Popravený oponent Hitlera. Po atentátu měl nastoupit na jeho místo a bojovat se spojenci proti Stalinovi

Carl Friedrich Goerdeler měl být nástupcem Hitlera po jeho likvidaci v roce 1944
 

Těch pokusů o likvidaci Adolfa Hitlera bylo hned několik. Ďábel snad držel nad jedním z největších zločinců historie lidstva ochrannou ruku, na což doplatil jeden z jeho nejvýraznějších kritiků a oponentů Carl Friedrich Goerdeler. Manažer, konzervativní politik a monarcha měl také po jeho skonu stanout na místě říšského kancléře. Kdo byl tento zapomenutý politik? 

Během druhé světové války rozhodně nebylo jednoduché být Němcem, který nesouhlasí s šíleným plánem Adolfa Hitlera. Ti, kteří byli finančně zajištění, hráli nepříjemnou dvojroli.Mezi nimi byl i Carl Friedrich Goerdeler, jenž byl účastníkem tzv. Kreisavského kroužku. Odbojová skupina připravovala převrat, sabotovala nacistické aktivity a hlavně počítala se smrtí Adolfa HItlera a hledala jeho potenciálního nástupce, který by pomohl svět uklidnit a Německo zachránit od jisté válečné prohry. Měl to být právě konzervativní politik Goerdeler. 

O peníze

Politický idealismus stranou. V případě odstranění Hitlera v roce 1944 šlo hlavně o peníze Goerdeler byl sice oponentem Hitlera, ale zároveň byl blízkým tajemníkem mocného průmyslníka Roberta Bosche, vlastníka největších elektrotechnických koncernů. 

Když se frontová linie v roce 1944 nevyvíjela dobře, německé bankovní a průmyslové koncerny začaly Hitlera upozorňovat, že mu podobné jednání nemusí donekonečna tolerovat. Když jim Hitler odpověděl výhružkou, bylo ten den jasné, že se pokusí o jeho likvidaci. 

Válka se Sověty

Kdyby likvidace Hitlera v roce 1944 vyšla, měli spiklenci dva plány. Jeden počítal s rychlým státním převratem, zahájením mírového jednání s USA a Velkou Británií a překvapivě pokračování útočných bojů na východě se Sovětským svazem. 

Druhý plán počítal s tím, že hned po započatém mírovém jednání se západními mocnostmi se vojenské jednotky ze západu přesunou na východ, aby udržely stávající linii se Sovětským svazem. 

Potenciální nástupce Goerdeler měl však plán mnohem propracovanější a překvapivější. Počítal totiž s tím, že společně s Velkou Británií budou bojovat proti Sovětskému svazu. Z dochovaných historických dokumentů je známé jeho vyjádření ještě před neúspěšným pokusem o atentát na Hitlera: “Přesun západních armád na východ je nutný k tomu, abychom Rusy vrátili na linii Pripjať - Dněstr, a tím osvobodili sebe a Angličany od strašného nebezpečí ... Takový vývoj vztahů s Velkou Británií je možný.”

Jak známo, atentát nevyšel a Goerdeler byl jako jeden z hlavních organizátorů převratu dopaden 12. srpna 1944 a 2. února 1945 popraven oběšením. Podobné scénáře tak zůstaly pouze v rovině teoretické… 

KAM DÁL: Komunistické divadlo s tragickým koncem. Farář Toufar byl umučen k smrti

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru