Tajemství Karlova mostu. Keltská socha a místo, kde se popravovalo

Karlův most za svou existenci přežil několik likvidačních povodní
Zobrazit fotogalerii (2)
 

V posledních týdnech je Praha město bez turistů. Nastala tak ideální příležitost se na nejhodnotnější památky města podívat pod drobnohledem. Odhalíte totiž několik zajímavých faktů, které vám ve škole zapomněli sdělit. Víte, kde se na Karlově mostě popravovalo a jaká socha je ta vůbec nejstarší?

Vylidněný Karlův most je v současné chvíli asi největším symbolem „jiné” Prahy – tedy té bez turistů. V dnešních dnech se nabízí vzácná chvíle pohlédnout na nejvýznamnější památku České republiky pod drobnohledem. Nejde však o obecně známá fakta, ale spíše perličku a zajímavosti, které bychom mohli snadno přehlédnout i dnes.

Jak se most jmenoval?

O tom, že Karlův most nahradil předchozí Juditin most, který byl stržen velkou povodní v roce 1342 při jarním tání ledu, je obecně známá informace. Byť tedy stavba nového mostu pod záštitou Karla IV. započala v roce 1357, jméno Karlův nese až od roku 1870. Do té doby byl gotický most znám jako Kamenný nebo Pražský.

Přejmenovat most na Karlův byl údajně nápad spisovatele a novináře Karla Havlíčka Borovského, ale poprvé toto označení použil pražský nakladatel, spisovatel a mědirytec Joseph Rudl.

Vltava se však v okolí nynějšího Karlova mostu přecházela již od pravěku. Některé písemné prameny dokonce hovoří o tom, že zde v místech Karlova mostu byl dokonce dřevěný most. Místo s hlubokou historií má i svůj symbol. Je však předmětem spekulací hned několika historiků. Kdo je záhadný bradáč?

Keltský reliéf

Když se z mostu pozorně zadíváte směrem na Křižovnické náměstí, možná si všimnete záhadné hlavy vsazené ve zdi právě pod tímto nádherným náměstím. Jedná se o reliéf tzv. bradáče. Muž s vousy je podle legendy italský stavitel Juditina mostu, jehož tvář byla původně umístěna na prvním oblouku.

V roce 1848 byl bradáč přenesen a zabudován do břehové stěny Křižovnického náměstí. Jeho kopie byla slavnostně umístěna na původní oblouk Juditina mostu v roce 2005. Reliéf Bradáče pro Pražany fungoval jako vodítko při povodních. Když se voda dostala pod jeho vousy, byla to výstraha, že se chystá velká voda.

Jedna z teorií o původu Bradáče pracuje s verzí, že se jedná o keltský reliéf vzhledem k tomu, že lokalita kolem Karlova mostu byla pro přechod Vltavy využívaná od pravěku.

Nejstarší socha na mostě?

Unikátní sochařská výzdoba Karlova mostu pochází z období baroka jako inspirace z Andělského mostu v Římě podle soch slavného italského sochaře Berniniho. Jedna realizace se však tomuto baroknímu konceptu vymyká.

Jedná se o Kalvárii, tedy sv. Kříž na 3. pilíři mostu. Kříž zde již od dob Karla IV. hrál významnou roli. Pořádaly se zde bohoslužby, vyhlašovaly se zde důležité informace Pražanům a dokonce toto místo sloužilo pro veřejné popravy.

Od svého počátku však byl kříž několikrát vyměněn. Nynější bronzová socha Krista je nejstarší dochovanou sochou na mostě. Zajímavost se váže také k hebrejskému nápisu: „Svatý, svatý, svatý je Hospodin zástupů,” který můžete vidět přímo na kříži. Za trest ho zhotovil Žid, který byl osočen z rouhání vůči kříži. Trest byl však nespravedlivý a jednalo se o cílené potupení židovstva.

Křivda byla napravena až v roce 2000, protože se slavnostně umístila vysvětlující deska tohoto příběhu. Křesťané a Židé si tak na symbol smíru u tohoto kříže podali ruce.

KAM DÁL: Smrtící chřipkové pandemie, které šokovaly svět. Petrohradská viróza a nemoce z Asie

 


Životní styl

Zdraví