Smrt českých prezidentů: Gottwald se upil alkoholem a doplatil na neléčený syfilis, přesto je stále řada nejasností

První dělnický prezident Klement Gottwald vydržel v mauzoleu sotva pár let
 

Zdravotní stav současného prezidenta Miloše Zemana je jedním z největších tajemství současné české politiky. Fotky malátného prezidenta nevěstí nic dobrého. Zeman, kterému přejeme brzké uzdravení a mnoho let v kondici, však není zdaleka jedinou hlavou státou, která se potýkala s vážnými zdravotními problémy. Například smrt Klementa Gottwalda dodnes provázejí spekulace. První dělnický prezident zemřel jen devět dní po smrti obávaného Stalina.

Zdraví prezidenta Klementa Gottwalda bylo jedno velké neveřejné tajemství. Dlouhodobý problém s alkoholem, nadměrný stres a zanedbaná lékařská péče vyústila 14. března 1953 v jeho náhlou smrt. Potenciál pro konspirační teorie však otevřela zvláštní souvislost se smrtí maršála Stalina. 

Ten totiž zemřel jen 9 dní před prvním dělnickým prezidentem Československa. Jak mohla tato okolnost ovlivnit smrt lídra komunistického puče a jednoho z největších československých zločinců 20. století? 

Vazal až do smrti

Už v roce 1945 při pobytu Gottwalda v Moskvě se u něj projevila obrna poloviny těla. Při podrobnějším vyšetření vyšlo najevo, že tehdy budoucí prezident trpí syfilisem. Gottwald musel být pod neustálým dohledem lékařů, což on sám odmítal. 

Vznikla tak nepříjemná situace hlavně pro lékaře, na které byl vytvářen silný tlak hlavně ze strany Stalina, který potřeboval mít Gottwalda ve formě. V té době měl za sebou Gottwald už dva infarkty a rozhodně mu k jeho zdravotní pohodě nepřispíval i velmi vřelý vztah k tvrdému alkoholu. 

Gottwald ignoroval snahu lékařů, kteří mu měli pomoci, a navíc byli někteří z nich odsouzeni v politických procesech za zanedbání péče vůči prezidentovi. Celá konspirace se svezla i s procesem s Rudolfem Slánským a lékaři v čele s Vladimírem Haškovcem byli odsouzeni za spiknutí. Údajně měl záměrně škodit zdraví prezidenta, aby pomohl Slánskému uklidit cestu k jeho převratu. 

Osudné letadlo

Hlavní příčinou smrti Gottwalda byla pravděpodobně jeho tvrdohlavost. Jeho jediný zbylý osobní lékař Jindřich Karpíšek mu nedoporučoval, aby se na Stalinův pohřeb vydal letadlem, ale vlakem. Na cestě zpátky mu prasklo aneurysma, kterým léta trpěl. Když vycházel z letadla, bylo evidentní, že není v pořádku. 

Pět lékařů mu doporučilo si lehnout na lůžko, ale odborníky přes srdce a plíce si k sobě nepřivolal. Jeho stav se radikálně zhoršoval a ošetřující kvůli špatné historii vztahů lékařů a Gottwalda v podstatě nic o jeho chorobopisu nevěděli. 

Naordinovali mu hlavně odpočinek a doufali, že se nejedná o nic vážného. Až když měl prezident nehmatný puls, vytáhl z trezoru jeho zeť Alexej Čepička zprávu o výduti aorty, což do té doby nevěděli. Jeho umírání se stalo politickým tématem. Rusové se hádali s československými doktory, jestli je nutné operovat. Zdravotní stav Gottwalda byl však hlavním argumentem k tomu, že je to nemožné. 

Poslední den Gottwalda na světě byl spojen s dávkou morfia, pivem, vývarem a jablečným pyré. Jednalo se o jídlo na smrtelné posteli. Prezidentovi zapadl jazyk, tělo bylo v křeči a nebylo možné mu pomoci. Kyslíková maska mu byla sundána a lékaři konstatovali smrt v 11 hodin dopoledne. Gottwaldovi bylo pouhých 56 let. 

Konspirace? 

Mezi lidmi se hned šířily zvěsti, že navenek zdravý prezident byl na Stalinově pohřbu otráven. Musel být tak údajně odstraněn hned po smrti velkého diktátora. Komunistická propaganda však začala šířit zvěsti o spiknutí lékařů. Hlavní příčinou byla však arogance vůči doktorům a špatný životní styl prvního dělnického prezidenta. 

Zdroj: irozhlas, Ústav pro studium totalitních režimů, pořad Historie cs. 

KAM DÁL: Záhadná úmrtí po odhalení hrobky Tutanchamona. Archeolog se nevzdal a objevil neskutečné bohatství