Tajemné a podivné vynálezy vizionáře Tesly. Vědecký mimozemšťan zemřel osamocen a zapomenut

Vynálezce Nikola Tesla je dodnes vnímán jako nejzáhadnější bytost 20. století
  |   zajímavost

Už jen z fotografie tohoto významného vynálezce je patrné, že se nejedná o obyčejného muže. Ostré rysy, zamyšlený pohled, rachitická postava. Nikola Tesla vypadá jako postava z nějakého filmu žánru science fiction a ono to není daleko od pravdy. Jaké největší záhady jsou spojené právě s tímto géniem?

Nikola Tesla patří pravděpodobně mezi největší vizionáře moderní doby. Byť nebyl tak schopný podnikatel jako Thomas A. Edison, který se s ním pouštěl často do boje o autorství ohledně některých vynálezů. Kolem muže, bez kterého bychom pravděpodobně nepoznali mobilní telefon, wifi přenos nebo dokonce televizi, však existuje obrovské množství záhad a tajemství. Jaké jsou ty nejznámější?

Český Tesla

Nelze nezačít u souvislostí spojených s Československem. Nikola Tesla si totiž ve zdejší krajině získal velké jméno, ale hlavně mu zde bylo umožněno studovat. Československo si velkého vynálezce velmi vážilo.

Byl totiž absolventem Univerzity Karlovy, kde získal titul doktora technických věd. V pražských Dejvicích po něm najdeme také pojmenovanou ulici a při oslavě jeho 81. narozenin mu český velvyslanec v New Yorku předal Řád Bílého lva 1. třídy. O tom, že ani minulý totalitní režim na něj nezanevřel, svědčí fakt, že v roce 1959 byla vydána poštovní známka v nákladu 470 tisíc kusů.

Nespavost

Nikola Tesla pokládal spánek v podstatě za ztrátu času. Kvůli tomuto přístupu údajně spal pouze dvě hodiny denně, jinak čas věnoval práci. V největším zápřahu práce byl schopný klidně nespat tři dny v kuse. Jeho asistenti tak s Teslou zažívali velmi těžké chvíle, protože často kolaboval. Údajně ani poté se nepokusil odpočívat, ale rovnou se vrhl znovu do práce.

Otázkou je, jaký vliv na tomto maniakálním workoholismu byla jeho víra ve whiskey. Nikola Tesla totiž věřil, že pravidelným pitím tohoto tvrdého alkoholu je možné dosáhnout dlouhověkosti. Jeho ambice byla dožít se 150 let. Když v USA vládla prohibice, okomentoval to slovy, že kvůli ní zemře ve 130 letech. Tesla prostě věřil, že whiskey je elixír dlouhověkosti.

Záhadné vynálezy

O Teslovi se toho povídá hodně. Kolem jeho vynálezů krouží mrak tajemství a není se čemu divit. Konspirační teorie vznikají hlavně na základě skutečnosti, že mu několik vynálezů zabavila dokonce vláda USA. Na nejrůznějších serverech se můžeme dočíst, že se mohlo jednat o stroj času, teleport a jiné senzační vynálezy.

Kromě toho, že se mu vláda USA koukala pod ruce při práci, tak jedním z těch, kteří bohatli na Teslově genialitě, byl bezesporu Thomas A. Edison. Ten velmi často vzal jeho vynález, lehce pozměnil několik detailů a velmi účinně ho prodal dál. Nikola Tesla neměl ambici bohatnout. Jeho úděl byl vizionářský a postupně i donátoři ztráceli trpělivost, protože jeho vynálezy nevynášely mnoho peněz.

Byť se Tesla nedožil 150 let, ale "pouhých" 87, zemřel osamocen, chudý a zapomenutý. V pokročilém věku se z něj stal vegetarián. Jedl jen mléko, chléb, med a zeleninové šťávy. O tom, zda byl nenápadně uklizen do ústraní, můžeme jenom spekulovat. Faktem však zůstává, že po jeho smrti si FBI vzala všechny jeho zápisky.

Zdroj: Radiozurnal.rozhlas.czneveda.cz

KAM DÁL: Hlas provokativního umělce ze záhrobí: Andy Warhol v dokumentu odhaluje i československé kořeny.


Životní styl

Hobby