Z dřevěné boudy největší stadion na světě. Unikátní Strahov přežil válku, ale dnes se rozpadá

Některé části stadionu vypadají jako z katastrofického filmu
Zobrazit fotogalerii (8)
 

Jedná se o místo, kde se psala historie. Velký strahovský stadion nesloužil pouze sportovním účelům. Za 94 let své existence se zde uskutečnilo množství různých akcí, sloužících třem různým režimům. Jaké významné milníky je nutné si v souvislosti s tímto místem připomenout a jaká je budoucnost tohoto unikátního stadionu, který v současné době chátrá?

Byť je na první pohled Velký strahovský stadion spíše ruinou než reprezentativní památkou, nadále se pyšní tím, že má největší rozlohu na světě. Svou kapacitou je schopný pojmout až 250 tisíc návštěvníků, což by z bezpečnostního hlediska v současnosti nebylo vůbec možné.

Své roky slávy má za sebou, ale ne vždy byl využíván k bohabojným účelům. Zajímavý je také z pohledu architektonických stylů. „Každá část stadionu Strahov je architektonickou odpovědí doby svého vzniku, přitom se žádná část nesnaží převyšovat ty ostatní,“ konstatuje historik architektury FA ČVUT Miroslav Pavel.

Dřevěná bouda

Při pohledu na betonovou monumentalitu, která se pomalu drolí na kousky, se nelze ubránit dojmu, že procházka v bezprostředním okolí stadionu může být vaše poslední. Překvapivě se ještě žádný kousek slavného stadionu neodkrojil a nespadl někomu na hlavu, což by se automaticky rovnalo smrtelnému zásahu.

Před prohlídkou smutně vypadajícího okolí a zanedbaných tribun pro tisíce návštěvníků je dobré si udělat menší exkurzi do historie.

V roce 1926 byl stadion postaven, ale jeho podoba byla zcela jiná. Konstrukce byla většinou ze dřeva, ale půdorys stavby byl stejný jako dnes. Tentýž rok se zde odehrál VIII. Všesokolský slet. Celý projekt má podpis architekta Aloise Dryáka.

O šest let později byl stadion modernizován při příležitosti IX. Všesokolského sletu. Těm prostor patřil téměř výhradně, ale v roce 1937 posloužil stadion také jako místo národních oslav, spojených s bitvou u Zborova. Setkání Pražanů, legionářů vyvrcholilo loučením T. G. Masaryka, který zde v otevřeném automobilu Praga naposledy svým občanům zamával červenobílým šátkem v levé ruce.

O rok později se zde odehrála událost, jež přivítala největší počet návštěvníků v historii. Tehdy již Masarykův státní stadion otevřel své brány u příležitosti jubilejního světového protiválečného X. Všesokolského sletu.

Za druhé světové války se zde konala také vojenská přehlídka k narozeninám Adolfa Hitlera. Po skončení krutého válečného konfliktu zde byli internováni pražští Němci. Rok 1947 byl posledním pokusem připomenout 30. výročí od bitvy u Zborova za přítomnosti prezidenta Edvarda Beneše. O rok později se zde konal XI. Všesokolský slet, který byl pojat jako manifest a protest proti nastupujícímu komunistickému režimu. Sokol byl následně rozpuštěn a přišla léta spartakiád.

Velké koncerty a zoufalá budoucnost

Do roku 1989 se stadion každou spartakiádou zdokonaloval a prostor dostávali architekti různých jmen a stylů, což už se nedá říct o současném stavu. Plocha uvnitř stadionu v současné době slouží jako tréninkové centrum AC Sparta Praha. Přilehlé budovy a stadion jako takový je od roku 2003 památkově chráněný, čemuž jeho reálný stav nenasvědčuje.

V současné chvíli stadion spolkne čtyřikrát více peněz, než vydělá z pronájmu. Magistrát tak ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy vymýšlí způsob, jak opuštěné prostory přeměnit ve fungující stavbu.

Nejčastěji se hovoří o upravení některých prostorů na Muzeum totality, což je jistě šlechetný nápad, ale nevyřeší se tím tragický stav, ve kterém se nachází tribuny a statika celého objektu. Po pádu komunismu totiž stadion ležel několik let ladem a za zmínku stojí jeho využití pro legendární koncerty Rolling Stones, Pink Floyd a U2.

Zda se z plánů stane skutečnost a někdo zainvestuje monumentální sumu na opravu této unikátní světové stavby, je však stále v nedohlednu. Pro Prahu je dnes Velký strahovský stadion spíše přítěží než chloubou. Je však načase vykročit jasně s nějakým cílem, protože aktuálně se čeká, až někomu opravdu upadne kus slavné historie na hlavu.

Zdroj: Národní Muzeum, IPR Praha, Český rozhlas

KAM DÁL: Neklidná smrt neklidného prezidenta. Beneš trpěl několik let nesnesitelnými bolestmi hlavy

 


Hobby