Vyrobte si na zahradu vlastní čmelín a staňte se čmelařem

Bydlení pro čmeláky musí být masivní, tesnící a teplé, vystlané přírodním materiálem
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

O užitečnosti včel ví snad každý, ale o čmelácích toho v tomto směru moc nevíme. Čmeláci jsou stejně důležití a pro mnoho rostlin nepostradatelní. Bohužel čmeláků kvůli zásahům lidí do krajiny dramaticky ubývá. Napravit to může každý z nás. Stačí vybudovat čmelákům domeček - čmelín.

 

Čmelákům můžeme pomoci, stačí jim na zahradě nebo klidně i na balkonu vybudovat příbytek, kterému se říká čmelín, a zařadit se tak mezi čmelaře. Čmelaři jsou lidé, kteří mají jako koníček chov čmeláků. Čmelín můžete buď koupit, nebo se pokusit ho sami postavit. Úl pro čmeláky se také stane dekorativním prvkem naší zahrady. A jak si takový čmelín vyrobit?

Čmelín má být masivní a těsný

Na první pohled čmelín připomíná ptačí budku, ale uvnitř se nachází spousta věcí, které v ptačí budce nenajdeme. Čmelín musí mít dostatečné rozměry – minimálně 25 x 25 cm a prkna, z nichž je vyroben, by měla být masivní, široká alespoň 2 cm, ale nebojte se použít i dřevo tloušťky 3 cm.

U čmelína je důležité, aby dobře těsnil a nebyly v něm žádné škvíry, jinak hrozí nebezpečí umrznutí plodu při jarních mrazících nebo vniknutí parazitů. Čmeláci jsou velmi choulostiví na kolísání teplot. Aby byla zajištěna lepší regulace teploty ve čmelínu, je dobré připevnit ke stěnám z vnější strany a také k podlaze polystyren.

Výstelka z přírodního materiálu

Jelikož si čmeláci sami neumí hnízdo naplnit, podobně jako to dělají ptáci, musíme jim do čmelínu dát bavlněnou výstelku či jiný přírodní materiál, jako je například seno, hobliny, suché listí nebo mech. K dostání jsou již i speciální výplně čmelínů. Pozor si dávejte na naftalín, silonové náhražky, které se objevují v podšívkách a vycpávkách, na písek a také na běžnou vatu, protože by se do ní čmeláci mohli zamotat a zemřít. Materiálem čmelín vyplníme do dvou třetin – pozor na ucpání vchodového otvoru.

Vhodná umístění čmelína je nejlépe u zdroje jejich potravy například hluchavek, plícníků a ovocných stromů. Na konci zimy je nutné čmelín vyčistit a znovu vystlat. Takto udržovaná budka vydrží i několik sezon.

Zabezpečení před predátory

Čmelín by měl mít větrací okénko, zabezpečené síťkou, aby se dovnitř nedostali predátoři. Dalším důležitým otvorem je vletový či vchodový otvor, pod kterým by se měla nacházet přistávací ploška nazývaná česno o ploše cca 5x3 cm, případně speciální klapka sloužící jako ochrana před největším predátorem čmeláků – nočním motýlkem zavíječem čmeláčím.

Od vletového vchodu vedeme úlem podél jedné strany a poté do pravého úhlu dále při boční stěně až cca 3 až 4 cm od konce zadní stěny tunýlek s průměrem cca 2,5 cm. Čmeláci si totiž rádi dělají hnízda v myších dírách a tento tunýlek by jim měl podmínky v myší díře nasimulovat. Přestože není nutný, čmeláčí královna díky němu váš čmelín mnohem raději přijme.

Čmeláčí domov by měl být vybaven také nožičkami, které slouží k tomu, aby se dospod dostával vzduch a čmelín nehnil a také jako ochrana proti mravencům. Před mravenci je však možné jej ochránit také netoxickým repelentem proti mravencům. Střechu úlu by měla tvořit dobře přiléhající dřevěná deska. Pro lepší izolaci je vhodné pod ni vložit ještě silnou látku.

Kam čmelín umístit a dostat do něj čmeláky

Čmeláčí úl by měl být dobře chráněn před severními a západními větry a také by neměl být na přímém slunci. Velká zima, ale i horko je pro čmeláky nebezpečné, proto je třeba udržet v hnízdě pokud možno stabilní teplotu. Ideálním místem pro čmelín je tak polostín, případně stín pod listnatými stromy.

Možné je také umístění do zemědělské budovy či kůlny u zdi, na balkon, pod pergolu atd. Vyberte klidné místo s maximálně ranním sluncem. Na přímé slunce domeček nikdy neumisťujte – jakmile teplota stoupne na 35 stupňů, hynou larvy i kukly, samotní čmeláci pak umírají při 45 stupních Celsia.

Když už máme čmelín, je třeba řešit otázku, jak na jaře dostat do čmelína čmeláčí královnu? Máme v podstatě dvě možnosti. Tou první je počkat si, zda si čmelín sama nenajde a neubytuje se v něm, druhou možností pak je zakoupení laboratorně odchovaných čmeláků i s královnou a do čmelína je nasadit.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru