První člověk na severním pólu, který překvapivě porazil Amundsena. O jeho úspěchu jsou dodnes vážné pochybnosti

Američan Richard Edwin Peary údajně dobyl 6. dubna 1909 severní pól
 

Byl to nekompromisní, nebezpečný a drahý souboj o prvenství celosvětového významu. Ten, kdo dojde první na severní pól, zaručí si nesmrtelnost. Podle oficiálních zpráv se tak opravdu stalo a pochybným úspěchem se mohl pochlubit americký polárník Robert Peary. Proč je však dodnes nejasné, jestli se mu to doopravdy podařilo? 

Rodák z Pensylvánie byl několik let ve službách amerického námořnictva. Robert Peary si však vydobyl nesmrtelnost zcela jiným povoláním. Stejně jako Amundsen, Cook a Jára Cimrman se snažil dobýt severní pól. Z námořníka se tak stal polárník, který je oficiálně prvním člověkem, který se do nehostinných a těžko dostupných poloh naší planety dostal. Ne všichni tento encyklopedický fakt uznávají. Proč? 

Trénink v Grónsku

Robert Peary si předtím, než zaměřil svoji pozornost na výpravu směrem k severnímu pólu, vyzkoušel svoje schopnosti v Grónsku. První těžký úkol zněl jasně. Překonat 1 100 km napříč tímto ledovým ostrovem se napoprvé napodařilo. Podruhé se mu však s norským kolegou Astrupem cíl podařilo naplnit. 

Následovala výprava na sever od fjordu Independence, kde cestoval se svojí ženou. Kvůli nepřízni počasí však moc úspěchu nedokázal. Naučil se však od místních Inuitů, jak přežívat v nehostinných podmínkách. 

Pochybné prvenství

Peary si následně vytyčil jasný cíl, kterým byl severní pól. Poprvé však neuspěl a přišel o osm prstů na noze kvůli omrzlinám. V roce 1905 se sice dostal nejdále, ale stále daleko od severního pólu. 

6. dubna 1909 se mu údajně podařilo splnit tento složitý a nebezpečný úkol. Se skromnou výpravou se mu podařilo být jen 9 kilometrů od pólu a tuto vzdálenost se mu podařilo zvládnout na lehkých saních se čtyřmi eskymáky a svým černošským sluhou Hensonem.  Na místě vyvěsili americkou vlajku a zanechali plechovou krabici. 

Jeho prvenství zpochybnil jiný polárník Frederick Albert Cook, který tvrdil, že severního pólu dosáhl o rok dřív, jen ho nemohl ohlásit včas, protože byl nucen přezimovat na Antarktidě. Dánská komise a americký kongres však prvenství Pearyho potvrdili. 

Důkazy však nejsou dodnes stoprocentní. Ona plechová krabice se ztratila a v posledním úseku nezaznamenával data o poloze a nikdo z dalších účastníků výpravy neměl znalosti na to, aby správnost zpochybnil či potvrdil. 

Zdroj: Stream.cz, Český rozhlas, Česká televize

KAM DÁL: Dubčekův projev, který vzal všem naději. Začátek normalizace udělal z hrdiny poslušnou ovci