Čech, který zemřel při atentátu na prezidenta. Koho Antonín Čermák zachránil a proč se stal politickou špičkou v USA?

Antonín Čermák je bezesporu jedním z nejslavnějších Čechů v zahraničí
  |   osobnost

Jméno Antonín Čermák by nemělo zapadnout v seznamech nejdůležitějších českých rodáků historie. Za velkou louží totiž jen málokterý zdejší rodák udělal takovou díru do světa jako právě on. Stal se starostou velkoměsta Chicago a nebál se bojovat proti největším rybám organizovaného zločinu. Jak zemřela tato výjimečná osobnost?

Příběh Antonína Čermáka opravdu zapadá do kategorie amerického snu. Z dítěte žijícího v chudých poměrech na Kladensku se stal jedním z nejvýznamnějších demokratických politiků USA. Nejistá emigrace rodiny se vyplatila, byť začátky nebyly vůbec jednoduché. 

Z horníka podnikatelem

Otec živil rodinu z malého hornického platu, a tak se mladý Antonín musel k otci přidat už ve svých 15 letech. Svůj volný čas nepromrhal a vzdělával se. Podnikavá povaha mu přinesla nové pracovní obzory. Díky cílevědomosti vedl už v devatenácti letech svůj malý podnik. 

Věnoval se provozu povozů. Úspěch byl raketový a z jednoho vozu jich bylo během několika měsíců čtyřicet. Čermák se stal velmi brzy úspěšným podnikatelem a dokázal do rodiny přinést mnohem lepší finanční prostředky než jeho sedřený otec. Český rodák se však s prvním úspěchem nespokojil a rozhodl se budovat kariéru také v politice. 

Starosta Chicaga

Nejdříve se stal poslancem za stát Illinois, následně byl členem městské rady v Chicagu, kde se stal prvním velvyslancem silné české menšiny v tomto velkém americkém městě. Svůj podnik už dávno předal otci a bratrovi. Nutno dodat, že během těchto přibližně deseti let podnikání mu výrazně pomáhala také jeho manželka Marie Horejšová. 

Od roku 1900 začal nakukovat do politiky a vedle toho se také vzdělával v mnoha dalších oborech, aby neustrnul a jeho schopnosti mohly nadále růst. V roce 1922 se stává radním okrsku Cook County a o čtyři roky později kandiduje jako lídr demokratické kandidátky ve stejném okresu do Senátu USA. 

Život politika mu svědčil a byl dokonce velmi úspěšný. Vrcholem bylo zcela jistě jeho zvolení starostou Chicaga v roce 1931. Jednalo se o prvního starostu, který se nenarodil v USA. Čermák město vedl v nelehkých dobách. Tehdy se totiž Chicago stalo symbolem organizovaného zločinu, který zde vedl slavný Al Capone. S tím se Čermák rozhodně nebratřil jako jeho předcházející kolegové a vyhlásil mafii válku. Velmi dobře se osvědčil také kolem hospodářské krize, kde dokázal perfektně zužitkovat svoje úřednické schopnosti a empatii vzhledem k nelehkému příběhu, který ho dovedl na vrchol. 

Nepovedený atentát

V roce 1932 zvítězil Franklin Roosevelt v prezidentských volbách jako kandidát demokratické strany. Čermáka s Rooseveltem spojovalo silné přátelství a politické přesvědčení, a tak se brzy po ohlášeném vítězství ke svému kolegovi připojil. To bylo rozhodnutí osudné.

Na začátku roku 1933 před inaugurací nového prezidenta chtěl Čermák probrat velkou půjčku pro mafií zdevastované Chicago. Byl tak prezidentovi nablízku v tragickou chvíli. Chudý italský dělník Giuseppe Zangara se s revolverem blížil k místu, kde řečnil Roosevelt pro menší dav lidí v Miami, kde po jeho boku stál právě český rodák.

Šest výstřelů a jeden vážně zraněný. Čermák padá k zemi a kvapem ho odvážejí do nemocnice. „Jsem rád, že jsem to byl já, a ne vy." Jsou údajná slova Antonína Čermáka pronesená na adresu nového prezidenta. Po několikadenním boji Čermák následkům zranění podlehl. 

Dodnes se spekuluje, jak to doopravdy s atentátem na Roosevelta bylo. Jedna verze hovoří o objednané vraždě Al Caponeho z vězení přímo na Čermáka jako akt pomsty. Spekulacím nahrává i fakt, že vrah byl velmi rychle odsouzen k smrti. Nechtěli, aby mluvil? 

Další spekulace hovoří o tom, že výstřely italského atentátníka sloužily jako krycí palba. Pro opravdového vraha. Antonín Čermák si svým nekompromisním stylem politiky stihl udělat mnoho nepřátel hlavně z řad podsvětí. Pravdivost údajného atentátu přímo na něj by proto nebyla překvapením. 

Zdroj: cesky.radio.cz, kladensky.denik.cz

KAM DÁL: Zářez českého sportovce na prvních zimních olympijských hrách. Bruslaři sebrali medaili rakouští rozhodčí.


Životní styl

Zdraví

Hobby