Průvodce nejstaršími městy na světě: V Evropě je rozhodně nehledejte

Jericho je bezkonkurenčně nejstarší město na světě
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Turisté z celého světa se po dvou letech koronavirových omezení rozjíždějí do všech světových stran. I Praha zažívá znovu davy turistů, kteří zde chodí po stopách dob minulých. Pokud si při procházce Starým Městem připomínáte historii, věřte, že jsou na světě místa, která pamatují ještě mnohem víc než základy románských kostelů a rotund v hlavním městě. Kde jsou ta vůbec nejstarší města na světě? V Evropě je rozhodně nenajdete… 

Byť je evropský kontinent nezpochybnitelnou kolébkou starých vyspělých kultur, rozhodně bychom zde ani v jedné zemi nenašli zachovalá města či ruiny osídlení, které jsou na světě ty vůbec nejstarší. Vývoj lidského rodu je poněkud složitější materiál k rozboru, ale první obydlené jeskyně, oppida a jiné formy, které se blíží reálným městům, známe a archeologové s těmito vzácnými nálezy pracují na každodenní bázi, je přesto pojem nejstarší město něco poněkud jiného. 

Na dovolenou do Egypta

Šesté nejstarší město na světě se nachází v zemi, kterou máme zcela logicky primárně spojenou hlavně s jedním z divů, kterým jsou pyramidy. Egypt a celý Blízký východ máme v současnosti tendenci vnímat jako místa, jež ve vývoji lidstva tahají za kratší stranu provazu. Hysterie z uprchlické krize a věčná nestabilita v tomto území v rámci náboženských a politických otázek tomu rozhodně nepomáhá. 

I tak se ovšem v rámci bohatství kultur minulých jedná o oblast, jež zdaleka přesahuje památky čínské, evropské a nedej bože ruské. Pokud bychom se tedy na dovolené v Egyptě chtěli rozhlédnout po šestém nejstarším odhaleném a relativně zachovaném městě, museli bychom vyrazit do Fajjúmu. Zde se první obyvatelé usadili 4000 tisíce let př. n. l. Starobylé egyptské město se nachází jihovýchodně od Káhiry. 

Další v řadě je město Súsy, které se nachází v Íránu. První lidé se zde usadili přibližně před 4200 př. n. l. Kdysi se jednalo o hlavní město Elamu a významné centrum perské a parthské říše. Dodnes se jedná o jednu z nejvýznamnějších archeologických oblastí. 

Sýrie v ruinách

Město Damašek leží v Sýrii, která v současnosti patří k nejsmutnějším místům na světě. Pokud s hrůzou sledujeme válku na Ukrajině, v Sýrii už mnohem brutálnější konflikt probíhá léta. Ať už zde padají americké či ruské bomby, jedno je jasné. Kromě lidských životů se zde v sutinách ničí i ty nejstarší památky civilizace. Damašek je totiž v historickém žebříčku na čtvrtém místě a Aleppo na třetím místě. V prvně jmenovaném se lidé ocitli již 10 tisíc let př. n. l., ale město s silnou infrastrukturou vzniklo už kolem roku 4300 př. n. l. U Aleppa je tomu datově podobně.  

Ze Sýrie není daleko do Libanonu, kde bychom našli druhé nejstarší město na světě. Je jím Byblos, který byl plný lidské civilizace už v době neolitu, tedy 5000 let př. n. l. Město se rozkládá přibližně 30 kilometrů od Bejrútu a podle antického spisovatele Filóna bylo založeno samotným Bohem Diem. 

Zdaleka nejstarším a relativně zachovalým městem, které už na první pohled budí unikátní pozornost lidí z celého světa, je Jericho položené v palestinské oblasti. Jedná se bezkonkurenčně o nejstarší, nadále obývané město na světě, a to od 9000 l. př. n. l. Nejstarší archeologické nálezy jsou ovšem ještě o dva tisíce let starší.

Zdroj: ifenomen.cz

KAM DÁL: Horehronský rozparovač: Za jeho brutální vraždy přišel poslední trest smrti v Československu.


Zdraví

Hobby