Vlad III. Dracula terorizoval poddané i nepřátele. Lidi kolem sebe ale děsil také vzácnou chorobou

Pro někoho je Vlad III. příkladem ďábla na zemi, pro jiné hrdina
  |   zajímavost

Cestovat ve druhé polovině patnáctého století po rumunském Valašsku muselo být opravdu jen pro silné povahy. Tamní kníže si totiž liboval v obzvláště krutém trestu smrti – napichování na kůl. Odsouzení a popravení lidé pak zůstávali na místě tak dlouho, než se o ně postarala příroda a divoká zvířata. Ani sám Vlad III., tedy autor těchto rozsudků, ale neměl jednoduchý život. Dokonce trpěl vzácnou nemocí, která musela lidi kolem něj děsit. 

Vlad III., jinak také Vlad Napichovač a nejlépe asi Dracula – to všechno jsou jména, pod nimiž si můžeme představit jednoho jediného děsuplného rumunského valašského knížete, z jehož údajných skutků se nám dodnes ježí chlupy po celém těle. Byl jistě velmi krutý. Tak krutý, že mu historie psaná příběhy přisoudila dokonce upíří zuby a touhu po krvi v jakékoliv podobě. Nejde sice patrně o skutečnou podobu jeho krvežíznivosti, ale lidová tvořivost a hlavně představivost spisovatele Abrahama Stokera udělala z Vlada III. upíra a této pověsti jej už nikdy nikdo nezbaví. Přitom podle posledních výzkumů to byl právě on, kdo ronil krev. 

Panství rudé od krve

Je nezpochybnitelné, že na Vladově panství tekla krev proudem a poddaní a hlavně nepřátelé se museli strachovat o život s ranním rozbřeskem i večerním západem slunce. Vlad III. nad jejich krutým osudem, který měl většinou sám na svědomí, jistě neplakal příliš často, ale pokud by se tak stalo, můžeme čekat všeobecné zděšení. Alespoň tak o tom hovoří moderní vědci, kteří provedli chemický rozbor tří dopisů, které prokazatelně psal Vlad Napichovač.

Podle zbytků iologického materiálu, které k analýze použili, došli k překvapujícímu závěru. Kníže trpěl vzácnou chorobou projevující se mimo jiné výtokem krve ze slzných kanálků. Pokud by tedy Dracula plakal, byly by jeho slzy s největší pravděpodobností rudé. Jaký další důkaz o jeho až ďábelském původu by ve spojení s jeho neuvěřitelně krutou povahou mohli lidé ve druhé polovině patnáctého století ještě chtít? 

Nemocný krutovládce

Odborníci, kteří dostali do rukou dopisy psané s největší pravděpodobností právě Vladem, provedli hned celou sérii testů, při nichž podrobili zkoumání molekuly biologického původu, o nichž lze s velkou pravděpodobností předpokládat, že je na dokumentu zanechal pisatel, tedy Vlad III. Co z nich vyčetli? Třeba to, že šlo o poměrně nemocného člověka, který trpěl infekcí dýchacích cest, což by ale nebylo tak strašidelné. Zajímavější však bylo zjištění, že podle všeho trpěl také tak zvanou hemolakrií, tedy stavem, kdy se do slz dostává krev. Co k tomuto stavu mohlo vést, se prozatím přesně neví, ale mezi pravděpodobnými viníky může být buď infekce, nebo zranění oka. 

Osmdesát tisíc mrtvých 

I když Vlad III. možná plakal slzy, rozhodně jej to nezbavuje odpovědnosti za krutosti, které se na jím spravovaném území po dobu jeho vlády děly. Historické prameny hovoří o více než osmdesáti tisících lidí, kteří na jeho přímý rozkaz zemřeli zvlášť trýznivým způsobem, kdy byli pomalu napichováni na naostřený dřevěný kůl. Odtud také pochází jedna z Vladových „přezdívek“, tedy Napichovač. 

Ďábel, nebo hrdina? 

Co je na Draculovi ještě zajímavé? Tak například to, že v Rumunsku byl považován spíš za hrdinu  než za ztělesnění ďábla, jak se traduje v ostatních kulturách. Obdiv Rumunů k jedné z jejich historických postav jde dokonce tak daleko, že v anketě, kterou bychom mohli považovat za tamní obdobu Největšího Čecha, se Vlad III. umístil na dvanácté příčce. Pokud by jej považovali za tak strašlivého, jak jej vidíme my, jistě by se do tohoto výčtu neměl šanci dostat. 

Zdroj: livescience, allthatsinteresting, wikipedie

KAM DÁL: Krutý Trockij likvidoval svoje odpůrce bez mrknutí oka. Stalin mu připravil ošklivý konec.