Špionážní hon na Eichmanna. Proč si Izrael nevybrala Mengeleho?

Adolf Eichmann byl unesen izraelskou tajnou službou Mosad z Buenos Aires do Jeruzaléma, kde stanul před soudem
  |   zajímavost

Jde pravděpodobně o nejznámější nacistický proces, který přišel několik let po válce. Jeden z hlavních organizátorů holocaustu totiž úspěšně uprchl do Jižní Ameriky. Izraelská tajná služba Mosad ho však nakonec dopadla. Eichmann tak stanul před soudem a čekal ho trest smrti. Co dělal pod jinou identitou a jaké otázky celý proces rozvířil ve společnosti? 

Byl to právě Adolf Eichmann, který hrál zásadní roli v organizaci a realizaci jednoho z největších zločinů proti lidskosti. Reinhardem Heydrichem byl pověřen k efektivní deportaci Židů do ghett a vyhlazovacích táborů. Z pozice úředníka jednal až tragicky precizně.

Rozkazy plnil z nacistického pohledu dokonale. Eichmann má obrovský vliv na faktu, že se ve vyhlazovacích táborech začal používat nový typ plynu Cyklon B, který nemilosrdně a zločinecky usmrtil více než 5 milionů Židů v koncentračních táborech.

Je mi z toho špatně

Význam Adolfa Eichmanna na jednom z nejhorších zločinů v dějinách lidstva je opravdu veliký. Z jeho iniciativy přišel návrh na jiný způsob masového vraždění Židů, než byla střelba či usmrcení skrze výfukové plyny.

Sám byl svědkem těchto masových vražd a nový efektivní způsob vraždění vymýšlel, protože mu ten stávající přišel nehumánní, což je děsivý paradox strašné doby.

V roce 1941 se tak s velitelem koncentračního táboru Osvětim shodl, že nejefektivnější bude vynaleznout plynové komory. Právě tento přístup plnit rozkazy až s děsivou "dokonalostí" dělají z Eichmanna jednoho z největších zločinců 20. století.

Eichmann totiž stál za organizací celého deportačního systému, který přivodil tolika lidem v Evropě smrt nebo trauma na celý život. Adolf Eichmann nejdřív unikl spravedlnosti a již v roce 1944 uprchl před Rudou armádou do Berlína a následně do Alp. Pod jinou totožností se v roce 1945 vzdal americké hlídce, které se představil jako obyčejný příslušník SS Otto Eckmann. Co bylo dál?

Izrael hledá farmáře

Stejně jako nemilosrdný úředník byl úspěšný také jako uprchlík. Podařilo se mu opustit vězeňský tábor a následně pracoval v Německu jako farmář. Až v roce 1950 za pomoci post nacistické organizace Tichá pomoc odplul lodí do Argentiny.

Zde pracoval pro vládní firmu CAPRI, ale brzy dostal výpověď. S novou identitou pod jménem Ricardo Klement vlastnil farmu na chov králíků v Buenos Aires. Nejdříve byl Eichmann zcela mimo zájem poválečných procesů. Až na konci roku 1945 se o něm při výpovědi zmínil Dieter Wisliceny.

Trvalo tedy několik let, než se o něj začínala zajímat tajná izraelská služba Mosad. Vypátral ho až agent Cvi Aharoni. Celá akce byla dosti kontroverzní, protože ho dopadli, vyslechli a unesli bez povolení příslušných úřadů v Argentině. Adolf Eichmann se tak patnáct let po skončení války ocitl před soudem.

Poprava úředníka

Únos proběhl 11. května 1960. Za komplikovaných okolností byl převezen zdrogovaný letadlem až do Izraele. Proces s nejvýše postaveným nacistou na území Izraele trval od 11. dubna do 14. srpna roku 1961.

Adolf Eichmann se hájil s argumentem, že byl pouze úředník, který plnil rozkazy. Podobnou optikou se na jeho význam v nacistické mašinérii podívala publicistka Hannah Arendtová v knize Eichmann v Jeruzalémě: zpráva o banalitě zla.

Proces sledoval doslova celý svět. Adolf Eichmann byl odsouzen v první i druhé instanci k trestu smrti oběšením. Dodnes se jedná o jediný trest smrti vykonaný civilním soudem v Izraeli. Popraven byl 31. května, krátce po půlnoci.

Zdroj: Hannah Arendtová: Eichmann v Jeruzalémě: zpráva o banalitě zla, The Specialist, Portrait of a Modern Criminal

KAM DÁL: Nejodvážnější fotograf historie. Robert Capa přežil vylodění v Normandii bez pušky v ruce


Zdraví a styl

Osobnosti