Češi si zamilovali okrasné a ovocné dřeviny. Co by na vaší zahrádce nemělo chybět?

Čechům se vrátila chuť vypěstovat si ovoce na vlastní zahradě a poptávka po ovocných stromech je vysoká. Velký zájem je také o okrasné dřeviny. Jaké jsou trendy poslední doby a co by určitě nemělo ve vaší zahradě chybět?

09.01.2019 - 17:25  
Co vaše zahrádka?
Zobrazit fotogalerii (3)

Zájem Čechů je zaostřený nejen na všeobecně známé ovocné dřeviny, ale i na ty méně známé. Nejpopulárnější a nejprodávanější ovocnou dřevinou jsou podle jednatele velkoobchodu s okrasnými a ovocnými dřevinami Arboeko Pavla Kafky dlouhodobě kanadské borůvky. Stále žádanější jsou i exotické okrasné dřeviny. 

Trh se stále mění

"Zahradnická realizační firma nebo stavební firma poptává to, co jim projektant naprojektuje, a někdy je to řádný 'oříšek'. V oblibě stoupají zajímavě dekorativní dřeviny, které nějak zaujmou, a to svým květem, listem, vůní nebo tvarem. A tak my jako pěstitelé skoro nestíháme po světě hledat novinky a zajímavosti, o které bychom rozšířili náš nabízený sortiment," má jasno Kafka, jehož společnost zásobuje okrasnými a ovocnými dřevinami zejména český trh, vyváží například na Slovensko, Ukrajinu, do Polska, Rakouska, Německa, Ruska a Rumunska.

Export činí zhruba 27 procent z celkových tržeb. "Nejvzdálenější zákazník je až v ruské Samaře nedaleko řeky Volhy, kamion dopravuje zboží do tohoto místa pět dnů a je to od nás vzdáleno více jak 3 000 kilometrů," uvedl jednatel. Na ještě větší vzdálenosti už by podle něj mohl být problém dřeviny v pořádku dopravit. "Ale naše heslo je, že do Česka patří české výpěstky a to je náš hlavní obchodní cíl," uvedl Kafka.

Loňský rok byl pro pěstitelskou firmu rekordní. Kromě ekonomické situace podpořily podle Kafky prodej stromů i volby a výročí vzniku republiky, které řada měst, obcí i institucí využila k sázení stromů. Nejčastěji jde o lípy, které jsou národním stromem.

Investice do nových technologií

Pro letošní rok společnost s dalším nárůstem tržeb nepočítá, ale plánuje investice v hodnotě 23 milionů korun, podobně jako v minulých letech. Arboeko dlouhodobě investuje do nových technologií, nové pěstební infrastruktury a obnovy strojového vybavení.

Arboeko je od založení velkoobchodní společnost. Začínala v roce 1993 jako česko-nizozemská aktivita. Nyní je to stoprocentně česká společnost vlastněná managementem a patří k největším ve svém oboru ve střední Evropě. Dřeviny pěstuje na dvou místech. V Obříství v Polabí obhospodařuje 115 hektarů školek, na úrodné Hané ve Smržicích 88 hektarů školek. O výrobu a obchod se stará 122 stálých pracovníků, v sezoně až 200 lidí.

Podle obchodního rejstříku měla společnost v roce 2017 obrat přesahující 330 milionů korun, obchodní výsledky za loňský rok zatím společnost nezveřejnila. Zhruba desetinu tržeb tvoří ovocné stromy, zbytek okrasné dřeviny.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.