Ve stínu krvavé Báthory. Česká čachtická paní Kateřina z Komárna proslula bezcitnými vraždami poddaných

I u nás byla čachtická paní. Vražedkyně Kateřina z Komárna
 

Hraběnka Alžběta Báthory se dočkala mnohem větší pozornosti než její předchůdkyně Kateřina z Komárna. Krutost, s kterou se museli smířit jejich poddaní, byla však velmi podobná. Právě 27. února 1534 byla česká čachtická paní uvězněna v Bílé věži na Pražském hradě. Čím se konkrétně provinila?

Kateřina nepocházela z žádného velkolepého a bohatého rodu. Páni z Komarna neměli ani mnoho majetku, ani respekt. Mnohem lépe se dařilo jejímu muži. Jan Bechyně z Lažan byl karlštejnským purkrabím. 

Jeho rod byl mnohem prestižnější a bohatší než muži z Komárna, a tak byla tato svatba pro Kateřinu nepopiratelným postupem vzhůru ve společenském žebříčku. Jan věnoval veškerý čas práci na Karlštejně, a tak jeho žena dostala volnou ruku nad panstvím, kterému se přirozeně nemohl tak věnovat. To byla však pro poddané krutá skutečnost.  

Panství v Pičíně

Na veřejnost se běsnění Kateřiny z Komárna dostalo zvláštní oklikou. Vše vycházelo ze sporu jejího manžela s děkanem karlštejnské kapituly Václavem Hájkem z Libočan, který proslul sepsáním slavné kroniky. 

Právě k němu se dostaly zvěsti o krutém jednání Kateřiny z Komárna na panství v Pičíně, a tak na tuto skutečnost upozornil jejího muže. Ten vše přijal jako provokaci a hnal Václava Hájka k soudu. K procesu došlo a zprvu se při výslechu všichni poddaní ze strachu shodli na tom, že Kateřina je vlídná a hodná žena. 

Až jeden z Pražanů, který se neobával pomsty, hovořil o vraždě jeho příbuzné, a tak ostatní dostali kuráž a své výpovědi zásadně pozměnili. Sama Kateřina se pod tlakem přiznala k 14 vraždám poddaných, ale některé tehdejší výpovědi hovořily o mnohem vyšším čísle. Reálný počet se tak mohl pohybovat okolo třiceti mrtvých. 

Trest smrti

Soud vynesl na tehdejší dobu neobvyklý trest. Kateřina Bechyňová měla být uvězněna a ponechána svému osudu ve vězení, což v praxi znamenalo trest smrti vyhladověním. Její život tak skončil v Prašné věži (Mihulka) na Pražském hradě. Uvězněna byla na konci února a zemřela v březnu roku 1534. Zajímavostí je, že dva dny po její smrti zemřel také její soudce Vojtěch z Pernštejna, což vedlo k legendám o čarodějnictví Kateřiny z Komárna. 

Paradoxně se na kariéře jejího muže Jana z Bechyně tato tragédie nikterak neprojevila. Později byl dokonce jmenován nejvyšším zemským písařem a na této pozici vydržel do konce života.

KAM DÁL: Živý slon na Staroměstském náměstí. Velkolepé slavnosti císaře šokovaly davy