Socialistický a porevoluční silvestr: Jak se měnila zábava na obrazovkách během posledního dne v roce?

Vladimír Menšík byl vždy zárukou kvality
 

Někdo na poslední den roku utíká na horskou chalupu, do zahraničí nebo do tepla hospodské atmosféry. Většina občanů však tráví klidný večer před televizní obrazovkou. Program některých stanic je jako procházka do minulosti. Socialistická zábava byla totiž právě na silvestra v televizi na samém vrcholu. Jak šel čas s programem v posledním dni roku? 

Jiřina Bohdalová, Vladimír Menšík, Karel Šíp, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus a nekonečný seznam dalších nezapomenutelných jmen se v minulosti objevil na televizní obrazovce Československé televize. Obložené chlebíčky na stole, šampus a bránice plná smíchu. V minulosti se ze sledování televize během posledního dne v roce stala opravdu významná událost. Jak je tomu dnes? 

Socialistická řachanda

Rozpočet Československé televize za minulého režimu musel počítat s pořádným balíkem peněz, který investoval do jednoho jediného programu. Silvestrovský večer v televizi byl pompézní zábavou s velkolepou architekturou, kde se to jenom hemžilo populárními herci a zpěváky. Hudební show střídaly vtipné historky a lidé se v domácnostech popadali za břicho. 

Výstupy jsou dodnes natolik populární, že se jim v televizním programu nevyhneme ani dnes. Kdybyste náhodou při přepínání kanálu nenarazili na Vladimíra Menšíka a jeho hurónský smích, jistí to internet. Na youtube najdete vše, co potřebujete. 

Hvězdná Nova

Éra Vladimíra Železného v čele televize Nova se nesla na vlně nefalšovaného výbuchu kýčovité zábavy. Velkolepá hudební vystoupení měla jen jediný háček. Nedokonalý playback a publikum tleskající na povel prostě vytvářelo poněkud prázdnou atmosféru. On také ten silvestrovský přípitek, který byl natočen někdy v polovině léta, nebyl dvakrát autentický. 

Na kvalitu zábavy se však nehrálo. To nejdůležitější bylo, že se za několik minut objevilo na televizní obrazovce nekonečné množství známých tváří populární hudby a herců, kteří byli otroky podprůměrných pořadů televize Nova. 

Rosnička se tak druží s Karlem Gottem a v pozadí při melodii podivné silvestrovské písně tančí zbytek ansámblu s "přirozenými" výrazy. Honorář tak vítězí nad kvalitou, a tak se nebylo čemu divit, že socialistický silvestr vedle toho působí jako kresba Leonarda Da Vinciho vedle matlanice unaveného batolete. 

A co dnes? 

Při pohledu na letošní televizní program je vidět, že se na obrazovkách neexperimentuje. Znovu se vytahují prověřené pořady z minulosti, a tak se odpoledne můžete těšit na nestárnoucí snímky Slunce, seno, erotika, S tebou mě baví svět a další.

Pokud se pak večer rádi usadíte před televizi a sledujete slavné herce, máte šanci. Česká televize sází na osvědčené tváře - Karel Šíp a jeho Všechnopárty vystřídá Jiřina Bohdalová se svým Největším flámem. Nova naservíruje "velkolepou silvestrovskou show" s podtitulem Tvoje tvář má známý hlas - Utržení ze řetězu. Prima nabízí oslavu konce roku s Martou Jandovou, Jakubem Prachařem, Jaro Slávikem, Dianou Mórovou v pořadu Československo má silvestra.

Nevybrali jste si? Nevadí. Jak už bylo řečeno, internet to jistí. Nebo dejte přednost zábavě s přáteli a televizi nechte úplně vypnutou. Asi neprohloupíte...

Zdroje: Česká televize, Český rozhlas

KAM DÁL: Nejžádanější fotograf rallye Dakar je Čech. Už musím závodníky odmítat, říká Marian Chytka a popisuje, jak jeho práce probíhá.


Životní styl

Hobby