Radost vystřídala tragédie. První československý úspěch na Mount Everestu zkazila smrt jednoho z horolezců

Mount Everest odhaluje těla mrtvých horolezců
 

Na světě nelze vystoupat výš než na Mount Everest. Milník všech horolezců byl dlouhá léta bez československé stopy. Až 15. října roku 1984 se podařilo bez kyslíku vystoupat na vrchol dvěma Slovákům a jednomu šerpovi. Obrovská radost a úspěch však zcela zastínila tragédie jednoho z nich při sestupu dolů. Co se tehdy stalo? 

Hořkosladký výkon dvou československých horolezců je dodnes v memoárech vnímán jako první podařený výstup, kdy na vrcholu nejvyšší hory světa zavlála naše vlajka. Zoltán Demján, Jozef Psotka a jejich šerpa Ang Rita vystoupali na vrchol bez kyslíku přesně tak, jak se to povedlo Reinholdu Messnerovi. Výstup a zdolání vrcholu je ovšem jen polovina strastiplné cesty. 

Tragická smrt

Na vrchol trojice mužů, kteří jako první vztyčili Československou vlajku na Mount Everestu, dorazila v pozdním odpoledni. Sestup na ně čekal ve velmi nepříjemnou hodinu. Sám Demján vysvětloval, že disponují pouze jednou svítilnou. Psotka ho poslal napřed, aby připravil tábor v Jižním sedle. Jeden z problémů byl, že Demján místo nenašel a doputoval až do druhého tábora a šerpa Ang Rita ho velmi brzy následoval. 

Ten před odchodem nechal horolezce Psotku o samotě s tím, že bude přenocovat na vrcholu, na což šerpa neměl energii a udělal dobře. Při sestupu se totiž Psotka druhý den ráno zřítil do Západní rokle a pro ostatní byl tedy pochopitelně několik hodin nezvěstný. 

Prvním Čechem na Mount Everestu se stal až v roce 1991 Leopold Sulovský. 

Při pátrání ho našel až horolezec z pátého tábora Jozef Justa a zjistil, že je po smrti. Nezbývalo nic jiného než mu vykopat hrob ve sněhu. Kolega Demján později konstatoval, že Psotka psychicky skončil svou pouť na vrcholu, ale v tak náročné cestě se jedná pouze o polovinu. Pokud by se skupina nikdy nerozdělila, existuje možnost, že by se tato tragédie nestala. To je už pověstné kdyby. 

Sněžný leopard

Onen šerpa jménem Ang Rita nebyl ledajakým horolezcem a znalcem místního prostředí. Proslul jako jeden z těch vůbec nejlepších a získal si tak přezdívku “Sněžný leopard”. Zesnulému Psotkovi dokonce složil kompliment, kdy o něm tvrdil, že byl velký horolezec. Za svůj život se šerpovi Ang Ritovi podařilo zdolat Mount Everest třináctkrát. 

Úžasný výkon dvou Slováků a slavného šerpy byl unikátní v několika věcech. Jednak jako první prošli tzv. polskou cestu jižním pilířem a před nimi se bez kyslíku dostalo na vrchol pouze 16 dobrodruhů. Paradoxem celého příběhu je, že Jozef Just, který mrtvého Psotku našel, zemřel o čtyři roky později také, co dokončil svou cestu na Mount Everest a vracel se zpět dolů. 

Celá výprava se nerodila lehce a dlouho nebylo jednoznačné, jestli se vůbec uskuteční. Náklady na výstup byly 2 miliony československých korun a celkem čítala dvacet jedna členů. Vedoucím byl František Kele a ve výpravě byli také dva čeští horolezci. Pět členů mělo lékařské a filmové úkoly. 

Zdroj: Lidové noviny, Česká televize

KAM DÁL: Nejšílenější skok v historii lidstva. Rekordman přežil pád rychlostí světla, který studují vědci a lékaři