně jiný příběh.

Nevyzpytatelný spolupracovník

Pekařina už nebyla jasná volba. Tentokrát se rozhodl vejít na mnohem dobrodružnější cestu. Od roku 1933 se naplno věnoval práci pro německou tajnou službu Abwehr. Místo, kde chtěl operovat nejčastěji, bylo Československo. 

V podstatě ve stejné době si udělal zázemí na to, aby mohl pracovat pro více zájmových stran. Nabídl tak své služby československé rozvědce, ale přitom velmi poctivě budoval síť agentů Abwehru hlavně v pohraničí. 

Bylo by však zavádějící tvrdit, že Thummel pomáhal druhé straně z idealistických důvodů. Ani trochu mu nešlo o blaho jednotlivců a celého lidstva. Byl to pragmatický dobrodruh, jehož životní styl stál hodně peněz, a tak potřeboval dva silné zdroje příjmů. 

Co se dozvěděl na jedné straně, prodal té druhé a naopak. Jeho největší slabinou byly ženy. Dokonce se spekuluje, že byl také milencem Lídy Baarové, ale tato domněnka se nikdy nepotvrdila. Válka se blížila a Thummel šel čím dál tím více do rizika.

Zachránce zpravodajské služby

V roce 1939 se Thummel pohyboval hlavně v Praze. Když přišla okupace Československa a byl vyhlášen protektorát, působil v úřadu Abwehru. Nutno dodat, že nebýt jeho, možná by se naše dějiny vydaly jiným směrem. 

Byl to právě on, kdo před okupací upozornil československé zpravodajské služby, že se chystá okupace. Několik významných agentů a zpravodajců v čele s plukovníkem Františkem Moravcem tak díky jeho zprávě opustilo zemi včas a dokonce stačili zlikvidovat důležité materiály, které se nesměly dostat do ruky nepříteli. 

Ani zde se však Thummel nezachoval jako hrdina, nýbrž jako pragmatik, co se bojí o vlastní krk. Nacisté by tak skrze tajné dokumenty československé rozvědky mohli odhalit, že s nimi tajně spolupracoval. Elita československé tajné služby tak o den dříve vycestovala do Londýna. 

František Moravec i na dálku využíval Thummelových služeb a pod označením A-54 ho vnímal jako svého nejlepšího agenta. Ten sice často přinášel záměrně zavádějící informace a druhé straně také prozradil několik odbojářů, zato se odvděčil cennými informacemi z Polska, Jugoslávie, z útoku na Sovětský svaz či o tom, že nacisté zkoušejí nové druhy raket s názvem V1. 

Asi nejhodnotnější informací však byla zpráva o tom, že v roce 1940 nacisté rozhodně neuskuteční plánovanou invazi do Velké Británie. Českoslovenští agenti tak byli první, kteří tuto zásadní zprávu předali Angličanům, a to díky Thummelovi. 

Spadla klec

Thummel předával své získané informace nebojácnému odbojáři Václavu Morávkovi, který byl členem skupiny Tří králů. Údajný úkryt měl být pod jedním z náhrobků na vojenském pohořeleckém hřbitově. On sám však pravděpodobně vyzradil právě československého hrdinu, který byl při přestřelce nakonec zastřelen. 

Vše jednou končí a Thummel se až moc dlouho pohyboval na hraně. Nacisté už dlouhodobě tušili, že mezi sebou mají zrádce, ale na Thummela padl stín podezření až v roce 1941. Tehdy se ještě z problémů vykroutil. Po smrti Václava Morávka se postupně začalo odhalovat několik informací od československých odbojářů, které vedly právě k dvojitému agentovi Thummelovi. 

Odhalen a zatčen byl v roce 1942, do své popravy 20. dubna 1945 byl zavřen v Terezíně pod jménem Petr Toman. Němci totiž nechtěli veřejně přiznat, že ve svých řadách měli opravdu schopného zrádce. Tak končí příběh dvojitého agenta, který se podílel na efektivitě československého odboje, ale zároveň mu někdy házel klacky pod nohy. František Moravec o něm prohlásil, že se jednalo o nejlepšího vyzvědače informací za druhé světové války. 

Zdroj: Česká televize, Krvavá léta 

KAM DÁL: Česká pomsta vůči Němcům. Brněnský pochod smrti je ostudnou událostí našich dějin


Životní styl