Největší vojevůdce historie. Alexej Čepička dobyl Pražský hrad dvěma kulemi

Alexej Čepička si vzal za ženu dceru Klementa Gottwala Martu. Díky tomu se mu otevřely dveře do politiky
 

Alexej Čepička patřil mezi nejobávanější komunistické politiky padesátých let. Zeť Klementa Gottwalda a pravděpodobně nejhorlivější československý vazal Stalina udělal po druhé světové válce velkou kariéru a bezpochyby měl na svých rukou mnoho rudé krve. Proč se o něm hovoří jako o největším vojevůdci historie? 

Nutno dodat, že Alexej Čepička nebyl žádným proletářem, který šel z fabriky do vysoké politiky. V Kroměříži vystudoval gymnázium a následně nastoupil v Praze na právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Tehdy také vstoupil do KSČ. 

Do jeho advokátní kariéry tvrdě promluvila druhé světová válka a on se na tři roky ocitl v koncentračních táborech v Buchenwaldu a Osvětimi. Přežil, a tak mohl následně budovat kariéru v novém totalitním režimu, který pomáhal budovat. 

Politik díky svatbě

Proč se o Alexeji Čepičkovi v žertu říká, že byl největším vojevůdcem v historii Československa? Do té nejužší politické společnosti se totiž dostal díky sňatku s dcerou Klementa Gottwalda. Tedy dobyl Československo pouze dvěma kulemi, říkalo se tehdy posměšně na adresu Čepičky. 

Od roku 1947 zastával devět let ty nejvyšší státnické funkce právě díky tomu, jak byl blízko k premiérovi a následně prezidentovi Klementu Gottwaldovi. Byl ministrem vnitřního obchodu, později ministrem spravedlnosti, kterým byl i ve vládě Antonína Zápotockého. V roce 1950 se posunul na post ministra národní obrany. 

Kromě ministerských postů se mohl pochlubit i jinými pozicemi a úkoly. Z pozice předsedy  Státního úřadu pro věci církevní iniciátorem likvidace církve jako takové. V padesátých letech se jednalo o největšího nepřítele pro socialistickou ideologii. Společně s Klementem Gottwaldem a Rudolfem Slánským byl vrchním architektem zločinných procesů vůči římskokatolické církvi. 

Velký pád

O tom, že Alexej Čepička zastával vrcholné funkce díky svému tchánovi Klementu Gottwaldovi, svědčí i fakt, že právě po jeho smrti padá strmě jeho vliv včetně jeho významných funkcí. Muž, který sám osobně často vedl procesy proti odpůrcům režimu, nejdříve propadl na pozici předsedy Státního úřadu pro vynálezy a normalizaci. 

V roce 1963 byl z KSČ dokonce vyloučen za úkony, které prováděl nezákonně lidem během padesátých let. Tehdejší garnitura a reformovaná KSČ mu vzala Řád Klementa Gottwalda, což ho psychicky absolutně položilo na lopatky. Pád kariéry se projevil i na jeho zdraví a v tomto období dokonce přežil silný infarkt. 

Zcela zapomenut dožil ve vysokém věku 80 let. Zemřel v roce 1990, takže se dožil pádu režimu, který nelegálně pomáhal postavit. Jeden z největších prospěchářů a krutých politiků padesátých let Alexej Čepička patří mezi největší zločince 20. století. 

KAM DÁL: Křehké zdraví prince Filipa. Manžel královny Alžběty II. leží v nemocnici a bojuje o stoleté jubileum