Nekupujte hlívu v obchodě. Teď ji najdete i v lese

S postupujícím podzimem můžeme najít stále více druhů hub. Nejde však jen o podzimní klasiku, blíží se totiž doba, kdy se vyplatí poohlédnout se po královně hub - hlívě ústřičné. Kde je hledat a co z nich uvařit dobrého?

29.09.2017 - 06:30   |  
Hlíva ústřičná na buku
Zobrazit fotogalerii (8)

Sice ještě vzácně, ale přesto už můžeme, ještě spíše vzácně, narazit na první trsy hlívy ústřičné. Tato stále více oblíbenější houba, jejíž sběr byl spíše výsadou fajnšmekrů, se dnes dá sehnat všude na trzích nebo v regálech supermarketů. Ale není nad to, když si trsy této chutné a zdraví prospěšné houby najdeme sami v lese.

Hlívy hledejte na bucích

Musíme ovšem zamířit do bučin nebo alespoň do lesa, kde se tu a tam vyskytuje nějaký ten buk samotář. Hlíva ústřičná je sice typickou houbou pozdního podzimu a začátku zimy, ale občas už někdo z houbařů hlásí její nález nebo její příbuzné hlívy plicní, stejně chutné a vhodné na podobné využití v kuchyni. Tento druh je sice spíše letním, ale podobně jako ústřičná se tu a tam splete a vyroste jednou dříve, jindy později.

Klobouky hlívy ústřičné  barvou i tvarem připomínají větší ústřice, odtud pochází i druhové pojmenování. Zbarvení je široce proměnlivé od barvy bělavé, šedomodravé až k šedohnědé nebo hnědé a je závislé na podmínkách růstu, vzdušné vlhkosti apod. Klobouky rostou jako u většiny ostatních hlív nad sebou v trsech, řadách nebo vrstvách nad sebou. Trsy plodnic mohou dosahovat hmotnosti i několika kilogramů. Chuť je nasládlá, vůně silně příjemně houbová.

Jak se objeví první podzimní druhy hub, můžeme narazit na další typicky zimní houbu, penízovku sametonohou. Té se dokonce říká vánoční houba, takže jednoduše řečeno, je na ni ještě dost času, i když první penízovky se v lesích nebo v porostech při potocích dají najít už nyní. Jen si připomeneme, jak se dá poznat. Najdeme ji na odumřelých, ale i živých listnáčích nebo jejich pařezech v lesích, parcích, ale i zahradách. Roste na vrbě, topolech, jilmech, lípách a není vzácná ani na ovocných stromech. Poznáme ji podle tmavého sametově vybarveného třeně, tedy nohy.

Kloboučky jsou do 10 centimetrů široké, světle pomerančové barvy, hladké a lesklé. Houba tvoří převážně trsy. Je vhodná do polévek nebo pod maso. Když ji usušíme, je dobré ji rozdrtit a používat jako vynikající dochucovadlo. Pokud chceme houbu použít čerstvou, je dobré konzumovat jen klobouky, protože houba je tužší, a to především její třeň.

Hlíva - královna mezi pozdními druhy hub

Královnou mezi pozdními houbami je ovšem již zmíněná hlíva ústřičná. Roste také do mrazů od podzimu a přes zimu. Najdeme ji především na buku a dost často na ořešáku. Houba tvoří velké plodnice ve tvaru ústřice. Odsud její druhové jméno ústřičná.

Protože houbu najdeme i za mrazů, naskýtá se otázka, zda ji vůbec použít, pokud je zmrzlá. Zkušený houbař to má už v oku. Zjednodušeně řečeno se dá bez obav sebrat houba, která narostla za vlídného počasí a pak zmrzla. Jiné to je, pokud rozmrzne. Taková houba je měkká a nevoní typicky jako hlíva.

Hlíva je v oblibě nejen pro své blahodárné účinky na zdraví, ale i jako vhodný druh pro kuchyňskou úpravu na mnoho způsobů. Její konzumace snižuje cholesterol a má další příznivé účinky včetně posílení imunitního systému. V čínském lékařství se používá odpradávna, zatímco Západ na její léčivě účinky přišel fakticky teprve nedávno. Však i Češi ji zhruba ještě před 15 roky prakticky neznali a kdo na ni chodil v zimě s košíčkem, byl považován tak trochu za podivína.

Z hlívy připravíme pochoutku na mnoho způsobů

Hlíva je podle mnohých houbařů nejchutnější jen tak okořeněná, potřená česnekem a osmažená, ale chutná je i v trojobalu. Vynikající je z ní falešná dršťková polévka. Zrovna tak je vynikající pod maso nebo naložená v kyselém nálevu.

  • Kotlety s hlívou:

Že hlíva chutná i jinak než v polévce, dosvědčuje následující recept od Jindřicha Kohouta z Prahy z portálu http://ohoubach.cz/. Autor je zkušený houbař a vynikající fotograf hub.

Suroviny:
0,5 kg hlívy ústřičné
0,5 kg kotlet, ramínka či kýty
2 cibule (lze i pórek)
1 paprika
grilovací koření (vaše oblíbené)
pepř
sůl

Postup:
Základní ingrediencí je hlíva ústřičná a vepřové kotlety nebo kousek ramínka či kousek kýty. Je ovšem potřeba dodržet a dbát na to, aby poměr hrubě nakrájeného masa byl v poměru nejméně 1:1. K tomu si připravte další zeleninu, alespoň jednu větší cibuli, možná i dvě. Lze ji nahradit pórkem. K tomu ještě potřebujeme česnek, dle chuti. Aby to mělo správnou barvu, tak přidáme čerstvou papriku nebo kapii v libovolných barvách. Přidáme jemně pepře a grilovacího koření nebo jiného, které máte k houbám nebo masu rádi. Pak už všechno dohromady dusíme na pánvi a můžeme přikrýt alobalem.

  • Dršťková polévka z hlívy ústřičné:

Suroviny: sůl, 3 stroužky česneku, 3 lžíce sádla, 2 lžíce hladké mouky, 1 lžička majoránky, pepř mletý, asi 400 g hlívy ústřičné, 1 lžíce mleté papriky, 1 l vepřového vývaru nebo 2 kostky bujónu s litrem vody.

Postup: Hlívu očistíme a pokrájíme na proužky podle toho, jak nám vyhovuje. V hrnci rozpálíme lžíci sádla a asi 5 minut na něm hlívu restujeme, zalijeme vývarem a asi 10 minut povaříme. Česnek a sůl přidáme podle chuti.