Rychlá a dostupná cesta k vlastnímu bydlení? Pořiďte si mobilheim

Mobilní domy získávají stále větší oblibu
Zobrazit fotogalerii (12)
  |  

Mobilní dům nabízí rychlou a úspornou variantu vlastního bydlení. Mnoho lidí na bydlení v mobilheimu nedá dopustit a pěje na něj jen samou chválu. V mobilním domě se můžete jen rekreovat nebo v něm žít nastálo. Na co si dát při pořízení mobilního domu pozor a jaké jsou výhody či naopak úskalí bydlení v mobilheimu?

Řada lidí má už po krk bydlení v nájemním bytě s vysokými poplatky a touží po vlastním bydlení, které by nebylo náročné na údržbu. Pokud nemáte miliony potřebné na stavbu vlastního domu, může být stále oblíbenější mobilheim variantou k poměrně dostupnému a rychlému řešení vlastního bydlení. Jde o výhodné bydlení zejména pro mladé lidi, kteří nepotřebují tolik prostoru, pro rozvedené lidi či zkrátka pro lidi, kteří chtějí žít jinak. Mobilní bydlení má určitě řadu výhod, ovšem také řadu nevýhod.

Mobilní domek není karavan

Přestože ve své původní podobě připomínají karavany, nejsou určené k cestování a jejich ocelový podvozek s kolečky, výsuvnými podpěrami a ojí s přípojným zařízením slouží hlavně k rychlé přepravě na kratší vzdálenost a k manipulaci na pozemku. K mobilheimu potřebujete pozemek, zpevněné místo na postavení domu a přípojky elektřiny a vody, dále kanalizaci nebo jímku. Můžete mít i nádrž na propan-butan.

Mobilní domy už bývají vybaveny kuchyňskou linkou, obývacím pokojem s jídelním koutem, mají jednu až tři ložnice, WC a koupelnu. V některých mohou být i dvě bytové jednotky. Domky je možno také sestavovat do různých kombinací a velikostí, které v provedení pro celoroční využití nahradí i klasické bydlení v rodinných domcích a chalupách.

Podle čeho mobilheim vybírat

Na trhu je celá řada firem nabízejících mobilní bydlení, ať už ve starších mobilheimech, nebo těch na zakázku vyrobených. Při výběru mobilheimu je nesmírně důležité si ujasnit, k jakým účelům bychom jej chtěli užívat, zda k rekreačním účelům, nebo pro stálé celoroční bydlení. Můžeme pořídit mobilheim sezonní nebo zateplený a od toho se odvíjí také jeho cena. Ta se může pohybovat už kolem částky 60 tisíc korun, ale může také vyšplhat a překročit jeden milion korun.

Dalším kritériem mohou být rozměry mobilních domů a jejich vybavení. Standardní velikost je 9×3 metry s vnitřní výškou lehce přesahující 2 metry. K vytápění je možné použít plynová kamna nebo přímotop. Kromě přípojky k rozvodné síti a kanalizaci je potřeba zajistit i odvoz odpadu, který se řeší individuálně na místě. Pro celoroční užívání mobilního domu je vhodné jeho zateplení. Životnost domu je zhruba 50 let.

Po 1. 1. 2013 platí ustanovení § 103 odst. 1 písm. e) bod 17 stavebního zákona. Svým charakterem spadá mobilní dům do kategorie výrobků plnících funkci stavby, a nevyžaduje tudíž stavební povolení ani ohlášení. Pro jeho umístění pak postačí ve smyslu ustanovení § 96 odst. 2 stavebního zákona vydání územního souhlasu místo územního rozhodnutí.

Výhody a nevýhody mobilheimu

Na mobilheim nepotřebujete žádné stavební povolení. Pokud chcete stavět dům, musíte počítat s tím, že to bude ze začátku spousta papírování, to vám u mobilního domu odpadne. Mobilheim, který je celoročně obyvatelný, vás vyjde mnohem levněji než stavba domů.

To je na začátku větší investice, mobilní dům nebývá náročný na údržbu a také nejsou nijak finančně náročné. V mobilním domě ihned bydlíte, ráno jej koupíte a večer už můžete uléhat v novém domě. Neplatíte nájem a podobně. Platíte si pouze elektřinu, vodu, případně plyn.

Další důležitou výhodou je rychlost dodání, která i u zakázkových modelů nepřesáhne 2 měsíce od objednávky. Za tuto dobu vám přijede hotová, plně vybavená obytná jednotka, kterou během několika hodin připojíte pohyblivými či pevnými přívody na předem připravené inženýrské sítě a můžete okamžitě plnohodnotně bydlet. Podvozek, který je nedílnou součástí mobilního domu, zase v případě potřeby umožní kdykoliv v budoucnosti okamžité a rychlé přestěhování celého domu.

Také mobilheim má, jako ostatně vše, své nevýhody. Na začátku je to pořizovací cena, která  je financována najednou. To může být pro někoho problém. Také je třeba mít vlastní pozemek, na kterém bude mobilheim stát. Pozemek musí mít také vlastní přípojku na vodu a na elektřinu či na plyn. Mobilheim je většinou menší a vybírají si jej především mladí lidé, kteří nepotřebují tolik prostoru a tolik komfortu. Bydlení v mobilheimu nemá pevné základy, což bývá problémem, a to zejména ve chvílích, kdy se objeví živelné pohromy. Mobilheim totiž například voda odnese jako první.

Jak vypadá tuzemská výroba mobilních domků ve srovnání s těmi ze zahraničí? Vyrábějí se pro celoroční použití a mají vzhled klasického domu. Také rozvody vody, plynu a podobně jsou normalizované a připravené pro celoroční provoz. K výhodám patří i variabilita vnitřních dispozic a fakt, že například WC, sprchový kout, dveře a okna nebo i výška stropu odpovídají požadavkům pro stavby.

Příprava pozemku a napojení na sítě

Pro umístění mobilního domu nejsou žádné speciální požadavky. Pro umístění v nerovném nebo svažujícím se terénu se doporučuje vyrovnání plochy alespoň pod koly a podpěrami mobilního domu. Nejdůležitější je však zhodnocení dopravní dostupnosti pozemku. Zde se mohou vyskytovat překážky v podobě plotů, porostů, šířky příjezdové komunikace apod. Tyto překážky se řeší použitím autojeřábu či jiné techniky.

Abyste mohli mobilní dům plně užívat, je třeba jej napojit na inženýrské sítě, případně zvolit používání nezávislých zdrojů, jako je studna, agregát na výrobu elektřiny, sluneční kolektory, propan-butanová láhev pro vytápění, vaření a ohřev vody, topení pevnými palivy. Mobilní domy jsou standardně vybaveny přípojkami potřebných médií. Není-li možné napojení na kanalizaci, odvádí se odpadní vody nejčastěji do žumpy. 

Zkušenosti majitele mobilheimu

"Vlastním mobilní dům a musím říct, že jsem s ním nadmíru spokojený a fandím tomuto stylu řešení bydlení. V mobilheimu bydlím tři roky v horské oblasti. Je to dobré a levné řešení bydlení s minimálními nároky na údržbu. V mobilheimu byl původně malý plynový krb. Ten jsem vyhodil a zrychtoval jsem si krbová kamna s výměníkem a mám napojené radiátory ve všech místnostech. Ohřev teplé vody mám zajištěný karmou, plyn na ohřev vody zajištuji bombou. Zateploval jsem pouze podlahu, která nijak izolovaná nebyla.

S elektrikou, vodou a kanalizací také problém nebyl. Přípojky jsem měl kousek od baráku. Původní anglické elektrické zásuvky jsem vyměnil naše klasické zásuvky, jde to bez problémů přehodit, nebo se prodávají jakési adaptéry. Co se zateplení týče, tak jsem zateploval pouze podlahu, která zateplená nebyla. Stěny jsme nechali tak, jak byly. Máme dvojitá izolační okna. Krb na plyn jsem vyhodil a vytápění je zajištěno krbovými kamny s výměníkem a od nich rozvedené radiátory. Kompletně celý topný systém vyšel na 45 tisíc korun,"  podělil se o zkušenost vlastník mobilheimu Matěj Vamberský.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru