První česká sjezdovka v centru Prahy. Lidé na ulici nechápali, co se děje

Václavské náměstí bylo prvním místem, kde Pražané viděli lyže na vlastní oči
  |   zajímavost

V té době bychom našli jen těžko většího popularizátora sportu, než byl Josef Rössler-Ořovský. Svým aktivním přístupem k životu se dostal do pozornosti celé společnosti. Dokonce před 134 lety využil sněhové kalamity, aby Čechům představil jako vůbec první lyže. Pro prezentaci si vybral netypické místo. Kde byla první sjezdovka u nás? 

Stalo se tak v noci z 5. na 6. ledna roku 1887. Jedna z nejvýznamnějších osobností historie českého sportu, Josef Ořovský, totiž tehdy nasadil jako první Čech lyže na nohy a šokoval Prahu. Muž, jenž stál u zrodu několika sportovních klubů všeho druhu a byl také významným diplomatem, který hovořil hned několika jazyky, tak byl prvním lyžníkem na našem území. 

Vše začalo na bruslích

Aktivita Ořovského má svůj počátek už v roce 1881, kdy mu bylo pouhých 12 let. Tehdy totiž založil Bruslařský klub. Ten se za několik let rozrůstal, až přišel onen důležitý rok 1887, ve kterém oslovil sbratřený klub v Norsku, aby jim daroval několik párů bruslí. 

K bruslím však Norové nabízejí jeden pár lyží. Nadšení ho spolu s jeho bratrem Karlem donutí objednat ještě jeden pár. Celníci netuší, co si s tímto záhadným předmětem mají počít, ale stejně tak nedůvěřivě na zásilku koukají dva bratři, kterým byla zásilka určena. 

Odvaha na sněhu

První, co je třeba k odvážnému nadšení připojit, je nejbližší kopec, na kterém by se dal tento sportovní vynález vyzkoušet. Tehdy byla zima tradičně tuhá i v Praze, a tak se rozhodli zvolit 750 metrů dlouhé Václavské náměstí. 

Od sochy sv. Václava na koni až k Můstku se totiž táhne mírný, ale dostatečně dlouhý kopec. Nápad obou bratrů se po Praze vemi rychle rozkřikl, takže když šli do akce, celé události přihlížel početný dav zvědavců. 

Mezi diváky byl i tehdejší starosta Prahy Ferdinand Vališ. A tak se odehrála první prezentace lyžařského sportu na našem území. Ořovský neváhal a vzápětí založil i lyžařský klub, který velmi brzy dostal pro místní kontext zcela zásadního fanouška. 

Ořovský se spřátelil s hrabětem Harrachem, který sportu propadl a nechal v Krkonoších lyže vyrábět. Nejdříve pro své lesníky, následně i pro obyčejné nadšence. Tradice lyžování na našem území se tak doopravdy zrodila překvapivě na Václavském náměstí. 

Zdroj: Národní muzeum

KAM DÁL: Zmražený Walt Disney. O zakladateli pohádkového impéria dodnes koluje šílená fáma.


Životní styl

Zdraví

Hobby