Špatně se vám dýchá? Vzduch je doma špinavý, zatočte s plísněmi a roztoči

Alergeny na své oběti nečíhají pouze venku a zjara – náš domov je jimi prosycen celoročně. Co způsobuje znečištění vzduchu v domácnosti, jaké jsou jeho skryté hrozby a jak se s nimi vypořádat? 

09.02.2019 - 11:00   |  
Určitě doma uklízíte správně?
Zobrazit fotogalerii (4)

Podle výzkumu publikovaného v odborném magazínu Journal of Allergy and Clinical Immunology bylo v každé druhé domácnosti, která se průzkumu účastnila, zjištěno minimálně šest různých alergenů. Jednalo se hlavně o prachové roztoče, plísně, zvířecí chlupy nebo pyly, které se do bytů dostávají z venku.

Právě díky tomu, že během chladnějších měsíců, ale také při vedrech, která v naší zemi panovala, jsou okna domácností po většinu dne zavřená, přičítají se k nečistotám z venku také výpary z vaření a úklidové chemie nebo roztoči ze srsti domácích mazlíčků. To vše dohromady může udělat ze vzduchu v domácnosti koktejl nečistot, kterých může až 5krát více než ve venkovním vzduchu.

Roztočům se daří, když je vlhkost vzduchu v uzavřených prostorech vyšší než 50 %. Vlhko svědčí i plísním. Doporučuje se větrat alespoň na hodinu denně v suchém počasí a samozřejmě s ohledem na pylovou předpověď. Na druhou stranu v příliš suchém vzduchu alergenní částice lépe cirkulují. Ideální vlhkost vzduchu v místnosti by se tedy měla pohybovat na 40 % a optimální teplota vzduchu pak v rozmezí 20 až 22 stupňů Celsia.

Je to problém všech

O tom, že se znečištění netýká jen amerických domácností, ale trpíme jím i my v tuzemsku, svědčí výsledky průzkumů Státního zdravotnického ústavu. Podle nich trpí 29,4 % českých dětí různými alergiemi a každé desáté české dítě je astmatikem.         

Všechny zmíněné alergeny způsobují nejčastěji otoky nosních dutin a spouštějí rýmu, slzení očí, případně také škrábání v krku. Na většinu těchto potíží sice existují účinné léky, trvale čistý domov může ale také alergické projevy výrazně zmírnit. Přečtěte si proto užitečné tipy, jak dát alergenům a dalším škodlivinám v domácnosti sbohem.

Zaměřte se na "hotspoty"

Hotspoty jsou místa, která jsou přímo v domácnosti zdrojem znečištění. Budete-li je znát, bude pro vás snadnější rozhodnout se o tom, jak byste mohli omezit vznik nečistot. Těkavé organické látky, dráždící sliznice dýchacích cest a očí, se často uvolňují z osvěžovačů vzduchu, úklidových prostředků.

Z krbů a sporáků vzniká oxid uhličitý, z domácích mazlíčků se pak uvolňuje odumřelá kůže, která je živnou půdou pro roztoče. Formaldehyd se často uvolňuje z umělých materiálů použitých v čalounění, kobercích, rohožích a nátěrech na zeď. Zamyslete se nad nahrazením domácí chemie prostředky na přírodní bázi. 

Pořiďte si kvalitní čističku vzduchu

Z výčtu všech rizik je asi jasné, že některé zdroje znečištění prostě není možné odstranit a pak je tedy potřeba zaměřit se naprůběžné odstraňování samotných nečistot. Proto se rozhodně vyplatí, zvláště u alergiků, investice do kvalitní čističky s HEPA filtrem.

Čistička vzduchu Dyson Pure Hot+Cool zachycení 99,95 % alergenů ze vzduchu v interiéru, ať už jde o plynné škodliviny, nebo mikroskopické částečky, jako je pyl, spory plísní a roztoči. Navíc se dá v zimě využít jako topení a v létě jako ventilátor a svým designem neurazí ani v nejmodernějším interiéru.

Odstraňte z bytu záclony, závěsy a koberce, v nichž se nejvíce usazuje prach a v něm roztoči. Nebude to jednoduché loučení, ale pokud jste alergik, štědrou odměnou vám budou dny a noci bez rýmy. A to i za ten drahý koberec z obýváku stojí!

Nenoste si domů alergeny zvenku

Z venku si přinášíme až 40 % kontaminantů. Tyto škodliviny ale můžeme jednoduše a rychle redukovat tím,  že se po příchodu domů osprchujeme, převlékneme a venkovní obuv necháme za dveřmi.

Kolem vchodových dveří se také nejvíce z celé domácnosti koncentruje prach, proto nezapomeňte do těchto prostor umístit kvalitní rohože a pravidelně je čistit.

Zatočte s roztoči v posteli

Pozornost věnujte také ložnímu prádlu a matracím - jsou oblíbeným rejdištěm a živnou půdou roztočů. Věděli jste, že v jedné matraci žije mezi sta tisíci a deseti miliony těchto "broučků"? Ložní prádlo perte jednou týdně na 60 stupňů – při této teplotě se roztoči zahubí.

Aby praní bylo ještě efektivnější, můžete zkusit k pracímu prostředku přidat pár kapek eukalyptového oleje. Dle odborných studií přídavek eukalyptového oleje k praní eliminuje z ložního prádla 99 % roztočů.

Prach stírejte navlhko

Prach ze všech povrchů stírejte jednou až dvakrát týdně vlhkým hadříkem - zabráníte tak dalšímu šíření roztočů. Hadřík pak vyperte na vysokou teplotu nebo jej rovnou vyhoďte. V obchodech narazíte také na řadu sprejů, které slibují účinné a dlouhotrvající zamezení usazování prachu na na nábytku a jiných površích. Na ně ale pozor, většinou jsou zbytečně drahé a nepřinášejí slibovaný výsledek.

Připravte si raději vlastní sprej z tea tree oilu. Ten díky svým antibakteriálním, antivirovým a antifungálním účinkům nejen eliminuje prachové roztoče, ale i bakterie, viry a houby vyvolávající alergie. Jednoduše smíchejte dva hrnky destilované vody se dvěma lžičkami tea tree oleje a roztok uzavřete do tmavé lahve. Používejte jej pravidelně proti prachu nebo na stříkání čalounění a koberců. Nezapomeňte roztok před každým použitím protřepat. 

Hrnečky, sošky a další dekorace, na něž jen sedá prach a k životu je určitě nepotřebujeme, máme doma každý. S trochou odvahy si vyklidíte byt za den a nejenže se zbavíte spousty nosičů alergenů, ještě se budete cítit lépe, že jste odstranili zbytečné věci a třeba jimi ještě potěšili někoho jiného. Dětské hračky doporučujeme skladovat v plastových uzavíratelných krabicích, aby se k nim prach  nedostal. 

Využijte sílu přírodních přípravků na úklid

Bylo zjištěno, že některé chemikálie a toxiny obsažené v běžných čistících přípravcích mohou příznaky alergií nebo astmatu vyvolat či zintenzivnit. Nedávná studie dokonce přišla s tím, že například bělící prostředky, čistící prostředky na sklo nebo osvěžovače vzduchu zhoršily u žen příznaky spojené s astmatem.

Další dvě australské studie ukazují, že mnoho běžných čistících prostředků pro domácnost uvolňuje toxiny do vzduchu, což může zvýšit riziko astmatu u dětí. Věnujte proto pozornost výběru těchto produktů a zaměřte se spíše na ty s přírodními a rostlinnými přísadami. A pokud máte čas a chuť, můžete si připravit své vlastní. 

Luxujte chytře

I když vysávání pravděpodobně nepatří mezi vaše nejoblíbenější činnosti, chcete-li se účinně zbavit domácích alergenů, bude se muset stát nezbytností. Luxujte alespoň dvakrát týdně a soustřeďte se hlavně na místa, kde se usazuje nejvíce prachu, jako jsou prostory pod postelí nebo kolem vstupních dveří. Pokud ho zatím nemáte, investujte do kvalitního vysavače, který zachytí drobné částice a nevrací je zpět do okolního prostředí. A nezapomeňte - vysávání se netýká jen koberců, ale také závěsů či čalounění.

Zatočte s plísněmi

Plísním se nejlépe daří ve vlhkých částech domů a bytů - v koupelnách, kuchyních a suterénech. Jejich výtrusy se vznášejí ve vzduchu a vyvolávají různé příznaky alergií doprovázené často infekcemi dutin a podrážděním kůže. Naštěstí opět existuje spousta triků, jak se plísní účinně zbavit a předcházet jejich dalšímu tvoření.

Opravte si spáry a drobné otvory v podlahách či nábytku, zapněte ventilátory, v inkriminovaných částech bytu řádně větrejte. Pokud už vás plísně navštívily, použijte proti nim přírodní fungicidy, jako jsou olej z čajovníku, etanol nebo ocet, které zamezují i jejich opětovnému vzniku.