Únos autobusu jako z akčního filmu. Češi chtěli utéct za železnou oponu i se studenty gymnázia

Unesený autobus se nakonec do západního Německa nepodíval
  |   zajímavost

Způsobů, jak za minulého režimu emigrovat, bylo hned několik. Ne všechny se ovšem vydařily. Pohraniční stráž střežila československé území a cesta na západ do svobodného režimu byla plná překážek. Tři bratranci se rozhodli k radikálnímu řešení. Unesli autobus plný studentů gymnázia, odhodláni se prostřílet do západního Německa. 

Květen se blížil ke svému konci. Už rok mezi lidmi koloval dokument Charta 77 a normalizační politika prezidenta Gustava Husáka slavila “úspěch”. Národ uvízl po několika letech od okupace na mrtvém bodě. Lidé pod různými záminkami zůstávali na západě či hledali co nejjednodušší cestu ven ze socialistického “vězení” totalitní moci. 

Tři bratranci Robert, Václav a Milan Barešovi se rozhodli zvolit poněkud akčnější a na naše poměry netradiční cestu. Ozbrojená trojice totiž násilím převzala moc nad autobusem plným studentů gymnázia, aby utekli do západního Německa. Plán nevyšel podle představ. Na hranicích totiž proběhla smrtelná přestřelka. 

Negramotní bratranci

Studenti říčanského gymnázia měli o zábavu postaráno. Jejich autobus se totiž stal terčem zájmu bratranců Barešových, kteří ozbrojeni převzali nad vozem kontrolu. Studenty nakonec propustili na svobodu, ale jako rukojmí si vzali teprve 26letého řidiče Jana Nováka. 

Samotná trojice mužů nepocházela z žádného politicky vyspělého prostředí. Naopak spíše žili v komunitě blízké cirkusovému prostředí. Ani jeden z nich totiž nedokončil základní školu a jejich styl života spíše směřoval ke kriminální činnosti, kočovnému bydlení a spíše než režimem vynucenému povolání je to táhlo k nicnedělání.

Za sebou měli již krádeže slepic, kuřat, prasat, veřejného osvětlení, ale také vloupačky do bytů. Jak Robert, tak Milan měli už zkušenosti s kriminálem, druhý jmenovaný měl navíc nastoupit 22. května roku 1978 znovu za mříže. Rozhodl se tak místo toho uniknout za hranice. 

Robert a Václav se k němu přidali, protože je zlákala vidina lepší ekonomické perspektivy do jejich poněkud neurovnaných životních poměrů. 23. května se pokusili naplnit plánovaný útěk. Dva bratranci vyrazili za třetím do práce trabantem, aby lhali o údajné nemoci jeho matky. Vedoucí ho pustil z práce a na Rakovnicku projížděli kolem opuštěného stavení, kam se vloupali a vzali několik střelných zbraní. 

Osudný autobus

Plán děravý jako sýr ementál spíše připomínál jednu velkou improvizaci. Když se bratranci nacházeli kolem 18. hodiny u Chebu, kde zaparkovali v chatové oblasti, náhodou zde přijížděl autobus plný šestnáctiletých studentů gymnázia z Říčan u Prahy. Učitelka si myslela, že jsou tři muži místní, a zeptali se jich na cestu k penzionu, kde měl školní výlet vyjednaný nocleh. 

Muži nasedli do auta a začali autobus sledoval. Chtěli využít příležitosti. Učitelský sbor vyšel domluvit ubytování, děti zůstaly v autobuse a ozbrojení Barešovi nastoupili dovnitř. První varovný výstřel situaci vyhrotil a řidič uposlechl rozkaz jet směrem k hranicím. Učitelé si nejdříve mysleli, že jede pro naftu, až když se jeden ze zaměstnanců zmínil, že viděl tři cizí muže, zavolala se SNB. 

Za Chebem vyhodili jednoho chlapce z autobusu, aby šel říct prvnímu policistovi jejich záměr uniknout do západního Německa s tím, aby jim nestáli v cestě, jinak všechno rozsekají. Postupně se vyděšená posádka a nevyzpytatelní únosci dostali poblíž hranic v Pomezí nad Ohří a tragédie visela ve vzduchu. 

Jednání a výhrůžky mezi Barešovými a pohraniční stráží vedlo nejdříve k propuštění všech 39 studentů na palubě autobusu a dohodě o volném průjezdu do Německa společně s řidičem. Sliby byly ovšem jen naoko a autobus se zastavil o hřeby na silnici a obrněný transportér. Následovala přestřelka, při které byl smrtelně zraněn Milan Bareš a řidič autobus Jan Novák. Robert Bareš byl v následujícím soudním procesu odsouzen k trestu smrti a Václav Bareš vyfasoval 25 let. Jejich plán tedy ani trošku nevyšel. Skončil kvůli nim život jednoho nevinného řidiče autobusu.

Zdroj: novinky.cz, idnes.cz

KAM DÁL: Gabčík s Kubišem ve filmu: Kde jsou snímky autentické a kde nás autoři vodí za nos? Atentát viděla i vdova po Heydrichovi.