Pokud chcete zdravou úrodu, věnujte se ovocným stromům i v zimě

Dokud není sníh, můžete se věnovat péči o ovocné stromy. Všechny staré plody musí ze zahrady pryč, pokud chcete mít zdravou úrodu
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Třebaže současné počasí nevyhovuje milovníkům zimních sportů, zahrádkáři a sadaři jsou rádi, že mohou něco dělat. Ani v lednu nemůžeme říci, že jsme na zahradě udělali vše, co je nutné. Věnovat se můžeme především ovocným stromům.

Pokud není sníh, je dobré sesbírat popadané ovoce z podzimu, jestliže jsme na to neměli dosud čas.

Staré stromy i ovoce jsou zdrojem chorob a škůdců

Staré ovoce, a to i na stromech, je zdrojem všech možných chorob. Zrovna tak staré, nemocné a suché větve. Nyní už můžeme myslet na průřez korun ovocných stromů, aby v době vegetace mělo ovoce dostatek prostoru a světla.

Nemocné stromy jsou podobně jako popadané ovoce zdrojem nemocí a především škůdců. Proto je raději neošetřujeme a zvážíme, zda není lepší je rovnou porazit. Na jaře pak můžeme zasadit nové stromy. Při výsadbně dbáme na to, aby na místo stromu přišel jiný druh, to kvůli chorobám, které se tak mohou šířit. Půda je také ze starého stromu vyčerpaná a už z toho důvodu je vhodné vysazovat na stejné místo jiné druhy.

Připravte si štěpy

Pokud umíme roubovat, nebo máme známé, kteří to umí, je čas získat štěpy. K tomu musíme vybrat zdravé, jednoleté výhony silnější než tužka a s nejméně třemi, až maximálně pěti pupeny. Ten nejspodnější pupen by měl být kvůli roubování na opačné straně, než je řez.

Roubování či štěpování je spolu s očkováním způsob záměrného vegetativního rozmnožování kulturních rostlin pro udržování a rozmnožování kultivarů rostlin, které mají pro pěstitele výhodné vlastnosti, geny.

Nařezané štěpy ze silných, zdravých stromů, jejichž ovoce nám chutná a chceme je zachovat pro svoji zahradu, uložíme do nádoby s vlhkým pískem. Tu uložíme do chladné místnosti. Štěpy pak na jaře roubujeme na podnože nebo stromy, které nám přestávají rodit.

Postřik proti škůdcům

Když nemrzne, můžeme se pustit do zimního postřiku proti škůdcům. Řádně prostříkáme silné větve a kůru, kde se škůdci nebo jejich vajíčka ukrývají. Proti kadeřavosti postříkáme i broskvoně.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru