Před krutými mrazy chraňte i dům. Nezapomínejte na zásoby ve sklepě

Před silnými mrazy chráníme nejen sebe, ale myslet je třeba i na dům nebo zahradu. Na co bychom neměli zapomenout v těchto mrazivých dnech, aby se nám zapomnětlivost neprodražila?

26.02.2018 - 15:30   |  
Základem nyní v době silných mrazů je dobře se oblékat, ale mysleli jste také na svůj dům nebo zahradu, co s nimi udělají vytrvalé mrazy?
Zobrazit fotogalerii (4)

I pro příští dny hlásí meteorologové mrazivé dny a je nutné se zamyslet nad tím, zda jsme se nenechali ukolébat doposud mírnou zimou a na něco nezapomněli. Máte na zahradě venkovní bazén či jezírko? Pokud jste nic neudělali pro to, aby vám mráz nepotrhal nádrže, máte možnost to napravit, pokud už není pozdě. Zrovna tak velké nádoby s květinami, kde zůstala voda, může mráz poškodit.

Předpověď počasí:
V noci na úterý bude polojasno až oblačno, na jihu postupně až zataženo. Ojediněle slabé sněžení. Nejnižší noční teploty -10 až -14 °C, při sněhové pokrývce ojediněle kolem -18 °C. Nejvyšší denní teploty -10 až -6 °C, v 1 000 m na horách kolem -16 °C. Ve středu bude zpočátku oblačno až zataženo, místy slabé sněžení. Nejnižší noční teploty -10 až -14 °C, při zmenšené oblačnosti nebo sněhové pokrývce kolem -18 °C. Nejvyšší denní teploty -9 až -5 °C.

Rozmrazení potrubí přenechte odborníkům

Jestli jste nevypustili a nezastavili přívod vody ven na fasádu, máte už problém. Zastavení vody je maličkost, ale vodu už z potrubí těžko vypustíte, bude zmrzlá. Jak ji rozehřát? Záleží, jakou máte fasádu, pokud to je možné, pomůže teplomet nebo letlampa; pokud máte na fasádě izolační materiál, budete muset pozvat instalatéra. Používá se k tomu elektrické rozmrazování s pomocí rozmrazovacích transformátorů. Toto rozmrazování smí provádět poučená osoba a můžete jej použít jen na kovová potrubí. Vyvarujte se uvnitř objektů rozmrazování otevřeným ohněm, je to nebezpečné a hořlavé předměty se mohou vznítit ještě dlouho poté, co jste skončili s rozmrazováním. Někdy se stane, že ve velkých mrazech někdo zapomene třeba zavřít okno na WC a potrubí zamrzne. V podobných případech nezbývá, než dát do místnosti přímotop a zapnout ho. A obrňte se trpělivostí - rozmrazování může trvat i celý den i déle.

Na dveře pomůže pěnové těsnění

Netěsní vám dveře nebo okna? Jako první záchrana může pomoc takzvané pěnové těsnění. Oblepte jím dveře. Někdy stačí položit složené deky třeba k balkonovým dveřím nebo použít méně elegenatní řešení u vstupních dveří zavěšením deky. Na jaře pak vyměňte dveře nebo zajistěte, aby prostě těsnily. Podobné je to s okny. Použijte pěnové těsnění a uvažujte o výměně oken. Investice to není jen do zimy, ale i do léta, kdy vám zase může vnikat do domu horko.

Myslete i na zásoby ve sklepě

Třebaže jste doposud nemuseli řešit zásoby potravin a zeleniny ve sklepech a zahradních domcích, nyní by bylo vhodné je zajistit proti promrznutí. Vytrvalý mráz postupně ochlazuje všechny prostory a asi by nebylo příjemné, kdyby vám zamrzly třeba kompoty nebo uskladněné brambory či hlízy květin. Dveře od sklepů i zahradních domků je dobré odizolovat třeba polystyrenovou deskou. Jablka a brambory přikryjte slámou nebo dekou a kontrolujte, zda někdo nenechal pootevřené okno či dveře, jinak přijdete o veškeré zásoby. Jak chutnají brambory, které jsou uložené v chladu, aniž by musely přemrznout, jsme psali zde.

Obalte stromy a keře

Silné mrazy mohou poškodit i stromy a keře na zahradě. Zkontrolujte i zakryté záhony trvalek a růží, které by měly být dostatečně chráněny. Stromy ochráníte tím, že jim zabalíte kmen jutou a u malých stromků se vyplatí obalit třeba netkanou textilií i korunu. Pokud máte na zahradě okrasné trávy, měly by být svázané celé trsy a pampové trávy by se měly chránit fólií.

Klíčová slova: