Prodej Aljašky, který Rusko mrzí dodnes. Za pár milionů se zbavilo pokladu plného zlata a ropy

V současnosti je Aljaška tématem kvůli smrti Petra Kellnera. 30. března v roce 1867 byla však prodána Ruskem vládě USA
 

V současnosti je americká Aljaška spojena hlavně s tragickou smrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Shodou náhod se tato část kontinentu Severní Ameriky prodala 30. března 1867. Podepsán byl tehdy obchod mezi Ruskem a USA, kterého musejí litovat dodnes. Proč se tehdy lacině zbavili tohoto “zamrzlého” pokladu? 

Kus země zvaný dnes Aljaška Rusové poprvé objevili již v roce 1648. Tehdy se však ještě zpráva a tomto kousku “ledové” půdy oficiální úřady nedozvěděly. Až o necelých sto let později se vydal námořník dánského původu Vitus Bering na složitou cestu z Petrohradu až k břehům Ochotského moře, což trvalo dlouhé dva roky. Oba kontinenty dělilo jen moře a obchod s kožešinou mohl začít. 

Rychle se jí zbavit

Ruská Amerika, jak se v době dvou kolonizátorů Aljašce říkalo, byla sice bohatá na obchod s kožešinou, ale vinou těžkých klimatických podmínek se zde jen těžko mohla rozvíjet civilizace. Pěstování nebylo možné a dva kolonizátoři z Ruska Ivanovič Šelichov a Alexander Baranov čerpali bohatství hlavně z lovu kožešin. 

Když zvířata ubývala a potenciálních politických i místních konfliktů přibývalo, vedli Rusko k myšlence o prodeji. Nikdo nechtěl investovat do dalšího průzkumu složitého území a navíc se čím dál tím víc projevoval zájem o Aljašku hlavně ze strany Britů. 

Za hubičku

Území, kam šel z Petrohradu dopis údajně až dva roky, by stejně velmi brzy ovládl někdo jiný, navíc po úbytku kožešinových zvířat neměli Rusové nic, proč by se za území podobné Sibiři prali.

Tak došlo k prodeji USA. Po neúspěšné krymské válce mělo jít o kýženou finanční injekci podlomeného Ruska. Britové, s kterými bojovali o Afganistán i Krym, tak mohli vyrukovat z blízké Kanady, aby si území jednoduše vzali.

Prodej se zdál být jako ten nejlepší nápad. Senát USA schválil cenu, kterou vyčíslil na 7,2 milionů dolarů, což prakticky znamenalo 5 centů za hektar. Média ve Spojených státech vládě vyčítala, že utrácí peníze za kus ledu, ale budoucnost ukázala, jak neuvěřitelně výhodný obchod to byl.

Drbou si hlavu

Rusko tak prodalo území, které by si v budoucnosti stejně uzmula Británie či Spojené státy. Způsob, jak lehce se území na severozápadě Severní Ameriky zbavili, tedy v tu chvíli dával smysl.

Jenže osud umí vykouzlit nepříjemná překvapení. V té době se totiž vůbec nevědělo o tom, že Aljaška je v podstatě pokladem celé planety. Obrovská ložiska zlata, mědi a ropy povýšily kus ledu na kus zlata.

Dodnes je Aljaška, co se nerostných surovin týká, jedním z nejdůležitějších území Spojených států amerických. Jedná se také o samostatný stát. Rusové se tak dnes mohou jenom držet za hlavu, jak nevýhodný obchod pro ně prodej Aljašky byl.

KAM DÁL: Bitva o Iwodžimu. Malý ostrůvek v Pacifiku dějištěm nejkrvavější bitvy mezi Japonci a USA 

 


Životní styl