Žíznivá zahrada: Jaká zelenina a které rostliny vyžadují větší závlahu a kdy lze vodu ušetřit?

Česko se potýká v posledních týdnech na většině území se značným suchem a vysokými teplotami. Zemědělci začínají pomalu počítat ztráty, zahrádkářům zase schne zelenina. I proto je nutné pravidelné zalévání zahrad. Ne všechny rostliny ale mají stejné nároky. Některé jsou náchylnější, jiné přežijí i menší sucho. Kolik vody je ale dobré dát jednotlivým rostlinám a jak lze ušetřit několik desítek a možná i stovek korun při zalévání?

06.07.2018 - 13:00   |  
Česko zasáhlo velké sucho, zelenina schne. Která vodu nejvíce potřebuje?
Zobrazit fotogalerii (5)

Dlouhotrvající sucho a minimální srážky. To je hlavní problém pěstitelů v posledních týdnech. Zejména kvůli finanční úspoře, ale i z důvodu úspory vody, které není na mnoha místech zrovna dostatek, je také dobré vědět, které rostliny vyžadují bohatší zálivku a jaké si naopak vystačí s málem. Když se podíváme například na drtivou většinu zeleniny, letničky nebo třeba jahody, tak ty mají nároky na zalévání ty nejvyšší. O něco menší mají pak keře a stromky drobného ovoce, jako jsou angrešty nebo rybízy.

Jak ušetřit během léta vodu? Ušetřit můžeme například zakrytím půdy černou netkanou textilií, která zabrání výparu vody z půdy, odstraňováním půdního škraloupu kypřením, při němž přerušíme kapilární vzlínání, a tím omezíme neproduktivní výpar vody z půdy, nasypáním mulčovací kůry na záhon nebo pouhým šetrným zavlahováním přímo k rostlině, nikoliv na záhon kolem ní.

Zefektivnění zalévání lze správným načasováním

Zefektivnění zalévání lze aplikovat zejména správným načasováním. Ideální je „kropit“ svou zeleninu, rostliny a keře ráno, když není sluneční žár ještě příliš silný, a vpodvečer, když už se vzduch ochladí. Zalévat se doporučuje přímo na zem, nikoliv na rostliny.

Zálivka by měla být rovněž pomalá, aby se voda vsakovala do půdy a nestékala někam pryč. Důležitá je také samotná teplota zalévané vody. Ta by se totiž měla přibližovat aktuální teplotě půdy.

I trávník potřebuje poměrně značné množství vody

Pokud se zaměříme na samotné závlahové dávky, tak ty by neměly být u zeleniny menší jak 10 litrů na metr čtvereční několikrát za týden. K nedávno vysazenému mladému stromku pak počítejte se zhruba 8 litry na čtvereční metr.

Pokud budete zalévat méně, rostliny a zeleninu účinně nezalijete a prakticky jen plýtváte s vodou. Zejména v tomto suchém období je nutné zalévat i trávník, pokud ho chcete mít během léta pěkně zelený. Odborníci na zahrady uvádí, že v letních horkých měsících trávník potřebuje za týden až 50 litrů vody na čtvereční metr.

Na jeden metr čtvrteční je potřeba minimálně 10 litrů vody u zeleniny, a to několikrát týdně. U stromů a keřů pak cca 8 litrů na metr čtvrteční. Neměli bychom také zapomínat na závlahu trávníku.

Košťálovou a plodovou zeleninu zalévejte více, kořenovou nebo cibulovou lze méně

Vysoké nároky na vodu má i košťálová zelenina. Ta se musí zavlažovat pravidelně. Plodová zelenina má rovněž značné nároky na zalévání – u rajčat např. až 30 l na čtvereční metr, u paprik 20 l. Naopak s mírnou úsporou vody lze počítat u kořenové zeleniny, až na výjimku u celeru. Stejně tak cibulová nebo lusková zelenina není tak náročná jako např. zelenina plodová nebo košťálová.

U broskví hrozí při nedostatku vody i praskání plodů

Pokud se podíváme na stromky, konkrétně na jádroviny, tak poměrně značně náročné na vláhu jsou broskvoně. U těch může způsobit nevyrovnaná závlaha i praskání plodů. Naopak o něco lépe suchu odolávají meruňky či slivoně. U třešních pak není na škodu občasná závlaha. Zcela na druhé straně pomyslné stupnice stojí skořápkaté ovoce, jako je ořešák, mandloň či líska. Tyto druhy se velmi dobře přizpůsobují i velmi suchým podmínkám.

Bojujeme proti okurkové plísni, důležitá je prevence. Pomůže opěrná síť i mléčný postřik. Více čtěte: ZDE.  

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.