Tragédie, která otřásla hokejovým světem. Smrt československých hrdinů bolí i dnes

Trosky letounu, ve kterém zemřeli i tři čeští reprezentanti
 

Měl to být obyčejný přelet z jednoho města do druhého. Hokejový tým Jaroslavle mířil do běloruského Minsku k utkání KHL. Na palubě seděla početná československá enkláva reprezentantů, kteří byli hrdinové a mistři světa. Datum 7. září 2011 se však zapsalo do sportovních memoárů tragickým písmem. Co se tehdy vlastně pokazilo? 

Počasí nenasvědčovalo, že by měli v letu hokejového mužstva z Jaroslavle do Minsku přijít nějaké komplikace. Před čtvrtou hodinou odpoledne posádka včetně československých reprezentantů nastoupila na letišti Tunoša do letadla a o pár minut se vše proměnilo v jednu z největších sportovních tragédií historie. 

Stav letadla? 

Paradoxem celé této události je fakt, že samotné letadlo nepatřilo do starého železa. Stroj byl sice v provozu od roku 1993, ale nalétáno měl poměrně málo kilometrů. Konkrétně letoun Jakovlev Jak-42D odcestoval přes 6 300 hodin a 3 026 startů a přistání. Jednalo se tak o polovinu z povolené doby. Navíc se jednalo o VIP verzi letounu pro 73 pasažérů. 

Spíše než samotné letadlo byla zpětně problematická letecká společnost, která v době tragédie letadlo provozovala. Aerolinie Yak Service měla v roce 2009 zákaz na čtyři měsíce provozovat lety kvůli porušení bezpečnostního provozu. Už během vyšetřování tragédie byla aerolinkám odebrána licence. Co se tedy vlastně 7. září roku 2011 stalo? 

Problémy při startu

Letadlo na ranveji se dostalo do pohybu a v tu chvíli ještě nic nenasvědčovalo tomu, že by měl přijít nějaký problém. Pilotům se však nepodařilo letadlo zvednout ze země, aby vystoupalo do bezpečné výšky. Tento fakt způsobil zásadní problém. Letoun narazil do letištní antény a vzápětí mířil k zemi. Vzhledem k tomu, že se jednalo o výšku jen několik metrů nad zemí, laik by možná nečekal, že se odehraje smrtelná katastrofa. 

Letadlo spadlo na zem v rychlosti 250 km/h, což stačilo k tomu, aby se stroj rozlomil a po dopadu začal hořet. Jen dva pasažéři nezemřeli přímo při pádu letadla. Jedním z nich byl hokejista Alexandr Galimov a pozemní technik Alexandr Sizov. První zmiňovaný přežil pouhých pět dní. Všichni ostatní tragicky zemřeli přímo na místě. 

Rodiny a čeští fanoušci tak museli spolknout šílenou zprávu o nečekané smrti tří významných hokejistů. Smrt si v troskách letadla přišla pro Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka. Ten den však truchlili i fanoušci z jiných zemí. Za hokejovou Jaroslavli totiž hráli hráči ze Švédska, Německa, Běloruska, Lotyšska, Ruska, Ukrajiny a samozřejmě Slovenska, když přišli o ikonu Pavola Demitru. 

Lidská chyba

Co tedy stálo za tragédií jaroslavlského letounu? Vyšetřování neprokázalo žádnou technickou závadu. Palivo bylo doplněno, motory fungovaly, jak měly. S největší pravděpodobností se tak jednalo o lidskou chybu. Vzhledem k tomu, že piloti zemřeli při havárii, nemohl je někdo soudit. Důvod by tu však bezesporu byl. 

Piloti totiž stanovili na začátku nízkou vzletovou rychlost a stroj se ze země odlepil až z travnaté plochy, nikoliv z ranveje. Odpovědnost však nakonec nesl opravdu jeden člověk. Byl jím náměstek generálního ředitele společnosti Jak-servis Vadim Timofej. Ten měl kromě jiného na starost proškolování pilotů a určování, jestli mají schopnost pilotovat. 

Jak vyšetřování ukázalo, neměl ani jeden z pilotů sedět ten den v kokpitu letounu Jak-42. Ani jeden z nich nebyl ještě náležitě proškolen na ovládání stroje tohoto typu a navíc se tato posádka již v minulosti nejevila jako nejspolehlivější a dopustila se hned několika závažných pochybení. Druhý pilot navíc nesplňoval zdravotní požadavky pro výkon takovéto zodpovědné činnosti.

Vadim Timofej byl odsouzen na pět let, ale kvůli amnestii se nakonec dočkal osvobození. Několik lidských chyb tak stálo život 43 lidí. Smuteční ceremoniály se odehrály hned v několika zemích v Evropě včetně České republiky, kdy se lidé k tryzně sešli na pražském Staroměstském náměstí. Prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel v reakci na katastrofu prohlásil, že představuje „nejtemnější den v dějinách našeho sportu“.

Zdroj: Česká televize

KAM DÁL: Davidova hvězda jako symbol nacistického útlaku. Museli ji nosit všichni starší šesti let


Zdraví

Hobby