Usychají nám pokojové rostliny: Často pěstujeme špatné druhy, které nemají rády temný byt

Nedaří se u vás pokojovkám? Možná si potřebujete pořídit ty, které vydrží růst i ve stínu, třeba jako zamiokulkas
Zobrazit fotogalerii (8)
 

Také vás trápí, že se u vás doma nedaří květinám? Někdy může být příčinou příliš suchý vzduch. Jindy se může jednat o nedostatek světla. Pokud skutečně chcete, aby se u vás rostlinám dařilo, nezbude nic jiného, než se prostě poohlédnout po druzích, kterým nevadí váš tmavý byt. Které rostliny u vás budou prospívat, pokud nemáte možnost jim dát slunce a světlo?

Všeobecně se dá říct, že v temnějších bytech a zákoutích domu budou prospívat rostliny, které pocházejí z pralesů. Proč? Protože pod hustými korunami stromů je také málo světla, přesto tam je bohatý podrost. Mezi takové rostliny náleží některé kapradiny, maranty či fíkusy.

Musíte se obejít bez květů

Pro rostliny je nedostatek světla dost velký problém, přesto je široký výběr těch, které to budou dobře snášet. Jiné druhy budou na takových místech strádat, budou mít vytáhlé, slabé výhonky a jejich utrpení může končit až uhynutím rostliny.

Poradíme vám, které druhy jsou právě pro vás vhodné a vůbec pro svoji nenáročnost by je měl pěstovat i začátečník. Musíte se jen smířit s tím, že mezi těmito rostlinami všeobecně nejsou druhy, které by vás potěšily květy. Ale jejich krása spočívá v tom, že jsou dekorativní svými listy a někdy i vzrůstem.

Jistě si pamatujete na voděnky, které se hojně pěstovaly už dříve. Převislé dlouhé výhonky zdobí listy různě panašované, pokud je umístíte do stínu, zezelenají a nebudou mít prostě pestře zbarvené lisy. To samé platí třeba o tenoře, tedy tchýninu jazyku, který ve stínu bude spíše jen zelený. Ale hlavní je, že tyto rostliny budou jinak prospívat i ve stínu a dále od oken.

Kapradiny jsou zvyklé na stín

Také některé druhy kapradin můžete umístit do relativně tmavých koutů. Ideální je drobnolistý netík, který má ale rád teplo a vlhko. Doporučuje se květináč umístit do misky s oblázky nebo keramzitem, které udržujete pravidelným doléváním vody vlhké. Pravým skvostem je pro interiér další stínomilná kapradina parožnatka.

Sluší jí růst v závěsu, neboť její listy dosahují větších rozměrů a sklání se k zemi. Má ráda vysokou vzdušnou vlhkost, proto je dobré ji rosit, avšak prospěje jí, aby před další zálivkou proschl kořenový bal. Docela nenáročnou kapradinou je i asplenium, které je charakteristické plnými listy vyrůstajícími ze středové růžice. Jsou ale i kultivary, které mají listy zpeřené.

Fíkusy kdysi rostly v každém obýváku

Asi jste už někde viděli zelenec (Chlorophytum comosum). Je zvláštní i tím, jak z růžice hustých úzkých listů vyrůstají šlahouny, které nesou další drobné rostlinky. Hitem poslední doby se stává robustní zamiokulkas, který je vysloveně stínomilným druhem, a čím méně má světla, tím více šetřete vodou při zálivce.

Dříve v každém bytě rostoucí fíkus dnes spíše zdobí haly nebo schodiště. Je totiž také dost velký, stromku podobná rostlina může mít kmínky dlouhé několik metrů. Neškodí, když ji občas seříznete, aby vytvořila jakousi korunu.

Fíkovník je rod vyšších dvouděložných rostlin z čeledi morušovníkovité (Moraceae). Zahrnuje asi 1 000 druhů a je rozšířen v tropech a subtropech celého světa. Fíkovník smokvoň poskytuje známé ovoce fíky. Některé druhy patří mezi oblíbené pokojové rostliny, pěstované nejčastěji pod názvem fíkus.

Lopatkovec čistí vzduch

Je známé, že rostliny vám také pomáhají čistit vzduch. Mezi nimi jsou druhy, které to dokážou lépe než ty ostatní. Takže doporučujeme pořídit si lopatkovec (Spathiphyllum), který to umí a ještě navíc je fakt neskutečným držákem snášejícím stín. Rostlina je nenáročná a je doporučovaná i začátečníkům. V posledních letech stoupá její obliba.

Monstery potřebují prostor

Nádhernou, dekorativní rostlinou vhodnou do polostínu, je monstera. Je to krásná robustní pokojovka s velkými vykrajovanými listy. V podstatě se jedná o liánu. Je třeba ale dávat pozor, má jedovaté stonky a řapíky listů.

Rostlině dopřejte vzdušnou vlhkost a myslete na to, že zabere vzrůstem více místa. Lodyhy můžete vyvazovat a upevnit třeba provázky ke zdi, aby vám nezabírala místo. Rostlina je opravdu velká vzrůstem. V mládí má malé listy, ale za pár roků budou přirůstat větší a větší, takže bude nutné ji zkrotit.  


Životní styl

Zdraví

Hobby

Osobnosti